יום חמישי, 04 ביוני 2020, י"ב סיון ה' תש"פ
לפרסום חייגו: 054-430-0186

ביקורת תרבות וספרות במבשרת ציון

חווה אלברשטיין – אדבר איתך

השיר של רחל שפירא שליווה מאות לוחמים לאחר מלחמת יום הכיפורים

פורסם בתאריך:


נכתב על ידי

רוני טוביה

הכותב הינו מנהל קבוצת המוסיקה 'צליל מכוון' בפייסבוק וחוקר בתחום המוסיקה. תגובות ניתן להשאיר בטלפון 050-6616261 ובמייל ronnyabr10 @gmail.com

השנה ציינה מדינת ישראל 46 שנים למלחמת יום הכיפורים, אשר פרצה באוקטובר 1973 והפתיעה מדינה צעירה ושאפתנית שחשה, לאחר שש שנים של שקט, כי היא בכיוון הנכון.

נפילת שתי החזיתות מייד בתחילת המלחמה - 'קו בר לב' בדרום שנפל לכוחות מצריים ורמת הגולן שנפלה לידי הסורים - היכתה בתדהמה את ראשי המדינה. ומדינת ישראל, שעד לאותו שלב הייתה מדינה בלתי מובסת מבחינה צבאית, הפכה למדינה תחת סכנה קיומית.

המלחמה ארכה 19 ימים ברציפות ולמרות התוצאה הסופית שבה צה"ל דחק את צבאות מצריים והשיג יתרון צבאי בשתי החזיתות, התחושה בציבור הישראלי הייתה הלם, אבל וכעס על חוסר המוכנות הצבאית ועל מספר ההרוגים הרב בקרב חיילי צה"ל הפצועים והלומי הקרב.

קיבוץ שפיים היה אחד הישובים שספג אבדות לא מעטות במלחמה הכואבת הזו. עובדה זו הביאה את רחל שפירא, שנולדה  בשפיים בשנת 1945 וגדלה בקיבוץ, לכתוב את השיר 'אדבר איתך' שביצעה חוה אלברשטיין ללחן של אלונה טוראל באלבום 'כמו צמח בר' שיצא כשנה לאחר מלחמת יום כיפור ב-1974.

"כשאתה חיוור מצער

מתחפר בשתיקתך

תן לי לדבר אליך

וללכת בין צלליך

להיות איתך

 

לא אשאל אותך מדוע

לא אחריד את בדידותך

זהירה, כמו מהססת

באותות חיבה וחסד

אדבר איתך"

 

בשיר פונה הדוברת לדמות גברית שחוותה אירוע קשה מנשוא ושנמצאת במצוקה – השיח הינו עם הלום קרב שחזר מהמלחמה. בשיחה בין השניים מציעה הפונה את עזרתה ומבקשת מהאיש להיפתח בפניה למרות הצער העמוק והאבל בו הוא שרוי ואשר בגינו הוא מתחפר בשתיקתו.

"יש בי כח, יש בי כח,

אל תחוס עלי

אל תפריע לקוצים שלך

לשרוט את רגלי.

 

כשאתה עייף עד מוות

לא נרדם בחשכה

בשעה שסיוטיך

מרדפים חלומותיך

אשאר איתך"

 

אחד המשפטים שניטעו וזכורים מהשיר הוא: 'אל תפריע לקוצים שלך לשרוט את רגלי...'

הקוצים הינם זיכרונות המלחמה והחוויות הקשות שאותו חייל נושא בקרבו בעקבות הקרבות בהם השתתף.

"על ידך אני נודדת

בין שנתך ליקיצתך

המילים שלי שבירות הן

וכפות ידי קטנות הן

אך הן לצידך.

 

כשאראה, או כשתאמר לי

חרש, חרישי

כי מתיך מתקבצים

גם אני ארכין ראשי"

הדמות הנשית המנחמת והמכילה שמנסה לעזור ולרפא את מכאוביו של הגבר חוזרת על המוטיב המרכזי 'אדבר איתך' במונולוג אישי ארוך שמנסה להפוך לדיאלוג בין השניים.

במשך שנים נותח השיר של רחל שפירא בפקולטות לפסיכולוגיה מנקודת מבט טיפולית שבין מטפל למטופל.

בשנת 1975 יצא אלבומה של חווה אלברשטיין 'כמו צמח בר', שהכיל 12 קטעים שחלקם נקשרו במלחמת יום כיפור כמו: 'את תלכי בשדה', 'לכל איש יש שם', 'כמו צמח בר' ו'חופים'. שירים אשר עד היום מלווים אותנו בטקסי יום הזיכרון לחללי צה"ל ומערכות ישראל.

תגובות

captcha
הקלד את המספרים שאתה רואה בתמונה: