יום ראשון, 05 ביולי 2020, י"ג תמוז ה' תש"פ
לפרסום חייגו: 054-430-0186

מגזין במבשרת ציון

יש רופא בקהל?

פרופסור עופר מרין, תושב מבשרת, הוא המנכ"ל החדש של המרכז הרפואי 'שערי צדק', מה שלא מפריע לו להמשיך להיות מפקד בית חולים שדה של צה"ל ולטפל אפילו באויבים שלנו...

פורסם בתאריך:


נכתב על ידי

לירן פוקס

את פרופסור עופר מרין אני תופס ביום חמישי בשעה 19:00 באוטו, בדרך לפגישה נוספת: "אני מתחיל את היום בשש וחצי, הסיום יותר גמיש, בדרך כלל בשמונה..." כן, ככה זה שבדיוק נבחרת לתפקיד המנכ"ל של המרכז הרפואי 'שערי צדק', זמן זה מותרות.

הוא נבחר פה אחד על ידי מועצת המנהלים של בית החולים ומחליף את פרופ' יונתן הלוי, לאחר 31 שנות כהונה כמנהל הכללי: "אין קשר בין מה שעשיתי לבין מה שאני עושה עכשיו, אני עדיין משתמש ביכולות שלי אבל העולם שונה לחלוטין. לטפל בחולים זה משהו אחד ועכשיו אני מתעסק בפוליטיקה ארגונית, במערכת ומול הרשויות".

מרין הוא מנתח לב בהכשרתו ומוסמך למינהל רפואי. בשנים האחרונות כיהן כסמנכ"ל רפואה של 'שערי צדק' וכמנהל יחידת הטראומה של בית החולים.

בוגר בית הספר לרפואה האוניברסיטה העברית (1990), ובעל  תואר בניהול מערכות בריאות מבית הספר לרפואה על שם בן גוריון בבאר שבע (2012). בשנת 1992 הצטרף לצוות המחלקה לניתוחי לב-חזה ב'שערי צדק', והינו מומחה לניתוחי לב וחזה. מרצה בבתי הספר לרפואה של האוניברסיטה העברית בתחום כירורגיית לב חזה: "אני ירושלמי מאז ומתמיד. למדתי תיכון בליד"ה, ורפואה באוניברסיטה העברית בירושלים, אני 27 שנים ב'שערי צדק', ועשיתי כל תפקיד אפשרי, עד לפני חודשיים ניתחתי לב".

מרין, תושב מבשרת 24 שנה, בן 58, בנו של פרופ' שאול מרין ז"ל, מבכירי רופאי העיניים בישראל. נשוי לאורה ואב גאה במיוחד לארבעה ילדים: "הקטנה שלי השתחררה מצה"ל לפני שבועיים".

אשתו מנהלת משרד תיירות, הבת הגדולה שלו למדה ב'בצלאל', הבן לומד רפואה וממשיך את דרכו, בתו האמצעית חזרה בדיוק מהטיול אחרי צבא בדרום אמריקה והבת הקטנה שעכשיו השתחררה ועושה את 'שביל ישראל'.

את החיבור למבשרת הוא מסביר בשילוב של כמה גורמים: "מרגישים את הנוחות של מחוץ לעיר אבל אנחנו עדיין קרובים לעיר, מערכת החינוך טובה, כל הילדים שלי אהבו מאוד ללמוד במבשרת, מהיסודי ועד בית ספר תיכון, בשכונה יש אווירה חיובית, שמחה, של אנשים מלאי גאווה שגרים בתוך מבשרת. זה מרגיש שהשכונה משנה אותך, את האופי שלך, לכיוון חיובי כמובן".

בצבא הבן היה קצין בצוללות, אחת הבנות הייתה ב'עוקץ' ושתי האחרות מדריכות סימולטור בחיל האוויר. עופר עצמו הוא אלוף משנה במילואים ומשמש מ-2005 כמנהל הרפואי במשלחות צה"ל לאזורי אסון. בתפקידו שימש כמנהל הרפואי של בית החולים הצבאי באזורים מוכי אסונות טבע שאירעו ברחבי העולם – בשנת 2010 בהאיטי לאחר רעידת האדמה, ב-2011 ביפן לאחר הצונאמי, ב-2013 בפיליפינים לאחר הטייפון וברעידת האדמה בנפאל בשנת 2015: "זו חוויה ייחודית. אתה מגיע לאזורים מוכי אסון, לאנשים זרים שאיבדו הרגע את הרכוש שלהם ובמקרים קיצוניים את היקירים שלהם, שלא רק שלא מכירים אותך, גם לא מכירים את המקום שממנו אתה מגיע ואתה מטפל בהם, נותן להם תחושת תקווה...זו תחושת שליחות חזקה מאוד".

אבל פרופ' מרין לא הקים בית חולים שדה רק באזור המזרח הרחוק. במלחמת האזרחים בסוריה, הוא והצוות שלו טיפלו בפצועים הסורים ברמת הגולן, אותם אנשים שהצליחו לברוח מהתופת הנוראה של אסד: "עבודה מורכבת מאוד ברמה אנושית, אתית. כשאתה עובד עם אנשים שלא מכירים את ישראל, אז אתה מסקרן אותם, הם אסירי תודה וזוכרים את המדינה לטובה. אבל שאתה מטפל באנשים שמסתכלים עליך והם רואים אויבים, זה שיקום מרפא. העבודה מול האנשים שמסתכלים עלינו כאל אויבים כל החיים, פתאום רואים אותך בפן אחר, אירוע חריג ומכונן... האתגר הוא לרכוש את אמונם, שבאמת תוכל לעזור להם".

צילום: באדיבות מרכז רפואי שערי צדק, דוברות

כשמרין מספר לי על הטיפול באזרחים הסורים ישנה שנייה של שקט על הקו ואז המשפט המצמרר "אתה לא יכול לטפל בכולם...". בשלב הזה הוא מספר לי על אימא שהגיע לגבול עם ילד אחד על הידיים ואחד שהלך לצידה: "אחד הילדים שלה נהרג ובמשך שעות היא סחבה אותו ואת אחיו עד שהגיעה לגבול, עד שהצליחה לברוח, האתגר שלה היה לתת לנו, לצה"ל לטפל בהם, היא לא הצליחה לשחרר, רק שהבינה שאין ברירה. ניתחנו את כולם, הצלנו אותם... האנשים שהגיעו אלינו ראו אותנו כרעים, לא הייתה להם ברירה אחרת, אבל לאחר הטיפול, לאחר שהבריאו, הבראנו להם את הנשמה".

בין השנים 2007 ועד 2019, הקים וניהל פרופ' מרין את מערך הטראומה ב'שערי צדק', שהיום הוא בין המערכים הטובים והגדולים בארץ, הוא פעל רבות לקידומו, בין היתר בהקמת פורום חירום לבקרת איכות ולמידה בבית החולים. בתקופת ניהולו קלט מערך הטראומה ב'שערי צדק' מספר רב של פצועים מאירועי טרור שונים. מאמר הפקת לקחים שפרסם פרופ' מרין על רקע אירועי 'אינתיפאדת הסכינים' שהחלה בשנת 2016, פורסם לאחרונה בכתב העת העולמי לרפואת חירום. ופה מרגישים את הגאווה בקולו: "להיות מנהל טראומה זו טוטאליות מלאה, אתה מוכן להזנקה 24/7 תרתי משמע. מבחינת התובענות טראומה זה הכי תובעני, תמיד בלתי מתוכנן למטופל ולמטפל... כשאתה מנתח לב יש תכנון ברוב המקרים, מישהו זקוק ללב כבר הרבה זמן וכשמגיעה השעה הוא מטופל. טראומה זה בן אדם ששתה קפה לפני רגע, החיים מתהפכים 180 מעלות".

"מה שנצרב עמוק זה הליווי הצמוד והעמוק של המטופלים ומשפחתם, בכאוס. הטראומה היא לא רק למטופל אלא גם למשפחה, שעליה נוחתת בשורה שמשנה את כל המסלול. זה לא רק הטיפול עצמו זה גם המילים בהן אתה משתמש שיכולות לשנות... חלק מהמטופלים כמובן שמצליחים לצאת מזה והחיים חוזרים למסלול תקין, אבל חלק חיים עם הטראומה כל החיים, וזה אחד האתגרים המשמעותיים שלי, ללוות משפחה, להיות איתה ברגעים הקשים ולשקם אותם".

בשנת 2015 עמד בראש צוות איכות ובטיחות המטופל (אקרדיטציה) ב'שערי צדק' שהוביל לקבלת תו תקן בינלאומי לבית החולים. פרט לכל אלה כיהן כסמנכ"ל של המרכז הרפואי 'שערי צדק' 10 שנים ועבר שרשרת תפקידים מסטז'ר ועד לתפקידו היום, מנכ"ל.

"אחד היתרונות הגדולים שלי הוא שאני מכיר את 'שערי צדק' אחרי שנשאתי בכל התפקידים, יש לי גיבוי טוב מבחינת כלל העובדים: רופאים אחיות, אנשי מנהל, ואף המאבטחים של בית החולים".

בהתבסס על ניסיונו, כתב מאמרים רבים שפורסמו בכתבי עת רפואיים מובילים ובספר על התמודדות עם סוגיות אתיות בנושא שפורסם על ידי שפרינגר בשנת 2015: "האבולוציה של משימות הומניטאריות כירורגיות", שזכה להכרה עולמית.

בנוסף, הוא מתנדב בארגון הבריאות העולמי (WHO), ומשמש כמנטור מטעמם לבתי חולים שדה ברחבי העולם. בין היתר הוא משמש כחבר בצוות בינלאומי מצומצם האחראי לכתיבת הקווים המנחים של צוותי חירום רפואיים באזורי אסון ואף חבר פעיל באיגוד הישראלי לטראומה ובוועדות טראומה בינלאומיות.

 

 

תגובות

captcha
הקלד את המספרים שאתה רואה בתמונה: