יום ראשון, 05 ביולי 2020, י"ג תמוז ה' תש"פ
לפרסום חייגו: 054-430-0186

ביקורת תרבות וספרות במבשרת ציון

'הצד האפל של הירח'

בהשראת סיום מסעה של החללית הישראלית 'בראשית': אלבום המופת ששינה את פני עולם הרוק

פורסם בתאריך:


נכתב על ידי

רוני טוביה

הכותב הינו מנהל קבוצת המוסיקה 'צליל מכוון' בפייסבוק וחוקר בתחום המוסיקה. תגובות ניתן להשאיר בטלפון 050-6616261 ובמייל ronnyabr10 @gmail.com

ביום חמישי שעבר, עקבו רבים מתושבי ישראל, באדיקות רבה, אחרי הנחתת 'בראשית', ששוגרה לחלל ב-22 בפברואר מפלורידה שבארצות הברית, הגיעה לירח, אך לא הצליחה לבצע נחיתה רכה על פני השטח של הירח.
למרות הכישלון היחסי, מדינת ישראל הפכה למדינה השביעית שהצליחה להגיע עם כלי מתוצרתה אל הירח.
כ-46 שנים לפני כן (מרץ 1973) באולפני abby road  שבלונדון יצא לאור אלבום פורץ דרך של להקת הפינק פלויד dark side of the moon.
האלבום, לדעת רבים, נחשב לאלבום הרוק הטוב שיצא מעולם.
התקליט שהופק, מחזיק בשיא גינס של 741 שבועות! בראש מצעד המכירות של מגזין 'בילבורד'. התקליט בגרסאותיו השונות נמכר עד כה למעלה מ-45 מיליון עותקים.
אלן פרסונס, המוכר לנו בזכות היותו אומן מצליח בזכות עצמו (alan persons project), חבר ללהקה וניצח על הפקת האלבום ועל כך קיבל פרס גראמי בשנת 1973. באלבום  שולבו אפקטים, שעד לאותה עת לא היו בשימוש כמו: צלצולי שעון, צלילי מטבעות וקופה, לב פועם, וסאונד איכותי ביותר שבקע מאולפני ההקלטות.
האלבום, שכל מילות השיר שבו נכתבו על ידי רוג'ר ווטרס, עוסק בחייו של ווטרס ובחבר נוסף ממייסדי הלהקה, סיד בארט, שלקה בנפשו ואושפז במוסד סגור. ניתן להבחין, כי מילות השירים עוסקות במכלול נושאים הקשורים למחזור חיי האדם הכוללות תאוות בצע, מלחמה, דת ,לחץ ושיגעון – החיבור למצבו של סיד בארט. הסינתזה של סיפור חייו של רוג'ר ווטרס והתדרדרותו של סיד בארט, הולידה את הדמות 'פינקי' מהסרט 'החומה' כעבור מספר שנים. אחד מהסיפורים המרתקים הוא בשיר 'the great gigs in the sky'.
זמרת בשם קלייר טורי, הוזמנה על ידי אלן פרסונס לקטע של השיר שבתחילה היה קטע איסטרומנטלי. בהמשך הוסיפה קלייר את קולה לנגינה של הלהקה ומזה יצא ביצוע בלתי נשכח. קלייר טורי סיפרה בהמשך כי הוקלטה ב'טייק' אחד שבו אלתרה והביצוע הראשון הוכנס להקלטה.
בהמשך, בהופעות החיות, לא ניתן היה לאתר זמרת אחת שתבצע את הקולות של קלייר טורי, ובכל  הופעה מבצעות שלוש זמרות כל אחת בתורה את הקטע הווקאלי הנדיר הזה. יצא לי להיות במספר הופעות cover לפינק פלויד בארץ ובחו"ל והמסורת הזו של שלוש זמרות לא משתנה.
חברי הלהקה לא נתנו קרדיט על הביצוע לקלייר טורי ובאלבום הופיע רק שמו של ריצ'רד רייט הקלידן. 30 שנים לאחר ההקלטה תבעה טורי את חברי הלהקה ובסופו של דבר קיבלה את מחצית מהקרדיט המגיעה לה ובהסכם סודי פוצתה על העבר.
הלוגו של האלבום זוכה עד היום למעמד יוקרתי בעולם הרוק - מראה של פירמידת זכוכית, המשמשת כפריזמה, דרכה עוברת קרן אור ההופכת להיות צבעונית. ההשפעה כמובן הייתה מהפירמידה המפורסמת במצרים.

תגובות

captcha
הקלד את המספרים שאתה רואה בתמונה: