יום שישי, 14 באוגוסט 2020, כ"ד אב ה' תש"פ
לפרסום חייגו: 054-430-0186

דעות במבשרת ציון

ידיעות אחרונות, נתניהו ותיק 2000

על התיקים של ראש הממשלה, התלות הירדנית בישראל ועל המקומות אליהם הולך הכסף שמגיע לרשות הפלסטינית

פורסם בתאריך:


נכתב על ידי

מרדכי ליפמן

otmoti@netvision.net.il

ביום ראשון, פרסם 'ידיעות אחרונות' כתבה מדהימה על סדרת השיחות בין נח מוזס, עורך העיתון הנפוץ במדינה לבין ראש הממשלה, בנימין נתניהו. נושא שיחתם הפורמלי הוא 'חוק ישראל היום', אולם בפועל שיחתם גלשה אל מערכת היחסים בין 'ידיעות אחרונות' לבין נתניהו. לאחר שבתכנית המקור שודרה כתבה נרחבת על שיחה (מוקלטת) זו.

אודה ולא אבוש. אם סברתי מתוך תמימות (בלתי נסלחת), שעדיין יש סיכוי סביר כי במדיה, לפחות בזו הכתובה, בפרינט, נשמרת רמת מקצועיות סבירה, כלומר, נשמרים הכללים הבסיסיים של עיתונות ישרה, הוגנת, נסמכת על עובדות נטו, התבדיתי.

נחום ברנע, שלו מעמד בכיר ב'ידיעות אחרונות', אומר בהתוודות מפתיעה, במאמר מערכת, בין היתר: "אני בטוח שהשיח הזה לא מתיישב עם הערכים שאמורים להנחות ראש ממשלה ולא את הערכים שאמורים להנחות בעלים של עיתון".

כאשר נתניהו מתלונן על כך שמוזס איננו פועל כדי להוריד את רף העוינות אליו מ"תשע וחצי לשבע וחצי", מוזס קוטע אותו ואומר "נו ברור, עזוב, צריך לדאוג שאתה תהיה ראש הממשלה...". בין היתר מזכיר מוזס שהוא הציע לראש הממשלה, שיביא לו מישהו שכותב מאמרים על מנת שיהיו מאמרים ברוח הליכוד וראש הממשלה. מוזס מוסיף ומציע את מדור דעות ועונה לו ראש הממשלה: "עזוב זה זניח. אני מדבר על איזון"  מוזס: "אני מסתכל לך בעיניים, ואמרתי, בהנחה שיש חוק שאתה ואני הסכמנו עליו, תהיה פה (בראשות הממשלה, מ.ל.), כמה זמן שתרצה".

אינני יודע מתי יגיע היועץ המשפטי לממשלה לסיכומי השימוע בתיק זה. את מי מעמידים לדין ואת מי לאו, ובעיקר, מי כאן מציע השלמונים ומי הסרבן להצעה הזו (נתניהו) שאף הלך לבחירות במגמה לעצור את הליכי החקיקה?

 

ירדן רוצה 'גם וגם'

בימים אלה ממש מלאו 25 שנה להסכם השלום עם ירדן (26 באוקטובר 1994). בהסכם האמור נקבע בין היתר, כי החל ממועד החתימה, תפעל ישראל לספק לירדן 50 מליון ממ"ק. מים אלה מגיעים מהירמוך, המתחבר לירדן בשטח ישראל, מדרום לכינרת. ישראל עמדה כידוע בהתחייבות זו. אלא שאז באו הירדנים בבקשה/תחינה נוספת: אפשר עוד מים?

ישראל נענתה שוב. איך אפשר לסרב לידידים? היום מקבלת ירדן כמות כפולה מהכמות שעליה התחייבה ישראל, כלומר 100 מליון ממ"ק, טבין ותקילין. מיותר להזכיר במה מים אלה נחוצים לנו, כאן אצלנו בישראל. עד כאן המים ומה עם הגז... נו טוב, על כך בפעם אחרת.

ואז נפלה עלינו, הטובים שבסיפור, מכה שהנחיתו הירדנים, כלומר אלה הרשעים שבסיפור. הם רוצים את צופר ואי קטנטן באגמון ארם נהריים בחזרה. לא ששתי פיסות הקרקע הזעירות הללו חשובות להם באמת (כמו המים לנו, למשל), גם לא שמצאו שם זהב ויהלומים. לא. הם פשוט רוצים להפסיק את החכרת השטחים הקטנטנים האלה בשל הגאווה, הכבוד ועוד מיני שיקולים חורצי גורל וכבדי משקל כאלה.

לעניות דעתי, ראוי כי במקביל, תקים ישראל צוות מיוחד לבדיקת כל נושא קשרי המים עם ירדן. לא ייתכן שמדינה זו, התלויה במידה גדולה, בחסדי ישראל, בתחומים רבים, ולא נרחיב (גם תחום הביטחון כלול בהגדרה זו), תראה במתת המים מצב קבע אוטומטי, וכל שכן תחוש כאילו משוחררת ממתן תמורה כל שהיא בגינו.  

 

איפה הכסף?

35 מיליארד דולר קיבלה הרשות הפלשתינית בצורות שונות מאירופה בעשור האחרון. שימו לב: לא בנו שם בתי חולים, לא כבישים, לא רכבות, לא בתי ספר. לא תחנות כוח, לא מתקני התפלה, לא טיהור ביוב (שזורם ומזהם שטחים בישראל). אין ברשות הפלשתינית גביית מסים נאותה. מעל לכל מתעקשים הפלשתינים להמשיך ולשלם את מעט הכסף המגיע אליהם - למחבלים רוצחים שפגעו בחיילי צה"ל ובאזרחים ישראליים, כמשכורת המשולמת למשפחתם בעת ישיבתם בכלא.

ולמרות הכול ישראל היא היא האשמה. הם הצדיקים המסכנים. ישראל המרשעת האולטימטיבית. ואגב, באשר לכסף הגדול נחשו לאן הוא הולך, לאילו כיסים. מי באמת נהנה ממנו? לא מוסקי הזיתים 'המסכנים'...

תגובות

captcha
הקלד את המספרים שאתה רואה בתמונה: