יום חמישי, 17 באוקטובר 2019, י"ח תשרי ה' תש"פ
לפרסום חייגו: 054-430-0186

ביקורת תרבות וספרות במבשרת ציון

יצחק 'צ'רצ'יל' קלפטר

מהמשולש בגן הילדים דרך 'צליל מכוון' ועד לכוורת

פורסם בתאריך:


נכתב על ידי

רוני טוביה

הכותב הינו מנהל קבוצת המוסיקה 'צליל מכוון' בפייסבוק וחוקר בתחום המוסיקה. תגובות ניתן להשאיר בטלפון 050-6616261 ובמייל ronnyabr10 @gmail.com

בחודש ספטמבר 2018 החסירו חובבי הרוק הישראלי פעימה כאשר המוזיקאי האהוב יצחק קלפטר (נולד ב-31 במרץ 1950) אושפז בבית החולים 'איכילוב' כשהוא מורדם ומונשם. קודם לכן סבל קלפטר מדלקת ריאות חריפה שגרמה לו לשהות בטיפול נמרץ ורק לאחר כחודשיים שוחרר לביתו.

המסע המוזיקלי של קלפטר החל לדבריו כשנתנו לו להיות מנצח על המשולשים והמצלצלים של ילדי הגן. קלפטר הרגיש די בנוח עם ההרמוניה המוזיקלית הזו ובכיתה א' כבר החל לנגן עם אקורדיון כפי שבני משפחתו עשו.

בגיל 13, בהשפעה רבה מה'ביטלס', מקבל קלפטר את הגיטרה הראשונה שלו לבר המצווה ומאז היא ממש 'נדבקת' לו ליד.

בגיל 15 הקים קלפטר יחד עם חיים רומנו, מיקי גבריאלוב ואחרים את להקת 'הצ'רצ'ילים' ומאז דבק בו השם 'צ'רצי'ל'. באותה תקופה תופעת להקות הקצב החלה לפרוח בארץ. כמו כן ניגן קלפטר בלהקת 'הסגנונות' ו'אחרית הימים' עם גבי שושן, אלי מגן, ומירי אלוני.

כשרונו של קלפטר, ששירת בצבא בצוות הווי חיל השריון, לא נעלם מעיניו של אריק איינשטיין, שבחר בו לנגן ועבד את אלבומו 'יסמין'.

ב=1973 הוזמן יצחק קלפטר על ידי דני סנדרסון להצטרף ללהקת 'כוורת'. קלפטר השתלב היטב בלהקה ואף הלחין מספר שירים וביצע את חלקם. החיבור ל'כוורת' נתן לקלפטר את ההכרה ונכנסה לתודעה של חובבי המוזיקה בארץ.

לאחר פירוקה של להקת 'כוורת' בשנת 1976, השתתף קלפטר במופע שיזם יהונתן גפן ('שיחות סלון'), שבו הלחין את 'שיר אהבה בדואי' למילותיו של איציק ויינגרטן. עוד שירים שבוצעו במופע והפכו לנכסי צאן וברזל: 'אי ירוק בים', 'עד עולם אחכה' אותו ביצע בדואט עם יעל לוי, והקטע הווקאלי המוכר מהתוכנית 'ארבע אחרי הצהריים' של גלי צה"ל – 'תמונה'.

בשנת 1978 השתתף קלפטר בהקלטת אלבומו של גידי גוב 'תקליט ראשון', ובאלבום של ה'כבש השישה עשר'. ואז בשנת 1979 ביחד עם שלמה יידוב ושם טוב לוי הקים קלפטר את הרכב 'צליל מכוון', מתוכו יצא הלהיט הגדול שנושא את שם האלבום. לפי עדותו של יצחק קלפטר זה השיר הכי אהוב עליו (שם הטור השבועי הנכתב וגם קבוצת המוזיקה בפייסבוק, ר.ט.).

השיר זכה למספר ביצועי, ביניהם של אריק איינשטיין, גידי גוב, אלון אולארצ'יק ואפרים שמיר.

'בואי הנה בואי לכאן,

אני שולח לך צליל מכוון,

אחרי שנים של חוסר וודאות,

בואי הנה אל המילים,

אל הקצב, אל הצלילים,

מספיק חלום, הפכי למציאות'

רק ב-1981 הוציא יצחק קלפטר את אלבומו הראשון שנקרא 'יצחק', ממנו יצאו להיטים לא מעטים: 'האהבה שלי היא לא האהבה שלו' , 'נפגשנו', 'אני ואת אז'  ו'מהי הדרך'. בקיץ של אותה שנה זכתה הפועל תל אביב באליפות המדינה בכדורגל ולכבוד הזכייה הלחין קלפטר את שיר האליפות 'השדים האדומים'.

בשנת 2000 התגלה גידול בראשו והוא עבר בהצלחה ניתוח לא פשוט. חברי 'כוורת' ארגנו עבורו מופע התרמה. רק בשנת 2008 חזר לפעילות מלאה, חזר להופיע ולשיר והוציא את אלבומו האחרון 'דמיון חופשי'.

מאז, בריאותו של קלפטר התדרדרה ומדי פעם אושפז בשל מצבו הבריאותי. באיחוד הגדול של 'כוורת' ישב במהלך כל ההופעה בזמן שניגן וביצע רק שיר אחד.

 

 

תגובות

captcha
הקלד את המספרים שאתה רואה בתמונה: