יום שלישי, 07 ביולי 2020, ט"ו תמוז ה' תש"פ
לפרסום חייגו: 054-430-0186

ביקורת תרבות וספרות במבשרת ציון

וודסטוק: 50 שנים לפסטיבל

הפסטיבל ששינה פני דור שלם בעולם המוזיקה ומדוע ג'וני מיטשל פספסה את הפסטיבל

פורסם בתאריך:


נכתב על ידי

רוני טוביה

הכותב הינו מנהל קבוצת המוסיקה 'צליל מכוון' בפייסבוק וחוקר בתחום המוסיקה. תגובות ניתן להשאיר בטלפון 050-6616261 ובמייל ronnyabr10 @gmail.com

פסטיבל וודסטוק במספרים:
הוא נמשך שלושה ימים ברציפות 15-18 באוגוסט 1969.
צפו בפסטיבל כחצי מיליון אנשים.
130 אלף רכבים היו בדרכם לפסטיבל.
במהלך ימי הפסטיבל נפטרו שני בני אדם (ממנת יתר ובתאונת דרכים) ונולדו שני תינוקות.
היו ארבעה ניסיונות לשחזר את ההצלחה במהלך השנים - 1979, 1989, 1994 ו-1999 - אך אף לא אחד מהם הצליח להגיע לרמתו של האירוע המקורי.
הכול החל כאשר ארבעה מפיקים אמריקאים תיכננו לעשות פסטיבל בעיר וודסטוק שבניו יורק במטרה להביא אמנים מוכרים וקהל של 50-100 אלף איש. בסופו של דבר הארוע התקיים בעיירה בית' אל שנמצאת כ-76 ק"מ מוודסטוק כאשר ברקע מלחמת וייטנאם. הסיסמה שהופצה לקהל הרחב הייתה "שלושה ימים של שלום ומוזיקה".
יומיים לפני הפסטיבל החלו להיווצר פקקי ענק בכבישי הגישה לאזור. בשלב מסוים רבים מהמשתתפים הותירו את רכבם בצידי הכביש והחלו לצעוד ברגל. לוח הזמנים עד לפתיחת הפסטיבל היה צפוף ביותר וגדר שתוכננה להיות מוקמת סביב שטח הפסטיבל שהיה כ-2400 דונם לא הוקמה. דוכני מכירת הכרטיסים לא נבנו דבר שאפשר למרבית המשתתפים להיכנס ללא תשלום. הסאונד המאכזב שהיה לא תאם את התכנון המקורי. היה חם במהלך שלושת הימים ומנגד ירדו גשמים. שירותים לא היו בהישג יד ואנשים התקלחו בעיקר באגם...
מרבית מהאמנים הגיעו במסוקים, אך הארגון, שלקה בחסר, ומזג האויר כאמור, גרמו למספר הופעות להידחות או להיקטע. בשלב מסוים, בשל המצוקה במקום, מסוקים של המשמר הלאומי הנחיתו מהאוויר מזון ומים.
המארגנים הפסידו כסף רב בפסטיבל בשל מיעוט ההכנסות, אך כעבור שנים הצליחו לכסות את החובות בעיקר בשל האלבום שנמכר יפה והסרט שיצא לאקרנים.
מבין האמנים וההרכבים הבולטים שהופיעו היו: טים הארדין, סנטנה, ג'פרסון איירפליין, ג'ניס ג'ופלין, ג'ו קוקר, קרוסבי, סטילס נאש ויאנג. את הפסטיבל חתם ג'ימי הנדריקס שהופיע בבוקר היום הרביעי בשל עיכובים רבים לעיני 50 אלף אנשים בלבד וזכורה מהופעתו נגינת ההמנון האמריקאי בסולו גיטרה מחשמל.
באותה עת, ג'וני מיטשל, שנחשבה לכוכבת עולה במצעדים האמריקאים, הייתה אמורה להשתתף בפסטיבל. בסופו של דבר החליטה מיטשל לבטל את הופעתה בפסטיבל, והעדיפה להתארח במקום בתכנית הטלוויזיה הנחשבת של דיק קאווט שהייתה מאוד פופולרית בארצות הברית. ג'וני מיטשל מספרת, שבזמן שהותה במלון ובחדר האיפור צפתה במתרחש בתדהמה רבה והבינה שפספסה פסטיבל נדיר וחריג בהיקפו. 
בעקבות המתרחש, כתבה ג'וני מיטשל את השיר הנהדר 'וודסטוק' שהתפרסם בעיקר בביצועם של הרכב: 'MATTHEWS SOUTHERN COMFORT'.
בחודש אוגוסט השנה מתוכנן להתקיים פסטיבל וודסטוק 2019 בניו יורק, שיהיה דומה לפורמט המקורי והפעם המארגנים מתכננים להצליח יותר.

תגובות

captcha
הקלד את המספרים שאתה רואה בתמונה: