יום רביעי, 30 בספטמבר 2020, י"ב תשרי ה' תשפ"א
לפרסום חייגו: 054-430-0186

זמן עסקים במבשרת ציון

פקודות? לא באזרחות

מדוע פורשי מערכות הביטחון לא תמיד מצליחים באזרחות?

פורסם בתאריך:


נכתב על ידי

מנשה נחום

מנשה נחום מומחה לניהול משא ומתן, מגיש תכנית רדיו, הרצאות, סדנאות, יעוץ אישי, 0504062278,אימל menashenahum100@gmail.com

במהלך תפקיד, מפקד מקבל אלפי החלטות - לעיתים קשורות בחיים אדם - מבצע תפקידים מרכזיים בעלי עוצמה. האם כל אלה ועוד מספיקים להכין את פורשי מערכות הביטחון לחיים באזרחות.

לפני מספר שנים פרשתי לאחר שנות שירות ארוכות בצה"ל, משטרת ישראל ושירות בתי הסוהר. היציאה לאזרחות גרמה לי להבין שהניסיון הארוך אשר צברתי חשוב ביותר. יחד עם זאת, בחיי האזרחות נדרשת ממני למידה נוספת בביצוע תפקידים.

ישנם שלושה גורמים עקרים לפערים בין מערכות ביטחוניות לאזרחות: ניהול זמן, ניהול תקציב, ניהול אנשים.

ניהול זמן במערכות ביטחוניות מתנהל באופן אחר. מפקד צבאי או משטרתי מנהל את הזמן מול צוות האנשים הכפופים לו על פי הצרכים והזמן המקצועי שלו. לדוגמה: זימון ישיבה בשעות הערב או במהלך סוף שבוע אינו דבר חריג, במקומות מסוימים אפילו נורמה מקובלת, זימון אדם לראיון אישי בשעת בוקר מוקדמת מאד גם היא מקובלת. ניהול זמן במערכת ביטחונית מאפשרת תחושה של המפקד. הזמן הינו משאב אישי שלו לטובת ביצוע התפקיד. כל אנשי המערכת הכופפים אליו חייבים להתיישר על פי לוח הזמנים שלו. במערכת  אזרחית לזמן יש משמעות כלכלית חשובה ביותר. כמעט ולא יתבצעו ישיבות ארוכות ומתישות בשעות חריגות כעניין שבשגרה. ניהול זמן הינו אחד הפרמטרים המחייב שינוי תפיסה אצל אדם שסיים קריירה ביטחונית ויוצא לאזרחות.

ניהול תקציב הינו עקב האכילס של אנשי מערכות הביטחון. בעוד מנהלים בחיים האזרחים חייבים ליצור רווחים ונמדדים בשורה התחתונה בכמה כסף יצרו לחברה. בכל שיקול והחלטה הגורם הכספי חשוב ביותר. במערכות ביטחוניות ניהול התקציב שונה באופן מובהק. קבלת תקציב לאחר הצגת תכנית העבודה יוצרת ניהול תקציב, המאפשר למפקדים להתקדם במהלך השנה תוך ניצול המשאב הכספי והוצאתו לטובת המשימה. גם במידה ונוצר לעיתים חוסר בתקציב כתוצאה מתכנון לא מדויק או צרכים שהשתנו, המשימה תתבצע ויוזרם כסף נוסף. אין צורך בשורת רווח, לעיתים יש דרישה לצמצום וחיסכון אבל לא ליצירת רווח כספי. קריאת דו"חות כספיים וניהול תקציב מחייבים לימוד מדויק.

ניהול אנשים: משימה מורכבת רגישה אשר דורשת התאמה לחיים האזרחים. מפקדים במהלך החיים המקצועיים שלהם התרגלו לתת פקודות, כאשר לכולם ברור שהם מתבצעות ואיש בדרך כלל אינן חולק עליהן. לפתע הם מוצאים את עצמם באזרחות מנסים להעביר החלטה לאחר שכנוע מקצועי ארוך בצדקתם. נדרש מהם גם מעקב צמוד שההחלטה מתבצעת כנדרש. ניהול אנשים באזרחות דורש יכולות אחרות שאת חלקם אין צורך במערכות ביטחונית כאשר אנשים לבושים מדים ועונדים דרגות.

במערכות הביטחוניות ישנם אנשים מצוינים וערכיים ביותר, הנדרשים לקבל החלטות מורכבות ביותר ואחריות עצומה על חיי אדם. יחד, עם זאת, אנחנו לעיתים פוגשים אנשים שהיו בכירים ביותר במערכת ביטחונית היוצאים לחיים האזרחים (פוליטיקה, עסקים ועוד) ושם לצערי אינם מצליחים לשחזר את ההצלחה שהייתה להם בקריירה הראשונה שלהם.

ידע וניסיון מסוים הינו חשוב מאוד לאישיות של האדם ויכול בהחלט להוסיף בקבלת תפקיד חדש בחייו. אך על מנת להצליח בניהול אנשים, תקציב וזמן, אדם חייב לבצע למידה והתאמה לחוקי המשחק החדשים. מה שהספיק בעבר עלול לא להספיק בחיים החדשים. הגעת אנשי מערכות הביטחון לפוליטיקה ולעסקים בישראל מבורכת ותורמת רבות לחברה בישראל, אך דורשת שינוי תפיסתי של האנשים אל מול האתגרים החדשים. טוב יעשו המערכות הביטחוניות במתן דגש בתהליך הפרישה של האנשים המצוינים, שהקדישו את חייהם לטובתנו, ללמידה מדויקת של הגורמים המשפיעים והחשובים כל כך בחיים האזרחים.

תגובות

captcha
הקלד את המספרים שאתה רואה בתמונה: