יום שני, 14 באוקטובר 2019, ט"ו תשרי ה' תש"פ
לפרסום חייגו: 054-430-0186

ביקורת תרבות וספרות במבשרת ציון

ברי סחרוף: 'היום יום הולדת'

נסיך הרוק הישראלי חוגג 62 קייצים

פורסם בתאריך:


נכתב על ידי

רוני טוביה

הכותב הינו מנהל קבוצת המוסיקה 'צליל מכוון' בפייסבוק וחוקר בתחום המוסיקה. תגובות ניתן להשאיר בטלפון 050-6616261 ובמייל ronnyabr10 @gmail.com

חמישה דברים שלא ידעתם על ברי סחרוף:
1. הוא נולד ב-7 ביולי 1957 ובגיל 3 עלה לארץ מאיזמיר שבתורכיה.
2. בשנת 1985 הוא נידון לשנת מאסר על אחזקת סם. ריצה שמונה חודשים.
3. אביו אופטומטריסט ועדיין עובד בחנות שברשותו ברחוב דיזינגוף; אימו עקרת בית.
4. באוקטובר 2018, בגיל 61, נולד בנו הרביעי - השני עם בת זוגו עירית הנוקד, בימאית תיאטרון.
5. באלבום הבכורה שלו 'הכל או כלום' השם ברי מנוקד באות ב' בסגול, כדי שרוכשי האלבום לא יטעו בשם.
בשנת 1960 עלה סחרוף לארץ, ויחד עם הוריו התגוררו בעיר בת ים שהייתה מוקפת חולות. בשיר 'כמה יוסי', שיש הטוענים שבעצם זה עיוות לצמד המילים 'כמה יופי', מתאר ברי סחרוף בצורה לירית את אותן השנים שעיצבו את ילדותו בשכונת רמת יוסף בבת ים.
"לשכונה ההיא קראו
על שם יו"ר הכנסת
רומנים, מרוקאים, פולנים,
התערבבו בחולות"
יו"ר הכנסת, שעל שמו נקראת השכונה שבה גר ברי סחרוף בילדותו, הוא יוסף שפרינצק שכיהן בתפקיד זה בין השנים 1948-1959. סחרוף מתאר בשיר זה ערב רב של עולים חדשים ששוכנו בבת ים שהייתה מוקפת בחולות.
"הרבה מלפפון חמוץ
הרבה לחם עם חלבה
במצעד הפזמונים השנתי
ראשונה דליילה"
ברי מתאר את ההווי ששרר באותה תקופה מבחינה קולינרית - מלפפון חמוץ, לחם וחלבה - ואת מצעד הפזמונים השנתי של אותה שנה (1968) שכבש טום ג'ונס עם הלהיט "דליילה", אותו טום ג'ונס שהגיע השבוע לישראל להופעה אחת שהתקיימה אמש (רביעי) בתל אביב. השיר "דליילה" מוכר לנו גם בביצוע המאולתר של זאב רווח כאלימלך זורקין בסרט האלמותי "חסמבה".
"כמה חול - כמה יוסי
היה טוב - היה יוסי.
בהצגה יומית
טרזן מנצח את מצ'יסטה
ולשלמה יש גיטרה בצבע לבן
ואהובה נתנה את כל מה שהיה לה
ואמא ואבא…".
בשיר הזה מוזכרות עוד שתי דמויות מוכרות מעולם התרבות שלנו: הראשונה שלמה שלו "יש גיטרה בצבע לבן". הכוונה לשלמה מזרחי, שהיווה השראה עצומה על ברי סחרוף כנגן גיטרה. עליו אמר פעם סחרוף: "שלמה היה הבן אדם שהכי הערצתי בעולם" ('הארץ'). ברי נהג להגיע להופעות שבהן ניגן שלמה מזרחי בלהקה הירושלמית 'הבמה החשמלית', שם הוקסם מהווירטואוזיות של מי שכונה 'ג'ימי הנדריקס הישראלי'.
הדמות האחרונה שמופיעה בטקסט היא אהובה עוזרי ש"נתנה את כל מה שהיה לה". בזמן שירותו הצבאי הופיעה אהובה עוזרי בבסיס שבו שירת ברי סחרוף ובכך זכתה להנצחה בשיר.
בהמשך השיר מציין סחרוף כי "פאני היל מיד ליד ליד... גשם של גוגואים". פאני היל הוא ספר שנאסר להפצה בארץ ישראל עד לשנת 1960. ובשל הפופולריות שלו עבר "מיד ליד". המושג "בור יהודי ובור ערבי" ייוותר בזיכרונם של זקני הארץ כסוג שונה של משחק גוגואים אותו מזכיר סחרוף בפסקה הקודמת.
השבוע יחגוג ברי סחרוף 62 שנים. השנים אינן ניכרות על ענק הרוק הזה, שהוציא שבעה אלבומי סולו והיה שותף להרכבים והפקות של מאות שירים נוספים.
לפני כחצי שנה נולד לו בנו הרביעי ובמהלך הופעה שתוכננה מראש הראה סחרוף את צמיד הלידה שעל ידו לקהל המעריצים. בכך, בדרכו הצנועה בישר על לידת בנו, מה שאופייני לברי שממעט להתראיין ואפילו להופיע מעל המרקע.
בני בן ה-9 אורי, התפעל מקולו העמוק של ברי בשיר "שבט אחים ואחיות" שיצא לאחרונה. למרות שהוא כבר בן 62 נסיך הרוק הישראלי משפיע על כמה דורות מסתבר.

תגובות

captcha
הקלד את המספרים שאתה רואה בתמונה: