יום חמישי, 04 ביוני 2020, י"ב סיון ה' תש"פ
לפרסום חייגו: 054-430-0186

דעות במבשרת ציון

אין מנצחים, רק מפסידים

על המשא ומתן הכי מדובר במדינה, זה שיוביל להקמת הממשלה הבאה של ישראל, על בסיס תוצאות בחירות 2019 מועד ב'

פורסם בתאריך:


נכתב על ידי

מנשה נחום

מנשה נחום מומחה לניהול משא ומתן, מגיש תכנית רדיו, הרצאות, סדנאות, יעוץ אישי, 0504062278,אימל menashenahum100@gmail.com

אין מנצחים בשתי מערכות הבחירות, אין הכרעה מוחלטת. עכשיו מנקים את הרחובות, אוספים את הלכלוך, מורידים את השלטים. כל מה שנשאר על העמודים זה אזיקונים לבנים, עדות למה שהיה כאן בחצי השנה האחרונה. 
אין מנצחים. זו ההגדרה הנכונה ביותר, למרות שיש כאלה מכל הצדדים הפוליטיים שמנסים לשכנע אותנו בניצחון שלהם. מה כן יש לנו? מפסידים. זה מה שיש מכל הצדדים, אך בעיקר המפסידים זה אנחנו, כחברה, שנקרעה בשנאה שפילגה אותנו.
חובתו של נשיא המדינה להיות פעיל ביותר בתהליך, כדי למנוע בחירות בפעם השלישית בפרק זמן קצר כל כך. הציבור מבקש אחדות, כך מרבית אזרחי מדינת ישראל הצביעו בשתי מערכות בחירות. 
במקום לעסוק מי מחרים את מי, לשתי המפלגות הגדולות - הליכוד ו'כחול לבן' שברשותן 64 מנדטים - עומדת הזכות לקבוע לאחר משא ומתן את קווי היסוד של הממשלה. בשלב הזה, לאחר הסכמה וחתימה על קווי היסוד, ניתן להציג את ההסכם בפני כל המפלגות מימין ומשמאל, מי שימצא לנכון להצטרף על בסיס הקווים שנקבעו  - יצטרף. 
בשלב הזה, נעשות כל הטעויות האפשריות בניהול המשא ומתן, ההצהרות שנשמעות אינן תורמות דבר לניהול המשא ומתן. ככל שמטפסים גבוה יותר על העץ, כך הנפילה למטה כואבת יותר. הרי ברור לציבור, שהפוליטיקאים יידרשו לוותר על חלק גדול מהצהרות שלהם. משא ומתן חייב להתנהל כרגע רחוק מעין הציבור, למורת רוחה של התקשורת. 
מפלגה או מנהיג שידעו לשלוט במסרים שיוצאים החוצה לתקשורת, יוכלו לנהל באופן אפקטיבי יותר את המשא ומתן ולהגיע לתוצאה רצויה. כל ניסיון להעביר מסרים סמויים או אינפורמציה דרך ערוצי התקשורת בפומבי, יגרור תגובה חריפה מהצד השני, מאבק שלא יוביל לדבר. 
מישהו צריך להגיד לפוליטיקאים שהבחירות הסתיימו וחייבים לעבור שלב. המטרה כרגע היא להקים ממשלה מתפקדת לטובת מדינת ישראל. עכשיו זה זמנם של האנשים היצירתיים למצוא פתרונות שייתנו מענה הולם לדרישות של כל צד פוליטי. ראוי ביותר שכל הפוליטיקאים ישכילו להבין שחלק מהחלומות שלהם לא יתגשמו.
 משא ומתן בפירוש שלו הפשוט ביותר: מה חשוב לי לשאת להשאיר אצלי ומה אני מוכן לתת לצד השני - מתן.
בכלי התקשורת משתמשים במושג פלונטר פוליטי. אני מציע להתחיל לדבר במושגים חיוביים ולא שליליים למי שמגיע למשא ומתן. 
אפקט הזמן בתהליך משא ומתן פוליטי עלול לגרום להקשחת העמדות של הצדדים. יש כאלה אשר טוענים שההסכם ייחתם רק בדקה התשעים כאשר כולם יהיו עם הגב לקיר - בחירות בפעם השלישית - מה שאף אחד לא רוצה כרגע. במידה והחתימה על ההסכם תידחה לקראת הסוף, נקבל הסכם פחות טוב לנו כחברה. 
איני רוצה להיות האיש שמבשר בשורות רעות. לאור הנתונים, אנחנו יכולים למצוא את עצמנו באחת ששתי אפשרויות: הראשונה - בחירות בינואר; השנייה - נקבל ממשלה שהציבור לא רצה בה.
על מנת למנוע מאפשרויות אלה להתממש, הפוליטיקאים נדרשים לוותר על האגו המנופח שלהם. אך בעיקר ישנו צורך במאבק ציבורי של הפגנות, בהן נראה את בוחרי הליכוד ו'כחול לבן' עומדים יחד עם שלטים ודורשים 'אחדות, אחדות, אחדות'. 
מאבק ציבורי נחוש של כולנו לא מאפשר לפוליטיקאים להישאר אדישים. לתקשורת תפקיד חשוב לדרוש אחדות ולא להתעסק במפלג. הרייטינג פחות חשוב ממדינת ישראל. נשיא המדינה צריך לקבל רוח גבית מכולנו בדרישה שלו לאחדות. ממשלה צרה - מכל צד פוליטי - תהיה אסון חברתי למדינה שלנו. 
בואו נצא לרחובות הפעם יחד ונדרוש אחדות מלאה. זה הזמן שלנו כחברה לעשות מעשה. לחץ ציבורי חשוב ביותר בדיוק כמו ההצבעה שלנו בבחירות.

תגובות

captcha
הקלד את המספרים שאתה רואה בתמונה: