יום שישי, 05 ביוני 2020, י"ג סיון ה' תש"פ
לפרסום חייגו: 054-430-0186

ביקורת תרבות וספרות במבשרת ציון

סיפורי נמש

הוצאה מחודשת של כל עשרת הספרים בסדרה 'סיפורי נמש' מאת ארנת גרובמן (1971-1997) ואימה, גסי גרובמן, היא הזדמנות להתוודע לכישרון שנגדע ולספרים על כלב תחש שמלמד את כולנו שיעור בחיים ויכול לעזור לילדים להתמודד עם קשיים של בני הגיל הצעיר

פורסם בתאריך:


נכתב על ידי

מערכת 'מבשרנט'

סדרת הספרים שארנת גרובמן ז"ל החלה לכתוב ויצאו לאחר מותה וחמישה ספרים לא גמורים שהשלימה האם, יוצאת לאור מחדש בשני מארזים של חמישה ספרים כל אחד.

הספרים - בשתי הסדרות - עוסקים כולם בנמש, כלב תחש שמנמן וחום שרגליו הקדמיות פונות כל אחת לכיוון אחר, כמו צ'רלי צ'פלין ואוזניו נגררות על הרצפה.

ברגישות ובחוכמת חיים, בראה ארנת, שהייתה בת 26 במותה, את דמותו של נמש ככלב גאה שראשו מורם ולרוב עמידתו מפגינה ביטחון רב, למרות שרגליו הקדמיות משוות לו מראה של אחד שעוד רגע מחליק על הרצפה. נמש יודע מה שהוא רוצה. יש לו שאיפות וחלומות. אפילו רצון להקים משפחה עם בת זוג ובייבי נמש קטן, אך נמש זקוק לחיזוקים, כמו דחיפת עידוד קטנה לאורך כל הדרך.

כך כתבה ארנת גרובמן, היוצרת של סיפורי נמש, בהנחיות שלה לאיור הסיפורים: "סיפורי נמש מספרים על כלב תחש קטן וממושקף. הוא שובב, הוא תחמן, קצת שקרן, שכחן, אבל הוא בעצם ילד... ילד רגיל הזקוק לדחיפת עידוד קטנה לאורך כל הדרך. ומי מאיתנו אינו זקוק לזה?".

את חמשת הספרים הראשונים: 'משקפיים לנמש', 'נמש מנסה ומצליח', 'נמש משקר', 'נמש מלך הריקודים' ו'מי יעזור לנמש' השלימה ארנת בעצמה והם יצאו לאחר מותה על רקע האיורים של אורה שוורץ.

בשנת 2003, החליטה אימה, גסי גרובמן, להשלים את חמשת הספרים הלא גמורים שהחלה ארנת וברוח הדמות שיצרה והם יצאו בסדרת הכוללת את הספרים 'נמש עוזר לצביקוש', 'נמש לומד לשחות', 'נמש ובלה התוכית', 'נמש מבטיח' ו'נמש עצוב'. את הסדרה השנייה אייר וולף בולבה.

10 הספרים שיוצאים עתה בהוצאה מחודשת, מעבירים מסרים חשובים לילדים. הסיפורים מומלצים על ידי משרד החינוך, הן עבור ילדי הגיל הרך - גני ילדים וכיתות א'-ב', והן במסגרת החינוך המיוחד. הסיפורים על נמש עוסקים בחיים היום-יומיים ובקשיים של ילדים ויכולים לעזור להם להתמודד וגם ללמד אותם לא לשקר, להתמודד עם ביקורת ועוד... לדוגמא, כשארנת הייתה כבת 12, התברר שהיא זקוקה למשקפי ראייה. במשך חודשים ארוכים נמנעה מלעשות שימוש במשקפיים, עד שהתיידדה איתם, בעזרת מסגרת חדשה - יפה וצבעונית. דבר המתבטא בספר 'משקפיים לנמש'.

דוגמא נוספת היא הספר 'נמש משקר', בו לנמש קרתה תאונה, דניאל, בעליו, "תופס אותו בשקר" ומסביר לו עד כמה חשוב לומר את האמת, גם אם הדבר כרוך באי נעימות, ואפילו בקבלת עונש קל.

ארנת גרובמן, נולדה בחיפה ב-1971. כבר כילדה, היו בה הבנה וחמלה למצוקותיהם של אנשים. האנשים שסביבה, רבים מהם מבוגרים ממנה בשנים, חלקו איתה סיפורים אינטימיים ואת סודותיהם הכמוסים ביותר, בעוד היא מטה אוזן קשבת ומסייעת להם לשים את הדברים בפרופורציה ולקבל את ההחלטות הנכונות. "אימא", סיכמה ארנת את פגישתה עם ילד אוטיסט, "אין נפלא יותר מלקבל תגובה מילד חריג".

סדרת נמש: ערכה מס' 1: 1. משקפים לנמש.  2.נמש מנסה ומצליח. 3. נמש משקר. 4. נמש מלך הריקודים. 5. מי יעזור לנמש?

סדרת נמש: ערכה מס' 2: 1. נמש עוזר לצביקוש. 2..נמש לומד לשחות. 3.נמש ובלה התוכית. 4. נמש מבטיח. 5..נמש עצוב.

ארנת וגסי גרובמן, 'סיפורי נמש' G.O.ART GALLERY הוצאה לאור.

 איורים: אורה שוורץ ווולף בולבה. מחיר כל ערכה של 5 ספרים: 150 שקלים. כולל דמי משלוח.

גרפיקה: אמנון גרובמן.

להשיג בקישור:

https://www.nemesh.co.il/?section=37

תגובות

captcha
הקלד את המספרים שאתה רואה בתמונה: