יום רביעי, 12 באוגוסט 2020, כ"ב אב ה' תש"פ
לפרסום חייגו: 054-430-0186

ביקורת תרבות וספרות במבשרת ציון

לא נס ליחם: בוב דילן וניל יאנג

חוויות מן ההופעה של שני הזמרים המופלאים בהייד פארק בלונדון במסגרת פסטיבל SUMMERTIME 2019

פורסם בתאריך:


נכתב על ידי

רוני טוביה

הכותב הינו מנהל קבוצת המוסיקה 'צליל מכוון' בפייסבוק וחוקר בתחום המוסיקה. תגובות ניתן להשאיר בטלפון 050-6616261 ובמייל ronnyabr10 @gmail.com

אם נחבר את הגיל של בוב דילן (78) וניל יאנג (74)  נגיע ל-152. קשה היה שלא להתרגש ביום שישי האחרון בהייד פארק שבלונדון מאירוע יוצא דופן, כאשר שני זמרים ענקים בכל קנה מידה הופיעו על אותה במה במסגרת פסטיבל ה- BRITISH SUMMER TIME 2019 .

65 אלף אנשים ובתוכם כותב שורות אלו, הגיעו מרחבי העולם לצפות בהזדמנות נדירה בדילן ויאנג, כששאלה אחת מרחפת באוויר: מתי תהיה הזדמנות נוספת להופעה כזו אם בכלל?

הבמה במופע היוותה תפאורה טבעית לשניים בלי הרבה אפקטים, מסכים, או תאורה מתוחכמת. משני צידי הבמה היו שני עצים שהשלימו את הרקע החום של הבמה. כל זאת בשקיעה מדהימה של ההייד פארק בלונדון (פארק עצום בשטח של 2.5 קמ"ר).

בשעה 20:30 עלה להופיע בוב דילן, שניגן בעיקר על פסנתר, ביצע ממיטב להיטיו בגרסאות הרגילות אבל גם שינה חלק מלהיטיו כדוגמת השיר 'LIKE A ROLLING STONE' ולקח כמה דקות להבין שמדובר בשיר הזה. דילן הגיע לבצע את הלהיטים שלו בצורה ממוקדת, בלי הרבה קטעי קישור או חנופות לקהל הרב שהגיע. ניתן היה להבחין בחספוס הגובר בקולו של בוב דילן המתבגר, שבאוקטובר 2016 סירב לקבל את פרס נובל לספרות.

לפני דילן ובשעה 18:15 בדיוק עלה על הבמה ניל יאנג, שברפרטואר שלו מגוון רחב של שירים בסגנון בלוז, פולק, רוק כבד. לניל יאנג יש גוון קול מאוד ייחודי וגבוה ועדיין מבצע את שיריו ברגש רב ונותן את כל כולו על הבמה.

יאנג, שנולד ב-12 בנובמבר 1945, סבל בילדותו והחלים משיתוק ילדים ועד היום סוחב צליעה ברגלו כאשר מתהלך על הבמה. מרבית משיריו כתב והלחין בעצמו והפכו ללהיטים גדולים כמו : 'ONLY LOVE CAN BREAK YOUR HEART' , 'HARVEST MOON' , 'CONES A TIME', 'LIKE A HURRICANE'

יאנג עלה על הבמה ומלמל לקהל ש"מעולם לא ניגן קודם באור יום..." והוסיף "זה נהדר לראות את כולם". ההופעה הנהדרת של ניל יאנג נמשכה כשעה וארבעים וחמש דקות, ובשיר השישי, כאשר החליף את הגיטרה החשמלית לגיטרה אקוסטית וחימש עצמו במפוחית, החשמל היה כבר באוויר והקהל הרב הצטרף בהתרגשות לביצוע המיוחד שלו לשיר 'HEART OF GOLD' שבעיניי הוא הלהיט הכי קסום.

יאנג -שבאמתחתו חיבורים עם ג'וני מיטשל והסופר גרופ קרוסבי סטילס נאש ויאנג - השתתף בסרט "הוואלס האחרון" של מרטין סקורסזה, בו תיעד את ההופעה האחרונה של להקת 'THE BAND' ומופיעים בו חוץ מניל יאנג, בוב דילן, אריק קלפטון, ג'וני מיטשל ומאדי וטרס.

בחודש אוגוסט, לפני כשנה, נישא ניל יאנג לבחירת ליבו ובת זוגו במשך חמש שנים - השחקנית דריל האנה, שצעירה ממנו ב-15 שנים.

בשעה 22:30 לפי שעון לונדון, כאשר שר דילן את שירו האחרון, הקהל העצום התפזר בשקט מופתי, כאשר עשרות דוכני הבירה שמסביב ודוכני המזון שמכרו בעיקר נקניקיות, המבורגר וצ'יפס כיאה להופעות בבריטניה, החלו לקפל את דוכניהם.

היה קשה שלא להבחין בחיוך הקל על פני המשתתפים בהופעה הנהדרת והחד פעמית הזו.

 

 

 

תגובות

captcha
הקלד את המספרים שאתה רואה בתמונה: