יום שני, 03 באוגוסט 2020, י"ג אב ה' תש"פ
לפרסום חייגו: 054-430-0186

דעות במבשרת ציון

לא לומדים לקח

600 ילדים נשלחים לעוטף עזה לטיול של הצופים* מדוע?

פורסם בתאריך:


נכתב על ידי

מנשה נחום

מנשה נחום מומחה לניהול משא ומתן, מגיש תכנית רדיו, הרצאות, סדנאות, יעוץ אישי, 0504062278,אימל menashenahum100@gmail.com

ב-26 באפריל 2018 הוציאה המכינה הקדם צבאית בני ציון שלוחת תל אביב טיול של נערים ונערות לנחל צופית. תחזית מזג האוויר היא על שיטפונות, ראש המכינה והמדריך של הטיול בוחרים לקיים את הטיול. ניסיונות של הורים וחניכים לעצור את היציאה לטיול אינם מצליחים. הטיול יוצא לדרך. יחד איתו יוצא גם השיטפון לעבר נחל צפית. תשע נערות ונער אחד מצאו את מותם בטיול ההוא ולא שבו ממנו. עשר משפחות לעולם לא יחזרו להיות מה שהיו. 

עוד לא יבש הדיו על כוונת הפרקליטות להגיש כתב אישום כנגד ראש המכינה והמדריך על המתה בקלות דעת, ולא להאמין: שוב החלטה תמוהה, והפעם של תנועת הצופים שבט 'דרור' מאבן יהודה. 

לקרוא ולא להאמין תנועת הצופים - אשר לדעתי הינה תנועה ערכית ונפלאה, בה זכו אשתי, ילדיי ואני להיות חלק ממנה - בוחרת לקיים טיולים בכל חלקי ארץ ישראל כיאה לתנועת נוער. לדאבוני מקרה זה חריג ושונה, הפעם מתקבלת החלטה להוציא 600 חניכים לטיול בעוטף עזה בסוף השבוע, הלינה באוהלים ללא אמצעי מיגון לטובת הנערים. 

העובדות הידועות לכולנו. בכל יום שישי ישנן מהומות על הגדר בעזה, אלפי אנשים מגיעים ומבצעים הפרות סדר, גם אנשי טרור מחבלים מגיעים לפגוע בחיילי צה"ל באמצעות מטענים. כמו כן, בימי שישי, בשעות הערב, נשלחים לעורף הישראלי טילים נגד האוכלוסייה האזרחית. 

אלו הנתונים הידועים לכל מי שחי כאן בארץ ישראל. השאלה הנשאלת היא, האם לאור הנתונים והמצב הביטחוני נכון לקבל החלטה להוציא 600 חניכים לטיול לאזור זה, בדיוק בפרקי הזמן הסוערים והמתוחים. להגנת הנהלת הצופים יש לומר שהם פנו לפיקוד העורף ולחדר המצב של משרד החינוך שאישר להם את הטיול. על פי הנהלים הטיול אושר על פי הנוהל הנדרש. 

רבותיי מנהלי תנועת הצופים, היכן שיקול הדעת שלכם? ההיגיון הבריא מעבר לאישור על פי הנוהל? היכן הלימוד שלכם מאירוע המכינה הקדם צבאית? למה אנחנו כחברה לא לומדים לקח מתחקירים קודמים?

חלק מן ההורים התנגדו לטיול ומחו על התזמון והמקום שנבחר. חלק מההורים סירב לשלוח את ילדיו לטיול. ההורים ניצבו בפני דילמה רגשית מיותרת מול הילדים שלהם, כל זאת לא שכנע את הנהלת הצופים לשנות את החלטתה.

מפחיד לחשוב על תרחיש אשר בהחלט יכול להתממש במציאות שאנו חיים כאן. 600 נערים ישנים באוהלים באותה שעת ערב טילים נורים לעבר ישראל עד כאן זה בדיוק מה שהתרחש, עכשיו רק צריך לחשוב מה היה קורה אם חלק מנערים היו נהרגים ונפצעים כאשר מתחם האוהלים סופג פגיעות ישירות.

מדינת ישראל הייתה נאלצת להיכנס למלחמה בעזה, אירוע כזה לא היה עובר ללא מלחמה שהאויב בחר את העיתוי. מעבר לתגובה הישראלית הינו כולנו נזעקים מי אישר את הטיול? הייתה דרישה להקים ועדת חקירה, הכותרות היו זועקות בכל העיתונים. האירוע עבר לסדר היום. אף אחד לא נזעק שהילדים פונו באוטובוסים במהלך הירי על ישראל. לא נשאלה השאלה אייך טיול כזה יוצא לדרך ומסכן את חייהם של הילדים ומסכן את מדינת ישראל. 

בתרבות החברתית שלנו אנחנו לא מרבים ללמוד מאירועים קודמים, מתחקירים ומהחלטות לצורך למידה. לכן אנחנו מוצאים מערכת משפט עמוסה. גם האירוע הזה היה מוצא את דרכו להתברר בבית המשפט. 

תנועת הצופים הינה תנועה ערכית ומומלץ לה לבצע תחקיר למידה על התהליך כולו של קבלת ההחלטה להוציא טיול בנתונים האלה. חובתם של העוסקים בחינוך ילדינו לגלות רגישות גבוהה ביותר לכל הסיכונים הקיימים. 

תגובות

captcha
הקלד את המספרים שאתה רואה בתמונה: