יום שלישי, 29 בספטמבר 2020, י"א תשרי ה' תשפ"א
לפרסום חייגו: 054-430-0186

זמן אוכל במבשרת ציון

על קפה, בקלאווה וסיפור

על אירוח חווייתי אצל דוריס חיפאווי ביפו

פורסם בתאריך:


נכתב על ידי

יצחק רביחיא

שנת 2008 הייתה עבור דוריס חיפאווי שנה של מפנה. קרו כמה דברים שהעלו אז את יפו למודעות ולכותרות: הסרט 'עג'מי' יצא והושק בפסטיבל ונתן לשכונה ביפו הד תקשורתי, במיוחד לכל הפשע שהתנהל שם. הסרט חשף את החיים בשכונה ואת מצוקת התושבים והיה מועמד לאוסקר.

"פתאום התחילו להגיע לשכונה המוני אנשים, סקרנים, תיירים וישראלים כאחד, המקום הפך למבוקש", מספרת דוריס שהייתה אז רק בת 36. כך בעקבות שיחה מקרית עם מדריכת טיולים נולד הרעיון לארח אצל דוריס בבית קבוצות של מטיילים לקפה, בקלאווה וסיפורים. עם השנים גדלו הילדים של דוריס והחנות 'קפה אנטון' (מותג ידוע משנת 1888) שבבעלות המשפחה של בעלה, עברה לניהולו של הדור הרביעי לידי בעלה. כך החלה דוריס לארח בביתה עשרות קבוצות מכל רחבי העולם שהגיעו לטעום את הקפה במיוחד ולשמוע סיפורים.

במפגשים שדוריס מקיימת בביתה היא משוחחת על יפו, על איך גדלה, על שכונת עג'מי, על האוכלוסייה המיוחדת שחיה בדו קיום ביפו, על ילדותה ועל בתי הספר והחינוך המיוחד שקיבלה וכמובן על העצמה נשית. דוריס נהנית לארח בביתה שגרירים ושגרירות, אורחים של משרד החוץ, אנשי עסקים בכירים מחו"ל, שחקנים מחו"ל בהם שרה ג'סיקה פרקר, גמלאים וצעירים ונהנית במיוחד מהתקשורת שנוצרת עם האנשים חדשים, "זאת הנאה גדולה בשבילי, כל העולם מגיע אליי הביתה כאילו נסעתי כל שבוע למקום אחר בחו"ל".

אחד הסיפורים שהיא מספרת לקבוצות שהיא מארחת, הוא על השורשים של המשפחה שלה, איך הגיעו מלבנון לארץ, התמקמו בחיפה ומשם ליפו ואז התחילו לקרוא להם "הנה החיפאים הגיעו", כך נולד השם 'חיפאווי' - מהשורש חיפה והם קיבלו לעצמם שם חדש. את האירוח הביתי היא עושה בבית שלה במאור עיניים 11 ביפו ומעניקה הצצה מופלאה לחיי המגזר הערבי ביפו, תוך כדי טעימות של קפה ובקלאווה בעבודת יד.

בביתה של דוריס היא מארחת קבוצות של מינימום 15 ועד 50 איש בעלות של 25 שקלים לאדם עבור קפה, בקלוואה וסיפורים, או בעלות של 80 שקלים לאדם לארוחת בוקר מקומית אותנטית הכוללת: בקלאווה, חלווה, שתייה קלה, קפה, שני סוגי גבינות, חומוס, פול, לבנה, ביצים , מנאייש, ירקות ופיתות מהמאפיה המקומית (מינימום קבוצה של 15 איש), או בעלות של 250-350 שקלים לאדם לארוחה יוקרתית אותנטית הכוללת יין ומאכלים מעשי יד מקומיים.

כתובת מאור עיניים 11 יפו. ליצירת קשר: 054-4771201.

צילום: יריב נחשון

 

 

 

 

תגובות

captcha
הקלד את המספרים שאתה רואה בתמונה: