יום שני, 28 בספטמבר 2020, י' תשרי ה' תשפ"א
לפרסום חייגו: 054-430-0186

זמן עסקים במבשרת ציון

משא ומתן בתהליך גירושין

יש גירושין שהם החלק הפיזי ויש גירושין כלכלי שצריך לנהל בתבונה רבה, על מנת לא לפגוע בכל המשפחה |{ בתהליך מלא ברגשות עזים, תזכרו לנשום עמוק

פורסם בתאריך:


נכתב על ידי

מנשה נחום

מנשה נחום מומחה לניהול משא ומתן, מגיש תכנית רדיו, הרצאות, סדנאות, יעוץ אישי, 0504062278,אימל menashenahum100@gmail.com

זוג נשוי, המוכר לי היטב מעבודה משותפת, החליט לסיים מערכת יחסים ארוכה לאחר נישואין של עשרים וחמש שנים.
שני אנשים בעלי מקצועות חופשיים משתכרים בשכר נאה ביותר, בונים יחד בית חלומות עם בריכה קטנה. לאושר מצטרפים במהלך השנים שלושה ילדים, משפחה מאושרת, החיים זימנו להם גם משברים שאותם צלחו יחד, לפני מספר שנים בעקבות רומן אסור של הגבר, וקשר רגשי לאורך זמן רב של האישה עם גבר אחר, פנו לייעוץ זוגי והצליחו לגשר על הכעסים שנוצרו והקשו על מערכת היחסים שלהם.
"השנים האחרונות היו בלתי אפשריות", אמרה לי דקלה (שם בדוי, כיתר השמות במאמר), "הסתובבנו בחיים כמו שני אנשים זרים אשר מנהלים עסק משותף, האהבה פשוט מתה ביני לבין ירון, גם חופשה זוגית בחו"ל לא תרמה לשיפור היחסים, אפילו החלפת היועצת הזוגית וטיפול נוסף וארוך לא הצליחו להציל את הנישואים".
נסעתי לבית המשפחה. מחשבות רצות בראשי. להיות שותף לתהליך של פירוק משפחה עבורי זה קושי עצום. יחד עם זאת, הגדרתי לי מטרה בתהליך המשא ומתן - חובתי לצמצם נזקים כלכליים וחשוב מכך, לוודא שטובת הילדים עומדים בראש סדרי העדיפות.
הבית המקסים הזה תמיד נותן הרגשה נפלאה לנכנסים בפתחו, אך הפעם מצאתי שני אנשים עצובים יושבים בריחוק רב אחד מהשני, המתח בתוך הבית היה עצום. ביקשתי שנצא לגינה בסמוך לבריכה הפרטית למקום נינוח יותר.
ירון ביקש לפתוח את השיחה עם קביעה נחרצת: "אנחנו מתגרשים. עכשיו זו שאלה איך עושים זאת? עורכי דין, בתי משפט, או מדברים ומסכמים מבלי לפגוע באינטרסים של אף אחד או אחת". דקלה הייתה פחות נחרצת ורק אמרה: "אין לי בעיה להתגרש אבל את הבית הזה אני לא עוזבת, זו הסביבה הטבעית של הילדים וגם שלי".
בתהליכי משא ומתן ישנו צורך למצוא תחילה את האינטרסים המשותפים לשני הצדדים, לחפש את המאחד כי את המפריד כולם רואים ושומעים.
האינטרס הראשון המשותף שהוסכם על ידי שני הצדדים לאחר הסבר שלי, שלגשת לתהליך הגירושין עם מאבק משפטי זה לא המקרה, הנזק הכלכלי עלול להיות הוא גדול ומיותר. האינטרס העליון הנוסף שהוסכם הוא שטובת הילדים חשובה להם, ואף אחד לא ישתמש בילדים ככלי משחק בתהליך הגירושין. לאחר שהצלחנו בתהליך המשא ומתן ליצור קרקע יציבה של אינטרסים משותפים, החלטתי לשאול מהי בעיניהם נקודת המחלוקת העיקרית. כמעט יחד הם ענו חלוקת הרכוש ומכירת הבית.
שמעתי בקשב רב את דקלה וירון שהיו טעונים מדי אחד כלפי השני, לעיתים אף הציגו הסברים הרסניים ביותר מבחינה כלכלית, העיקר להיות צודקים וקובעים את מסגרת הגירושין. "אני שמח עבורכם שבחרתם יחד לדבר ולא להיאבק", אמרתי לאחר שהקשבתי לדבריהם, "טובת הילדים הנפלאים שלכם לפני כל שיקול אחר, הנושא הכלכלי בהחלט יכול להיות פתיר. זה רגע קשה וכואב, יחד עם זאת, זה השלב של הגירושין הפיזי שאתם נפרדים. ממליץ לכם לא להוסיף לרגע הקשה הזה גם טעויות כלכליות הרסניות".
דקלה קפצה ושאלה: "מה אתה מציע?". אמרתי לבני הזוג שיאפשרו לי לשוחח עם יועץ כלכלי, ובהמשך השבוע אשלח להם הסכם כלכלי ראשון אליו יוכלו להתייחס, להעיר הערות וכך נתקדם. לפני שיצאתי אמרתי להם: "לפני החתימה על הסכם גירושין נסו לתקופה מסוימת לחיות קצת לבד, אולי תקבלו תובנות אחרות".
עיקרי ההסכם שנקבעו על ידי יועץ כלכלי  הם שהבית יימכר רק כאשר הילד, שכיום בן 12, יגיע לגיל 18. החסכונות בבנק יישארו עד למועד פירעונם ורק אז יחולקו שווה בשווה. לגבי הדירה הקטנה המושכרת בווילה: הכסף ישמש את האב לשכור דירה בקרבת הילדים ביישוב והוצאות גידול הילדים יתחלקו באופן שווה בין ההורים.
יש גירושין שהם החלק הפיזי ויש גירושין כלכלי שצריך לנהל בתבונה רבה, על מנת לא לפגוע בכל המשפחה.

תגובות

captcha
הקלד את המספרים שאתה רואה בתמונה: