יום שני, 13 ביולי 2020, כ"א תמוז ה' תש"פ
לפרסום חייגו: 054-430-0186

מיומנו של חוקר פרטי במבשרת ציון

דמי מפתח

כיצד מקבלים מידע מאדם על עסק מסוים שלו דרך תחום עיסוקו האחר?

פורסם בתאריך:


נכתב על ידי

דותן גל

חוקר פרטי ובעל משרד חקירות פרטיות. ליצירת קשר:050-5924411.

galhoker@gmail.com

dotan-inv.co.il

"לאחרונה, החליטה אמי לעשות צוואה וקצת סדר במסמכים שלה. ככה גיליתי, לגמרי במקרה, שלמשפחה שלי יש חנות בשוק הכרמל", סיפר איתי (שם בדוי, כיתר השמות במאמר).
איתי המשיך וסיפר שהחנות, שהייתה שייכת למשפחתה של האם, הושכרה לפני שנים בדמי מפתח. לפי ההסכם, האדם ששכר מסבו את החנות, שילם סכום כסף בעת העסקה ולאחר מכן נדרש לשלם בכל חודש דמי שכירות סמליים תמורת השימוש בחנות. המשך השימוש בנכס מותנה בכך שאותו אדם או בניו יעבדו בחנות בעצמם וימשיכו לעסוק באותו תחום מסחר שהוגדר בעסקה המקורית. 
"בארבעים השנים האחרונות אימא שלי שכחה לספר לילדים שלה על הנכס הזה ששווה מיליונים, מקבלת בכל חודש כמה מאות שקלים מאותו אדם ששמו יוסף. מדובר בסכום שולי כל כך שלפעמים היא פשוט לקחה ירקות מהחנות במקום מזומן. אחרי שהיא סיפרה לי שהנכס הזה קיים נסעתי כמובן לראות אותו. ואז מצאתי את עצמי מופתע בפעם השנייה".
"החלטתי לעבור במקום עם אשתי. כשהגעתי, גיליתי חנות חדשה ומשופצת, בכלל לא כמו שאימא שלי תיארה לי אותה. בקופה עמד בחור צעיר, החלפתי אתו כמה מילים וגיליתי שהוא חדש במקום. שאלתי איפה יוסף, אבל הבחור הצעיר לא ידע על מי אני מדבר. שאלתי קצת בסביבה, הסוחרים שם לא ממש נידבו מידע כמו שאתה מבין, אבל הבנתי שהוא והבנים שלו לא עובדים בחנות".
איתי יצר קשר עם יוסף בטלפון באותו ערב. "השיחה אתו עלתה מהר לטונים גבוהים. הוא שאל מאיפה צצתי פתאום ומי אני חושב שאני, אמר לי להתרחק מהחנות ולא הסכים לענות על השאלות שלי", דיווח.
איתי פנה לעורכת דין שמתמחה בתיקים של דמי מפתח בבתים ובתי עסקים. "היא אומרת שמה שאנחנו צריכים זו הוכחה חותכת לכך שיוסף או בני משפחתו לא עובדים בחנות בעצמם אלא משכירים אותה לאדם אחר. ברור שבמקרים כאלו אין חוזה והכסף בטח עובר מיד ליד במזומן. אני צריך להוכיח שהם מפרים את החוזה המקורי כדי לדרוש בעלות על החנות". 
יומיים לאחר הפגישה הגעתי יחד עם חבר טוב ששמו אריק, לשוק הכרמל. החבר, בעל חנות ירקות בעיר אחרת, שמח לעזור ויחד הגענו לשם כדי לחפש נכס לצורך פתיחת עסק חדש. אריק פתח בשיחה עם הבחור שעבד בחנות. הם שוחחו על מחירים של ירקות, על קנייה מהשוק הסיטונאי ותוך כדי השיחה ניסינו לקבל מידע מהבחור לגבי עלויות של השכרת חנות בשוק. 
"אחי, אני לא יודע לענות לך. אבא שלי סגר את הפרטים עם הבן אדם. אני יודע שהוא גר במודיעין ושהוא נהג מונית. דבר אתו בעצמך", אמר הבחור, שהיה חשדן וזהיר מאוד. הבנתי שהוא לא בן משפחה קרוב של יוסף וגם לא מכיר אותו באופן אישי. מצד שני, קיבלתי ממנו פרטים על יוסף וזה היה הצעד הבא בחקירה. 
אימא של איתי ידעה לומר מה שמו הפרטי ושם המשפחה. הבחור בחנות נתן לנו כתובת ועיסוק, השיחה אתו תועדה ומשם הדרך ליוסף הייתה קצרה. כשהתקשרתי אליו הצגתי את עצמי ואמרתי שאני מעוניין במונית ספיישל לשדה התעופה. יוסף קבע איתי בשמחה והגיע לאסוף אותי מהכתובת שמסרתי לו בירושלים. 
אל המונית עליתי מלווה באריק ובחבר נוסף. התחלנו בנסיעה ופתחנו בשיחה בינינו מבלי שפנינו אליו. במהלך השיחה הוספנו בכל פעם פרט נוסף של מידע כשהסיפור הוא כזה: אריק ואני מעוניינים לפתוח חנות ירקות בירושלים ויש לנו הזדמנות לשכור שם נכס. בשיחה הערה שניהלנו בינינו הזכרנו עלויות, דמי מפתח, ואת שטח החנות. לא עבר זמן רב ויוסף, שהציג את עצמו בשם יוסי, הצטרף לשיחה. 
"אני מבין בזה, תאמין לי. הייתה לי חנות ירקות בתל אביב שנים", יוסי החל לשתף אותנו בניסיון שלו, מנדב פרטי מידע ללא כל חשש. כמובן שניהלתי את השיחה בזהירות רבה, מבלי לעורר חשד אבל בצורה שלא השאירה ליוסי ברירה. כמובן שהשיחה הארוכה והמפורטת שלנו מתועדת בשתי מצלמות נפרדות, באיכות סאונד גבוהה במיוחד.
צילומי הווידאו והחומר שנאסף בחקירה הוצגו לאיתי ולעורכת הדין שלו, שלא נותר לה אלא לצחוק ולומר "לא נשארה לי עבודה בתיק הזה".

תגובות

captcha
הקלד את המספרים שאתה רואה בתמונה: