יום שישי, 14 באוגוסט 2020, כ"ד אב ה' תש"פ
לפרסום חייגו: 054-430-0186

ביקורת תרבות וספרות במבשרת ציון

ה'ביטלס' - האלבום הלבן

האלבום האחרון והמוצלח ביותר של הביטלס שגרם להתפרקות הלהקה

פורסם בתאריך:


נכתב על ידי

רוני טוביה

הכותב הינו מנהל קבוצת המוסיקה 'צליל מכוון' בפייסבוק וחוקר בתחום המוסיקה. תגובות ניתן להשאיר בטלפון 050-6616261 ובמייל ronnyabr10 @gmail.com

בשנת 1968 (שנת הולדתי)  הגיעו חברי להקת 'הביטלס', שהיו בשלב זה הלהקה הכי מצליחה בעולם, להודו, לקורס מדיטציה טרנסצדנטלית שהונחה על ידי המהרישי מהש יוגי, שהיה אבי הטכניקה. במהלך השהייה של חברי הלהקה בהודו, כתבו 30 שירים קסומים עבור האלבום המצליח שכונה 'האלבום הלבן' ודורג בשנת 2003 ברשימת 500 האלבומים הגדולים בכל הזמנים במגזין של ה'רולינג סטון' ומכר עד היום מעל ל-10 מיליון עותקים וזכה להצלחה אדירה!
על רובם של השירים חתומים מקרטני ולנון שהיה זה ההסכם ביניהם לגבי הקרדיט של השירים ששניהם כתבו,למעט ארבעה שירים של ג'ורג' האריסון: WHILE MY GUITAR, PIGGIES, LONG LONG LONG, וגם SVOY TRUFFL. רינגו סטאר, לעומת זאת, חתום על שיר אחד באלבום - DON’T PASS ME BY. באלבום זה, שיצא ב-22 לנובמבר 1968, יש להיטים כמוBACK IN THE USSR, DEAR PRUDENCE, JULIA,  ועוד. בחודש מאי של אותה שנה התכנסו ארבעת חברי הלהקה להקליט את פרי יצירתם באולפני 'אבי רואד' שבלונדון.
קשה להאמין שהאלבום המצליח והנמכר ביותר של הלהקה הוקלט במהלך חודשים בהם חברי הלהקה לא הפסיקו להתקוטט זה עם זה על מגוון נושאים: החל מהסגנון האומנותי של האלבום, דרך שירים של שאר חברי הלהקה (חוץ מלנון ומקרטני) שהוכנסו או לא הוכנסו לאלבום, וכלה בעובדה (שיש הטוענים שהייתה המשמעותית ביותר) שיוקו אונו, בת זוגו של ג'ון לנון, נכחה בהקלטות - דבר שנגד את מדיניות חברי הלהקה שמעולם לא שיתפו את בנות זוגם במהלך ההקלטות. בנוסף, הן המפיק ג'ורג' מרטין והן טכנאי הקול ג'ף אמריק, שעבד עם ה'ביטלס' בשלושה אלבומים, התפטרו במהלך ההפקה וכן רינגו סטאר שעזב לפתע במהלך ההקלטות וחזר בהמשך.
יש הטוענים כי המפגש בין ג'ון לנון ליוקו אונו שינה את חייהם של השניים ואת ההיסטוריה של הלהקה כולה. היה זה בשנת 1966, כאשר ג'ון לנון הגיע לגלריה של חנות הספרים 'אינדיקה' במרכז לונדון ובה גילה סולם לבן. לאחר שטיפס על הסולם והגיע ממש על לתקרה מצא שם זכוכית מגדלת שמחוברת לתקרה. כאשר קרב אליו לנון את הזכוכית המגדלת גילה כי כתובה שם מילה אחת מיניאטורית: "כן". לנון, שלא ידע נפשו מהתגלית החיובית הזו ולהארה שקיבל, חיפש את היוצרת של המיצג הלא שגרתי הזה ובעל הגלריה הכיר לו את יוקו אונו - שלטוב או לרע נוכחותה הורגשה באלבום הלבן.
האומן ריצ'רד המילטון, שהיה אמון על יצירת העטיפה של האלבום, קיבל לידיו תמונות צבעוניות של חברי הלהקה מהן הכין קולאז' אומנותי. בסופו של דבר לקח המילטון לנגד עיניו ההמומות של פול מקרטני שליווה את התהליך, נייר לבן וכיסה את הכול. וכך נוצרה לה עטיפת אלבום אוונגרדית שמכילה את שם הלהקה בלבד. בכדי להבין את מהות השינוי בחברי הלהקה ובעיקר בלנון, ניתן לחזור לאלבום שיצא רק שנה קודם  SGT. PEPPER'S LONELY HEARTS CLUB BAND שלהבדיל, הכיל בעטיפה שלו עשרות דמויות צבעוניות.
ב-10 לאפריל 1970 התפרקה להקת הביטלס והשיר האחרון שיצא כסינגל היה LET IT BE, שגם היה שיר הנושא של סרט תיעודי הנושא את אותו השם. שיר זה גם זכה כשיר העשור של שנות ה-70 במצעד העשורים של גלגל"צ לפני מספר שבועות.

תגובות

captcha
הקלד את המספרים שאתה רואה בתמונה: