יום חמישי, 04 ביוני 2020, י"ב סיון ה' תש"פ
לפרסום חייגו: 054-430-0186

ביקורת תרבות וספרות במבשרת ציון

סיקסטו רודריגז

הסיפור המדהים על המוזיקאי האמריקאי שהפך לכוכב עולמי ולא ידע על כך

פורסם בתאריך:


נכתב על ידי

רוני טוביה

הכותב הינו מנהל קבוצת המוסיקה 'צליל מכוון' בפייסבוק וחוקר בתחום המוסיקה. תגובות ניתן להשאיר בטלפון 050-6616261 ובמייל ronnyabr10 @gmail.com

סיקסטו רודריגז נולד ב-10 ביולי 1942 בדטרויט מישיגן. הוא נקרא סיקסטו משום שהיה הבן השישי למשפחת מהגרים ממקסיקו, אנשי מעמד הפועלים. בילדותו חווה רודריגז את הדיכוי שעברו הוריו ובני משפחתו, וכן את העוני הרב שהיה חלק מחייו בתוך השכונות בהן גדל ואשר מתוכן התגבש למוסיקאי מוכשר עם טקסטים מחאתיים ופוליטיים. 
את הסינגל הראשון שלו שנקרא 'ILL SLEEP AWAY' הוציא רודריגז בשנת 1967. כעבור שלוש שנים חתם חוזה בחברת התקליטים 'סאסטקס רקורדס' ובשנת 1970 הוציא את אלבומו הראשון 'COLD FACT', שזכה לתגובות אדישות ממבקרי המוסיקה כמו גם מבחינת מכירות התקליטים.
בשנת 1972 הפיק רודריגז אלבום אולפן נוסף ואחרון שנקרא 'COMING FROM REALITY' ובשנת 1975 נסגרה חברת התקליטים 'סאסטקס רקורדס'.  יצירותיו של רודריגז, שלא עוררו הדים, וסגירת חברת התקליטים עמה עבד, הובילו את רודריגז לפרוש מעסקי המוסיקה ולעסוק בעבודות בניין שונות. 
וכמו בסיפורי אגדות, נוצר הטוויסט שבעלילה – בשנת 1971 התגלגלו מספר עותקים מאלבומו הראשון של רודריגז לדרום אפריקה שהייתה אז תחת שלטון האפרטהייד. הטקסטים שבשיריו של רודריגז, אשר התאפיינו בישירות ובתוכחה לשלטון המדכא, מצאו אוזן קשבת בקרב הצעירים הדרום אפריקאים, שהעבירו את העותקים הלוהטים מהאחד לשני ואף יצרו עותקים פיראטים לאלבומיו של רודריגז. אלא שאז הצנזורה של משטר האפרטהייד אסרה להשמיע ברדיו את השירים מאלבומיו של רוריגז, מה שיצר ביקוש עצום ללהיטיו של הזמר האלמוני ובעיקר ללהיט הגדול שלו 'SUGAR MAN'. רודריגז, ללא ידיעתו, הפך לדמות נערצת בדרום אפריקה ומודל לחיקוי בקרב מוסיקאים רבים ביבשת.
בשנת 1975 חי במלבורן שבאוסטרליה בחור יהודי בשם זאב אייזיק, בעל חנות תקליטים. בשנות ה-80 הוא אף עלה לישראל ולימים הפך אייזיק למפיק בעל שם והביא לארץ אומנים כמו אריק קלפטון, מרסדס סוסה, ומדונה (היום הוא הבעלים של האנגר 11).
אייזיק, שזיהה את הביקוש לתקליטיו של רודריגז באוסטרליה בזמנו, החליט לנסוע לארצות הברית ולאחר שהבין כי חברת התקליטים 'סאסטקס רקורדס' נסגרה, קנה את הזכויות לשני אלבומיו של רודריגז והוציא מהם עותקים באוסטרליה, מה שזיכה את האלבומים לחשיפה מחודשת שבה נמכרו מאות אלפי עותקים.
העובדה שאף אחד לא ידע מה עלה בגורלו של רודריגז באותם ימים, גרמה לגל של שמועות על כך שלמעשה איננו בין החיים וייתכן אף כי שם קץ לחייו. מי שדאג להפריך את השמועה היה מאליק בנג'לול, במאי שוודי שיצא למסע במטרה להתחקות אחר עקבותיו של רודריגז בעזרת שני מעריצים שחיו בקייפטאון: סטיבן סיגרמן וקרייג ברתולומיאו.
בשנת 1997 החליטו השלושה להקים אתר אינטרנט במטרה לאתר את רודריגז וזאת לאחר שגילו כי אין שום תיעוד או מסמך המעיד על פטירתו. אחת מבנותיו של רודריגז שמעה על כך ומיד יצרה קשר עם הצוות. רודריגז המופתע נמצא ותוך מספר חודשים הוטס ביחד עם בני משפחתו לדרום אפריקה, שם זכה לקבלת פנים הראויה לו ולכבוד של מלכים ופיצה את קהל מעריציו בהופעות חיות.
הסרט המרתק 'SEARCHING FOR SUGAR MAN' יצא לאור בשנת 2012 וזכה באוסקר בקטגוריית הסרט התיעודי הטוב ביותר.
ומה עם רודריגז? היום הוא חי בארצות הברית ועדיין מופיע. מפאת גילו המתקדם (77) הוא לא נייד על הבמה כפי שהיה אבל עדיין מרגש את קהל מעריציו.

תגובות

captcha
הקלד את המספרים שאתה רואה בתמונה: