יום שני, 28 בספטמבר 2020, י' תשרי ה' תשפ"א
לפרסום חייגו: 054-430-0186

מגזין במבשרת ציון

'המחסן של סבא'

במושב הפסטורלי בית מאיר, נמצא מקום קסום, המחסן של סבא

פורסם בתאריך:


נכתב על ידי

משה שפיבק

עורך 'זמן מבשרת'

moshe_spievak@walla.co.il

אם תכננתם זאת מראש וידעתם על כך מה טוב, אבל אם אתם על כביש 1 באזור מחלף שורש ויש לכם שעה פנויה וקצת יותר, סעו לכיוון המושב בית מאיר ולא תתחרטו. ברוכים הבאים ל'מחסן של סבא'.

בתוך מבנה גדול, ששימש פעם כלול תרנגולות, נמצאים מוצגים שכל אחד מאתנו, קטן כגדול, יכול להתחבר אליהם וימצא בהם עניין. נלמד על דברים שלא ידענו, לדוגמה, למה חלב גולש? ומה  בנידון!? איך מבחינים בין ירושלמי לטברייני? על סיר הפלא וסיפורים נפלאים.

'המחסן של סבא' גורם לאורחים להיפתח ולספר את סיפוריהם, שמתווספים לאוצרות שנרקמים במקום ייחודי זה. מקום של  שחוק ולפעמים גם דמע. נוסטלגיה במיטבה. החוויה הינה מעבר לשירה בלבד. נשמע אודות נדרו של יצחק רבין ז"ל שנדר במקום זה בהיותו מפקד חטיבת 'הראל'.

חוויה מופלאה מוחשית ואינטראקטיבית במקום שבו כל חפץ הופך מיידית לסיפור מיוחד. יחד נחזור אחורה בזמן. חשיפה לחפצים, ספרים ומסמכים נדירים והסיפורים שמאחוריהם יכירו לנו דמויות ואירועים היסטוריים שישפכו אור על הרקע להקמת המדינה ושנותיה הראשונות. אצלנו מותר לגעת ולחוש את המוצגים, ולהריח את הניחוח של ימים עברו.

מאחורי המקום הזה עומד תושב בית מאיר, יעקב קלי (66), נשוי, אב לשלושה וסב לשבעה, שנולד במושב וגר שם עד היום. את המקום יסד לפני כ-20 שנה ועל כך הוא מספר: "זו מחלה משפחתית, גם אבי היה אספן אבל בקטן. כמובן שהעולם השתכלל ואתו התחביב המשפחתי. לקחתי את העניין ברצינות ועברתי קורס ליזמות עסקית וגם סדנת מספרי סיפורים בתיאטרון 'הפרגוד'".

כמובן שהאזור הירוק ואתרי נוספים הופכים את האזור לתיירותי כזה שמקום כמו 'המחסן של סבא' משתלב נהדר. כיף לבוא למקום אך קלי מצידו מוכן גם לבוא עם החפצים לכל מקום שמתעניין באתר ובתכניו: "אני מוזמן לבתי מלון, לקיבוצים ואני מביא איתי כל פעם חפץ אחר". אך כמובן שאין תחליף להיות במקום עצמו וקלי משתף בחוויה שעבר: "לא מזמן הגיעה לכאן קבוצה מקיבוץ כפר המכבי שבעמק יזרעאל והצגתי חפץ שנקרא משקפיים לתרנגולות. אחת המבקרות סיפרה שהיא ידעה על הדבר הזה ולפני שנים רבות דוד שלה מארצות הברית שביקר בארץ וראה את זה, סיפר לחבריו שבארץ ישראל אפילו התרנגולות חכמות כי יש להן משקפיים. יש פה גם רכב משוריין שהיה שייך לשר תחבורה המנוח דוד צבי פנקס. יום אחד ביקרה כאן מי שהייתה המזכירה שלו והיא מאוד התרגשה לראות את המשוריין".

קלי אוהב לסגור מעגלים והוא מדגים זאת על ידי שני חפצים. האחד הוא עותק של ציור מפורסם 'תפילת יום כיפור' של מאוריצי גוטליב. קלי מספר כי המקור נרכש בזמנו על ידי סבו מצד אמו, יעקב אופנהיימר. "אני קרוי על שמו ואני למעשה האדם הכי קרוב אליו שחי היום, כך שהציור מאוד משמעותי עבורי". חפץ נוסף הוא פס ממסילת הרכבת שהייתה בארץ בסוף המאה ה-19. "יש לי עיתונים מאותה תקופה שם מסופר כי אחד מהדוחפים להקמת הרכבת היה אדם בשם יוסף נבון, מאותה משפחה ממנה יצא הנשיא המנוח יצחק נבון, שעל שמו קרויה היום התחנה החדשה בכניסה לירושלים".

למידע נוסף: 052-2600732, 054-5708502.

אתר אינטרנט: www.machsanshelsaba.co.il.

תגובות

captcha
הקלד את המספרים שאתה רואה בתמונה: