יום שישי, 07 באוגוסט 2020, י"ז אב ה' תש"פ
לפרסום חייגו: 054-430-0186

דעות במבשרת ציון

הגיע הזמן למחאה חברתית

צאו לרחובות | זה החיים שלנו | לא לבחירות נוספות

פורסם בתאריך:


נכתב על ידי

מנשה נחום

מנשה נחום מומחה לניהול משא ומתן, מגיש תכנית רדיו, הרצאות, סדנאות, יעוץ אישי, 0504062278,אימל menashenahum100@gmail.com

החברה הישראלית יודעת להתאחד ברגעי משבר, מלחמה, עזרה לאדם בשעת סבל, תרומות אוכל למשפחות נזקקות ועוד. 
מדוע החברה הישראלית לא מזהה את המשבר העצום שאנחנו נמצאים בתוכו? מדוע ישנה אדישות?  מדוע אנשים אינם נאספים, יוצאים לרחובות במחאה וצועקים, לא לבחירות נוספות, דורשים אחדות עכשיו?
יש כאלה שדרשו שלום עכשיו, יש כאלה שמחאו כנגד יוקר המחייה, יש כאלה נגד החזרת שטחים ופינוי יישובים. היום, יותר מתמיד, לאחר שתי מערכות בחירות מפלגות, ששיסעו את החברה הישראלית למחנות, הציבור אדיש ולא יוצא לרחובות להביע מחאה על הכוונה לקיים שוב בחירות בפעם השלישית תוך פחות משנה. 
מספרים לנו על האיומים מבחוץ שיש נגד מדינת ישראל, מספרים לנו על האתגרים הכלכליים והחברתיים הניצבים בפני מדינת ישראל, ובאותה נשימה מפרקים את החברה הישראלית. אין שלטון יציב, שרים לא יכולים לבצע את תפקידם, תקציב המדינה בפתח - מי יטפל בנושא? אין תכניות עבודה. לעומת זאת יש מלא אגו נפוח של כולם. 
נשיא המדינה - כגורם ניטרלי - הציע לאחר שהקשיב לכל הפוליטיקאים, הצעה שהיא מתווה לפתרון ולאחדות. לאור המצב הפוליטי שנוצר, חייבים כל הגורמים לקבל את הצעתו של נשיא המדינה. נכון, בחוק הישראלי אין סמכות לנשיא לחייב את המפלגות להצעתו וחבל שכך, אולי המצב הפוליטי שנוצר דורש מבית המחוקקים להרחיב את סמכויות הנשיא בסיטואציה כזו.
השאלה הנשאלת היא מדוע הציבור אדיש? האם אנחנו מבינים ויודעים שמדובר באיום ממשי על החברה בישראל? שלטון שאינו יציב מצמיח תופעות חברתיות קשות ביותר. האיום הזה שאני בוחר לקרוא לו בשם - איום האגו המנופח - חזק ומסוכן יותר מכל איום אחר שמספרים לנו עליו. 
ההיבט הכלכלי היה חייב לגרום לאנשים לקום מהכורסא ולצאת לרחוב, הרי אנחנו כולנו עובדים קשה, משלמים מיסים. לעומתנו, קבוצת אנשים מרשה לעצמה לבזבז את הכסף שלנו פעם אחר פעם כאילו מדובר בכסף האישי שלהם, אך גם הטיעון הכלכלי לא גורם לנו לצאת לרחובות. למה? לאור השנה האחרונה, הנזק העצום שנגרם למשק יגרום לכולנו לשלם על כך עוד שנים רבות. 
מרצה שלמדתי מדבריה רבות נהגה לומר "אל תצפו לשינוי אם אתם עושים אותו דבר". מה חושבים הם הפוליטיקאים? האם בחירות ועוד בחירות ועוד בחירות ישנו את התוצאה בצורה דרמטית? 
הרי ברור לכולנו שנחזור לאותו מצב, הדבר היחיד שישתנה זה אחוז ההצבעה. מאז הבחירות האחרונות אני שומע יותר ויותר את המשפט "הפעם הזו אנחנו לא נלך לבחור".
חשבתי לעצמי שזו מחאה מאוחרת מדי שתגרום שוב לקיטוב בעם, המחאה חייבת להיות עכשיו. צאו לרחובות - ימין מרכז שמאל, כולם התאחדו סביב דרישה אחת, אחדות עכשיו, צעקו בכיכרות לא עוד בחירות. במידה ושני מיליון אנשים יחתמו על עצומה נגד בחירות נוספות, לפוליטיקאים יהיה אתגר והתמודדות לא פשוטה מול עצומה כזו.
גוף שאינו פוליטי חייב לרכז את המאמץ החברתי לארגן את החברה הישראלית למאבק ציבורי, אנשים בעלי יכולת כלכלית, שמדינת ישראל חשובה להם נדרשים לתמוך כלכלית במאבק. הכול כך נכון וצודק למען כולנו.
קריאה זו של יציאה למחאה חוקית מקווה שתקבל אהדה בציבור. כל מי שיקרא כתבה זו טוב יעשה אם יעביר את הרעיון לאדם נוסף. יחד כולנו נתחיל בגל של בקשה לאחדות, גל קטן שהופך לעצום, כך שאיש לא יוכל להתעלם. 
לא רוצים בחירות נוספות, דורשים אחדות.

תגובות

captcha
הקלד את המספרים שאתה רואה בתמונה: