יום שני, 03 באוגוסט 2020, י"ג אב ה' תש"פ
לפרסום חייגו: 054-430-0186

ביקורת תרבות וספרות במבשרת ציון

החברות מגבעת הסלמנדרות

ספר מאת ד"ר מיכל בת אור: מה קורה כששתי ילדות מגלות שהסביבה שלהן לא שמחה בחברותן? היכרות שחוצה מגזרים משרטטת את סיפורי העמים החיים יחדיו בישראל ומתווה דרך לקרבה בין תרבותית | ספר ילדים יוצא דופן מבחינה ויזואלית שאיוריו הם יצירות אמנות ועשויים ברובם מקרעי נייר

פורסם בתאריך:


נכתב על ידי

מערכת 'מבשרנט'

סיפור חברותן המופלא של שתי ילדות בנות אותו הגיל, איבתיסאם מהכפר תרשיחא ויעלה מקבוץ חניתה. הן אוהבות לציר, לשחק ולטַיל זו עם זו, ומרְגישות בנות מזל שנפגשו. יעלה ואיבתיסאם מספרות זו לזו הכול, ממש הכול – עד שכל אחת מהן נתקלת באירוע שעליו קשה לה לספר לחברתה הטובה.

שתיהן מגלות שלא כלם אוהבים את החברות ביניהן, או ליתר דִיוק, את החברות בין ילדה יהודייה לילדה ערביה. איבתיסאם ויעלה רוצות להבין מדוע זה קורה, אך כשהן מתחילות לגלות את התשובות, הן נתקלות במכשול שלא דמינו קדם.

דרך עיני היּלדות נפרשׂים ונִשזרִים סיפורי שני העמים המתגוררִים כאן יחד. הספורים מהדהדים זיכרונות קדומים של תלאות וגבורות מחיי הסבתות של השתיים, סבתא מגדה וסבתא סמירה.

בשפה צעירה ומחייכת, מצליחה ד"ר מִיכל בת אור לגעת בנושא טעון ומרכב בלִי לחטוא לדומה ולשּונה בין שתי החברות ובין שני העמים. היא מאירה את הרצון למצוא דרך לחיות זה לצד זה למרות המטענים המקשים על כך. בכתיבה הטובלת בנוף גלילי ובאהבת הארץ משבצים איורים מקֹוִריים וייחודִיים של יוצרת הספר, שמעוררִים תשוקה לֹא רק לקרוא ולִראות, אלא גם להתקרֵב ולגעת.

ד"ר מיכל בת אור מתגוררת בגליל המערבי. היא מטפלת באמנות, יוצרת, מרצה וחוקרת באוניברסיטת חיפה.

63 עמ' , 74 שקלים.

 

תגובות

captcha
הקלד את המספרים שאתה רואה בתמונה: