יום שלישי, 15 באוקטובר 2019, ט"ז תשרי ה' תש"פ
לפרסום חייגו: 054-430-0186

ביקורת תרבות וספרות במבשרת ציון

'חלון לים התיכון': יהודה פוליקר

המסע מסלוניקי ועד להדלקת המשואה ביום העצמאות ה-71 למדינת ישראל

פורסם בתאריך:


נכתב על ידי

רוני טוביה

הכותב הינו מנהל קבוצת המוסיקה 'צליל מכוון' בפייסבוק וחוקר בתחום המוסיקה. תגובות ניתן להשאיר בטלפון 050-6616261 ובמייל ronnyabr10 @gmail.com

ב-25 בדצמבר 1950 בקריית חיים, נולד ליאונידס פוליקאריס, הידוע לישראלי הממוצע כיהודה פוליקר.
הוריו של פוליקר, שרה וג'קו, חיו בסלוניקי בתקופת שלטון הנאצים, הוגלו לאושוויץ שרדו את זוועות השואה ועלו לארץ. השיר 'חלון לים התיכון' מספר על מכתב דמיוני שכותב ניצול שואה שעלה לארץ ישראל לאהובתו שנותרה בחוץ לארץ. 
"הבטחתי לכתוב כשנסעתי
ולא כתבתי מזמן,
עכשיו את כל כך חסרה לי
חבל, חבל שאת לא כאן.
אחרי שהגעתי ליפו,
תקוות נולדו מתוך יאוש
מצאתי לי חדר וחצי
על גג של בית נטוש
"
בשיר זה (שהוא דמיוני לגמרי) מתאר כותב המכתב כי הוא הצליח למצוא ביפו דירת חדר וחצי על גג של בית נטוש. בשיר מתואר אירוע דרמטי שהתרחש ב-1950 כאשר בתל אביב ירד שלג. חלק מיחסים זאת לברד כבד - "השלג צנח כאן לפתע, לבן מזכיר לי נשכחות". השיר 'חלון לים התיכון' הפציע לראשונה באלבום 'אפר ואבק' בשנת 1988, הגיע לראש מצעד הפזמונים וזכה להצלחה רבה. עד היום מבוצע השיר בהופעותיו של יהודה פוליקר.
הגמגום של פוליקר, שנשמע בקולו בזמן שהוא מדבר, נולד בגיל 6 לפי סיפור שסיפר: אביו נחנק לאחר שבלע חתיכות של לחם גדולות ובמהירות - מנהג שרכש במחנה הריכוז באושוויץ. יהודה הקטן רץ בהוראת אמו להזעיק רופא ומטראומת החשש לחייו של אביו החל לגמגם.
פוליקר היה בנעוריו חבר במספר הרכבים שבהם ניגן ושר ביניהם 'הנמרים', 'ברקת' ובשנת 1981 חל המפנה הגדול בקריירה שלו כאשר יעקב גלעד שינה את שם הלהקה ל'בנזין' ובהרכב  שהתגבש חוץ מפוליקר ניגנו בנג'ו קמחי, קיטש אמסלם ואלי חדד.
הלהקה הוציאה את האלבום הבלתי נשכח 'עשרים וארבע שעות' עם הלהיטים: 'יום שישי', 'חופשי זה לגמרי לבד', 'תני לי סיבה', 'גשם' (שהתפרסם גם בזכות ביצוע של אלי לוזון) כאשר את רוב המילים כותב יעקב גלעד ומלחין יהודה פוליקר.
באותה שנה זכתה הלהקה בתואר 'להקת השנה' והשיר 'יום שישי' נבחר לשיר השנה.
בשנת 1985 הוציאה הלהקה אלבום נוסף 'משמרת לילה', שהפיק מספר להיטים אך לא הצליח כמו אלבום הביכורים של הלהקה.
עם פירוק הלהקה באותה שנה, הוציא לאור פוליקר את אלבומו הראשון 'עיניים שלי'. שירי האלבום כולו תורגמו מיוונית והותאמו מילולית לעברית על ידי יעקב גלעד. האלבום זכה להצלחה רבה במכירות וגם בהופעות חיות שנמשכות עד היום. 
פוליקר הוציא בהמשך אלבומים נוספים ונחשב לאחד היוצרים והמבצעים החשובים בזמר הישראלי. במהלך הקריירה המוזיקלית שלו, שיתף פוליקר פעולה עם אמנים כמו גידי גוב, אושיק לוי, צביקה פיק והלחין למספר לא מבוטל של אמנים שירים שהפכו ללהיטים.
לפני כשבועיים, במהלך הופעה, הפתיעה אותו שרת התרבות, מירי רגב, כאשר הודיעה לו כי נבחר להדליק משואה בטקס הדלקת המשואות ביום העצמאות ה-71 של מדינת ישראל בהר הרצל. פוליקר, שהתרגש מאוד מהמחווה ביקש לצרף את ידידו הטוב יעקב גלעד, אך נתקל בסירוב.

תגובות

captcha
הקלד את המספרים שאתה רואה בתמונה: