יום שלישי, 15 באוקטובר 2019, ט"ז תשרי ה' תש"פ
לפרסום חייגו: 054-430-0186

ביקורת תרבות וספרות במבשרת ציון

'Dire Straits'

הלהקה ששברה את כל שיאי מכירות הדיסקים של שנות ה-80'

פורסם בתאריך:


נכתב על ידי

רוני טוביה

הכותב הינו מנהל קבוצת המוסיקה 'צליל מכוון' בפייסבוק וחוקר בתחום המוסיקה. תגובות ניתן להשאיר בטלפון 050-6616261 ובמייל ronnyabr10 @gmail.com

חמש עובדות על להקת 'Dire Straits':
1.מארק נופלר, סולן הלהקה (ממוקם 44 בעולם ברשימת 100 הנגנים הטובים בעולם)  הוא בין הנגנים היחידים בעולם הרוק שפורט על גיטרה חשמלית ללא מפרט. הוא שמאלי אך מנגן ביד ימין.
2. האלבום 'Brothers In Arms' הוא הראשון בהיסטוריה שיצא על גבי תקליטור CD.
3. בשנת 1985 הלהקה ביקרה בארץ ואף הפיקה קליפ לשיר 'Brothers In Arms' בישראל.
4. השם 'Dire Straits' (צרות צרורות) שיקף את מצבם הכלכלי הקשה של חברי הלהקה.
5. במהלך הופעותיו החיות מארק נופלר נוהג לשתות כוס תה.
בחודש מאי 1985, התנהל משא ומתן קשוח בין תלמידי מכללת אורט בגבעת רם שכבת י"א, לבין הנהלת בית הספר בסוגיה האם לדחות את הטיול השנתי של השכבה שתוכנן להתקיים בזמן הופעתה ההיסטורית של להקת ה 'Dire Straits' בבריכת הסולטן בירושלים. הנהלת בית הספר באותה עת הבינה שהטיול לא ינחל הצלחה מרובה עם מיעוט משתתפים, נכנעה ודחתה אותו למועד אחר.
חמוש בשני כרטיסים להופעה ובחברה הקבועה גלית, יצא לבריכת הסולטן בירושלים, כותב שורות אלו להופעה הבלתי נשכחת של מארק נופלר וחברי ה'Dire Straits' שניגנו בצורה מרגשת את הלהיטים מכל האלבומים. זכור לי היטב הביצוע הפנומנלי לשיר 'Sultans of swing' שנמשך כ 11:30 דקות עם סולו גיטרה נהדר של מרק נופלר, שמצליח לשלב בצורה מעוררת התפעלות את השירה ומנגד את קטעי הסולו בגיטרה.
הרבה בני נוער (ולא רק) נרגשים מילאו כל פינה ביציעים הגדושים ומי שלא הצליח לרכוש את הכרטיס המיוחל, ניסה את מזלו בצורה של התפלחות מצלע ההר של שכונת ימין משה למורדות בריכת הסולטן.
במהלך שהותם בארץ, התרשמו חברי הלהקה מנופיה של ירושלים וצילמו קליפ מחודש לשיר 'Brothers In Arms' שהמחיש את החיכוך בין האוכלוסייה הערבית במזרח ירושלים והחיילים השוהים בה.
הרבה קודם לכן, בשנת 1977, הוקמה הלהקה על ידי מארק נופלר ואחיו דיוויד. ג'ון אילסלי ופיק ויטרס השלימו הרכב שניגן פופ/רוק והושפע מסגנונות שונים כמו פולק, ג'אז ובלוז.
הלהקה הוציאה שישה אלבומים שזכו להצלחה מרובה, כאשר האלבום 'Brothers In Arms' (החמישי במספר), שיצא בשנת 1985, מכר למעלה מ-30 מיליון עותקים והפך לנמכר ביותר בשנות ה-80' בבריטניה והרביעי בכל הזמנים. 
מתוך האלבום יצאו להיטים לא מעטים כמו שיר הנושא, so far away ,money for nothing ,why worry, ועוד.
סיפור מעניין על השיר 'money for nothing' אשר נכתב בעת שמארק נופלר ביקר בחנות למוצרי חשמל בניו יורק, הקשיב לכמה עובדי החנות שהתלוננו על חייהם הקשים לעומת כוכבי הרוק שהבליחו מן המסכים בערוץ MTV ובכלל על תעשיית המוזיקה של שנות ה-80. בשיר משורבבים משפטים שצוטטו בצורה אותנטית על ידי אותם עובדים, כמו: "כסף תמורת כלום, ובנות בחינם".
הסערה שקמה בעקבות השיר, שכלל מילים בוטות, הביאה מאזינים רבים להגיש תלונות חוזרות ונשנות על השמעתו. המועצה לשידורי רדיו וטלוויזיה בקנדה אפילו אסרה על השמעתו למשך תקופה. חדי האוזן שביננו שומעים בשיר זה את קולות הרקע של הזמר סטינג במשפט החוזר בפזמון: "I want my MTV".

תגובות

captcha
הקלד את המספרים שאתה רואה בתמונה: