יום שבת, 04 ביולי 2020, י"ב תמוז ה' תש"פ
לפרסום חייגו: 054-430-0186

ביקורת תרבות וספרות במבשרת ציון

ניק קייב

האמן שעבר שחווה טרגדיה אישית מגיע להופעה נוספת בישראל

פורסם בתאריך:


נכתב על ידי

רוני טוביה

הכותב הינו מנהל קבוצת המוסיקה 'צליל מכוון' בפייסבוק וחוקר בתחום המוסיקה. תגובות ניתן להשאיר בטלפון 050-6616261 ובמייל ronnyabr10 @gmail.com

ב-14 ביולי 2015 הסתובב ארתור קייב, בנם של המוזיקאי ניק קייב ומעצבת האופנה המצליחה סוזי ביק בחופי ברייטון. בשלב מסוים טיפס לצוקים של החופים הדרומיים.

התנהגותו של ארתור באותם צהרים לפי עדות חבריו ועדי ראייה שהיו באזור הייתה קצת מוזרה. אחיו התאום של ארתור סיפר כי בנקודת זמן מסוימת הגיע ארתור לצוק שגובהו 18 מטרים ומשם צנח אל מותו. בבדיקה שלאחר המוות התגלה כי ארתור נטל באותו היום סמי הזיה וכנראה זו הסיבה שהובילה למותו הטראגי.

כשנתיים מאוחר, יותר הגיע ניק קייב לארץ לשתי הופעות בהיכל 'מנורה' בתל אביב, אירועים שהוגדרו על ידי מומחי מוזיקה שונים בארץ כהופעות "מהמוצלחות ביותר שנראו בישראל בשנים האחרונות".

ניקולס אדוארד קייב נולד בויקטוריה שבאוסטרליה בספטמבר 1957. את הקריירה המוזיקלית שלו החל כבר בגיל 16 כשאת ההרכב הראשון שלו, שנקרא 'THE BOYS NEXT DOOR',  הקים כשהיה בן 20. הלהקה ניגנה בסגנון פאנק וקייב היה הסולן ומחבר השירים של הלהקה. הצלחתו של קייב הייתה מוגבלת ובתחילת שנות ה-80 הקים את ההרכב 'NICK CAVE AND THE BAD SEEDS' שחבריה היו ממקומות שונים בעולם.

הפריצה התודעתית הגדולה של ניק קייב הגיעה ממקום מפתיע ביותר בשנת 1995, כאשר חבר לזמרת האוסטרלית קיילי מינו וביחד ביצעו את השיר 'WHERE THE WILD ROSES GROW'. השיר נכתב על ידי ניק קייב והגיע לראש כל מצעד פזמונים אפשרי בעולם, ונכון להיום עבר את 14 מיליון צפיות ב'יוטיוב'.

בנוסף, זכו להצלחה רבה השירים 'THE SHIP SONG' ו–'THE WEEPING SONG'. ניק קייב שבנוסף היותו מוזיקאי, כתב מספר ספרים ומחזות.

בנוסף להופעה הבלתי נשכחת בתל אביב בשנת 2017 הופיע עוד שלוש פעמים בארץ בין השנים 1993-1998. להקת 'המכשפות' הישראלית וענבל פרלמוטר ז"ל העריצו את ניק קייב בשנות ה-90. באחד מביקוריו בארץ ביקשו ממנו להקליט עימן את השיר שביצע בעבר עם אחד מההרכבים הראשונים את השיר 'SHIVERS'. ניק קייב נענה בשמחה והגשים ללהקת הבנות את חלומן. השיר יצא לאור בשנת 1995 ולא ניתן לפספס את קולו העמוק של קייב בשיר.

נחזור להופעה המוצלחת של קייב בארץ בשנת 2017. במסיבת העיתונאים שקדמה לה, סיפר קייב כי הוא מרגיש חיבור ענק לישראל, והוסיף כי הופעלו עליו לחצים על ידי ה-BDS שלא להופיע בארץ. הדבר נתן לו מוטיבציית יתר דווקא להופיע בארץ הקודש.

בחודש יוני  2020 יכבוש שוב קייב את הבמה והפעם זה יקרה באצטדיון בלומפילד להופעה אחת ב-17 לאותו חודש. הבמה תעוצב במיוחד באצטדיון המחודש, וכמי שהיה בהופעתו הקודמת - אני ממליץ בחום.

 

 

תגובות

captcha
הקלד את המספרים שאתה רואה בתמונה: