יום שישי, 03 ביולי 2020, י"א תמוז ה' תש"פ
לפרסום חייגו: 054-430-0186

זמן עסקים במבשרת ציון

משא ומתן פנימי

תהליך משא ומתן מתרחש גם בתוכנו | הוא מאתגר ביותר

פורסם בתאריך:


נכתב על ידי

מנשה נחום

מנשה נחום מומחה לניהול משא ומתן, מגיש תכנית רדיו, הרצאות, סדנאות, יעוץ אישי, 0504062278,אימל menashenahum100@gmail.com

במהלך חיינו אנו נוטים לחשוב שתהליך משא ומתן מתרחש רק כלפי חוץ, באחת הסדנאות שלי נשאלתי שאלה מרתקת. דגנית (שם בדוי) בתפקידה עובדת סוציאלית במרכז רפואי המטפל במטופלים בעלי הפרעות אישיות ביקשה לשאול: האם לדעתך ישנו משא ומתן פנימי? 
אני חייב לומר שבתחילה לא הצלחתי להבין את כוונתה. ביקשתי ממנה להבהיר את דבריה. דגנית חידדה את השאלה, "אני מקשיבה לך בקשב רב, ושואלת את עצמי האם הכלים האלה יכולים להתאים לי במשא ומתן הפנימי המתרחש בתוכי?".
השתרר שקט בכיתה, נשמתי נשימה עמוקה על מנת לחשוב טוב יותר, ממש כפי שנושמים ביוגה, חשבתי שיהיה נכון לפתח את הנושא שדגנית העלתה באולם ההרצאות, ביקשתי לקבל דוגמה כלשהי לדבריה, לנסות לפשט את השאלה. דגנית אמרה בקול שקט ובטוח "אני מציבה לי בחיים יעדים, מטרות, ואז במהלך הזמן מתנהל בתוכי מעין משא ומתן פנימי על הדרך להשגת המטרות, הרצון הפנימי שלי לעשות לעצמי הנחות כל הזמן, לכן אני בוחרת לשאול אותך, האם ישנו משא ומתן פנימי? האם הכלים שאנחנו מקבלים במהלך הסדנה יכולים לסייע לי בתהליך המשא ומתן שמתרחש בתוכי? ואולי זה בכלל לא משא ומתן?".
הרגשתי כל כך מאותגר. אלו רגעים שכל מרצה מחכה להם, שאלה מורכבת שתיצור עניין במהלך סדנה, זו מתנה ענקית לחוויית הלמידה של כולנו. הרגשתי שיש לי צורך בזמן על מנת ללמוד ולהכיר היטב את הסוגיה שדגנית העלתה, הבנתי שזה לא יהיה מקצועי לרוץ לפתרונות ולתת תשובות חלקיות. 
התנצלתי בפני הסטודנטים וכמובן גם בפני דגנית, "אני מבקש לחשוב על הנושא באופן מעמיק. במפגש הבא נקדיש לשאלה המאתגרת של דגנית זמן ומחשבה לדיון עומק, האם ישנו משא ומתן פנימי, וכיצד פועלים נכון במצב כזה". 
דגנית ניגשה אליי. בשפת הגוף שלה יכולתי להבחין במבוכה קלה. דגנית אמרה "אני מתנצלת אם גרמתי לך לקושי מסוים". חייכתי לעברה ואמרתי "נתת לי מתנה נפלאה, אתגר להתמודד. כל רצוני עכשיו זה להתעמק בשאלתך. איני מכיר לעומק את הנושא לכן ביקשתי זמן ללמוד ולהתייעץ". 
כבר בכניסה שלי לרכב לא יכולתי להתאפק והתקשרתי לקולגה מקצועית שלי, חברתי הפסיכולוגית הנפלאה אלונה, לאחר שהצגתי לה את דבריה של דגנית ממש כפי שהוצגו במהלך הסדנא, השתרר שקט מעבר לקו הטלפון. אלונה אמרה "תקשיב, לאדם מבחוץ זה נשמע כמו מחלת נפש, קולות בראש של אדם שאומרים לו דברים שונים, אבל כאשר חושבים על זה לעומק, לכולנו יש מספר מחשבות מנוגדות בראש. בתהליך קבלת החלטות אנחנו ממש מנהלים משא ומתן פנימי בתוכנו, זהו תהליך מורכב עם התנגדויות רבות, פחדים, שאיפות, ויתורים ועוד משתנים רבים. לחפש כלים מדויקים כיצד לפעול נכון בתהליך משא ומתן פנימי זה דורש שיחה על כוס קפה". הודיתי לאלונה, קבענו להיפגש לקפה ולדון בשאלה, כיצד פועלים נכון במשא ומתן פנימי? הבנתי שאכן מדובר בנושא חדש שטרם נתתי את הדעת עליו והוא דורש התמודדות. 
נפגשנו לאחר מספר ימים, אלונה כהרגלה מקצועית ביותר הגיעה עם מאמרים מודפסים עבורי. לאחר שיחה של שעתיים וחצי לערך, הבנו יחד, שאכן ישנו משא ומתן פנימי המתרחש בתוכנו בתהליך קבלת החלטות, וממשיך גם בתהליך הביצוע, להכיר ולדעת אלו כלים מדויקים יכולים לסייע הבנו שעדיין קשה לנו לגבש. "יחד עם זאת", הדגישה אלונה, "כלי אחד כבר ניתן לקבוע בוודאות. על מנת להצליח במשא ופנימי בהשגת המטרות צריך לכתוב אותם ולהציב את הדף הכתוב במקום בולט עבורנו. כתיבה מחייבת בני אדם. לא מומלץ להשאיר את הדברים רק בראש כי אז קל לנו יותר לבצע הנחות לעצמנו. בכדי לחייב אותנו בתהליך המשא ומתן, רצוי לשתף בהחלטה אדם נוסף, מעין גוף מבקר ובודק את ההחלטה שלנו. רעיון נוסף לתלות את הדף על המקרר, כך כולם בבית רואים ואתה מידי יום רואה וקורא את ההחלטה שלך, כל זאת למנוע הנחות במשא ומתן הפנימי שלך.

תגובות

captcha
הקלד את המספרים שאתה רואה בתמונה: