יום שני, 01 ביוני 2020, ט' סיון ה' תש"פ
לפרסום חייגו: 054-430-0186

דעות במבשרת ציון

'כחול לבן' אינה עונה

גנץ, האיש שרגיל שההזדמנויות נופלות לידיו ללא מאמץ, מסרב להבין כי הפעם, אם הוא באמת רוצה להיות ראש ממשלה, חובה עליו להתאמץ והרבה * ההיפך הגמור ממנוסתם שלו ושל חבריו להנהגה – 'הקוקפיט' – מקבלת המנדט מהנשיא

פורסם בתאריך:


נכתב על ידי

ניר מנדל

יועץ אסטרטגי פוליטי

nirmendel15@hotmail.com

"הם התנהגו כמו בגבעת חלפון", היה תיאורו של גיורא רום, מועמד 'כחול לבן' לתפקיד מבקר המדינה ביחס להתנהלות ראשי המפלגה סביב ההתמודדות, שהסתיימה בהפסדו של רום למתניה אנגלמן, מועמדו של ראש הממשלה נתניהו.

האמת שלקראת סבב ב', הייתה תחושה שמישהו ב'כחול לבן' ילמד מהטעויות, אבל מסתבר שב'קוקפיט' הכול כרגיל, ורוח 'גבעת חלפון' ממשיכה לשרות עליהם.

החיוך האחרון על פניהם של תומכי 'כחול לבן' היה בערב הבחירות, עם פרסום התוצאות לפיהן כחול לבן היא המפלגה הגדולה וגוש המרכז-שמאל הוא הגוש הגדול. מאז, נתניהו הוא שעושה בסדר היום הציבורי תקשורתי כרצונו, בעוד אנשי 'כחול לבן' וגנץ בראשם נכשלים פעם אחר פעם, הן בקביעת סדר היום והן בכל מבחן מנהיגותי שעומד לפניהם.

זה התחיל במנוסתם מקבלת המנדט להרכבת הממשלה, גנץ וחבריו ל'קוקפיט' היו כל כך מפוחדים מקבלת המנדט, עד שהתקשרו לאיימן עודה וביקשו ממנו לשכנע את חברי בל"ד להסיר את תמיכתם בגנץ. כך, במקום להוביל את המשא ומתן ואיתו את סדר היום, העבירו גנץ וחבריו את הזכות הזו לנתניהו, שמאז מחזיק בה ומשתמש בה כדי לבצר את מעמדו.

אם במקום לברוח מהמנדט, גנץ היה דורש אותו, יחד אתו הייתה באה גם היכולת להכתיב סדר יום ולגלות מנהיגות. להגיע לרב קנייבסקי ולדבר על ליבו, להציע רוטציה לליברמן, לייצר עניין, לייצר תחושה שיש בעל בית. אבל כל זה לא מתאים ל'בניחותא' גנץ, האיש שרגיל שההזדמנויות נופלות לידיו ללא מאמץ, מסרב להבין כי הפעם, אם הוא באמת רוצה להיות ראש ממשלה, חובה עליו להתאמץ והרבה.

אבל הפסיביות הכחול לבנית, לא הסתיימה בבריחה מהמנדט. ביום השבעת הכנסת נקבעו גם שלוש הוועדות הזמניות שיפעלו עד לכינון הממשלה ואיתה הקואליציה והאופוזיציה. בעוד שתי הוועדות המשפיעות, הוועדה המסדרת האחראית על נהלי הכנסת וועדת הכספים, האחראית על חלוקת התקציבים, נותרו בידי הליכוד ושותפיו, 'כחול לבן' התכבדה בוועדת החוץ והביטחון. וכך, בעוד הוועדה המסדרת בראשות מיקי זוהר תשמור ששום דבר בכנסת לא ייעשה למורת רוחו של נתניהו, וכן ועדת הכספים בראשות משה גפני תאשר תקציבים ברוח הקואליציה הישנה, יוכלו חברי 'כחול לבן' להקשיב 'בניחותא', לסקירות ראשי מערכת הביטחון.

בפוליטיקה צריך לכבוש יעדים, 'כחול לבן' לא רק שלא כובשת את היעדים, היא כמעט נותנת אותם במתנה לנתניהו. בזמן שנתניהו מתנהל כמו במלחמה, גנץ וחבריו מתנהלים כאילו הם בקייטנה, ואת התוצאות רואים בשטח.

בני גנץ, הגיע הזמן להחליט. אם אתה רוצה להיות ראש ממשלה, תתחיל להתנהג כמו ראש ממשלה. תפסיק להיות נוכח נפקד במערכת הפוליטית ולהתחיל להוביל אותה. תפסיק לחייך ולחבק, ותתחיל להבין שהזירה הפוליטית היא לא מועדון היכרויות, כי אם זירת אגרוף, ובזירה מי שנותן את המכה הראשונה, מי שבמקום לעשות חישובים, תוקף, הוא זה שבדרך כלל מנצח.

תגובות

captcha
הקלד את המספרים שאתה רואה בתמונה: