יום חמישי, 04 ביוני 2020, י"ב סיון ה' תש"פ
לפרסום חייגו: 054-430-0186

מגזין במבשרת ציון

אחד בשביל כולם

שלום נתנאל שכל את בנו גיא ב'ליל הגלשונים' (25.11.1987) שאירע בגבול לבנון * כיום הוא מרכז את פעילות 'יד לבנים' ובמבשרת ציון ופועל לרווחת המשפחות השכולות ביישוב

פורסם בתאריך:


נכתב על ידי

משה שפיבק

עורך 'זמן מבשרת'

moshe_spievak@walla.co.il

השבוע יצוין בישראל יום הזיכרון לחללי מערכות ישראל ופעולות האיבה. כ-120 משפחות במבשרת ציון משתייכות למשפחת השכול לסוגיה. מהרגע בו קיבלו את בשורת האיוב השתנו חייהם לבלי הכר והמדינה, למענה נפל בן המשפחה, צריכה לדאוג למשפחה ולעטוף אותה בחום כדי להקל עד כמה שניתן את הסבל.

אחד הגופים הפועלים למען משפחות אלו הוא ארגון 'יד לבנים'. לארגון סניפים רבים ברחבי הארץ אך לא כל יישוב עומד בקריטריונים לקיומו של סניף זה. באופן טבעי, הרוח החיה בארגון הם הורים שכולים ובמבשרת עומד בראש הסניף שלום נתנאל, ששכל את בנו גיא, לוחם בנח"ל, באירוע שייזכר כ'ליל הגלשונים', בו נהרגו בגבול הצפון שישה חיילים.

על הרגע בו הפך לשכול הוא מספר: "הגיעו אלינו מקצין העיר ב-04:00 לפנות בוקר הביתה. הגיעו נצגי צה"ל וגם רופא. עם הזמן למדנו על האירוע שהיה והבנו שיש קצת שוני בין מה שהציבור יודע ובין מה שהיה באמת. מערך האירוע, כפי שהוא נלמד בצה"ל, נמצא אצלי בבית".

שלום ואמירה, הוריו של גיל ז"ל

שלום החל להיות פעיל בארגון 'יד לבנים'. "לפני 20 שנה שימשתי כיו"ר 'יד לבנים' בירושלים, אך משעברתי למבשרת לא יכולתי להמשך בתפקיד". על המעבר למבשרת הוא מספר: "יש במבשרת משפחות רבות שהן במקור מירושלים. משפחות רבות עוברות דירה. מה שקורה זה שהחדר של הבן הופך ל'מוזיאון' ובשלב מסוים קשה להם עם זה והם עוברים. אנחנו גרנו בקרית יובל. עברנו לפחות פעמיים ביום ליד הר הרצל. זה לא קל".

אך עם המעבר רתם שלום את ניסיונו למען המשפחות השכולות ביישוב: "נפגשתי עם דני עזריאל, שהיה אז ראש המועצה וסיפרתי לו על הניסיון שצברתי ועל ההיכרות שיש לי עם משפחות שכולות רבות במבשרת. כך הוקם 'יד לבנים במבשרת והפכתי ליו"ר הסניף כאן, הממוקם במתנ"ס ברחוב הרקפת".

בשלב מסוים נאלץ שלום נתנאל להתמודד עם קושי חדש: "הארגון הארצי ביקש לסגור את הסניף מטעמי צמצום.  ביקשתי שלא יסגרו אחרת זה מאוד יקשה על המשפחות. מי שעזר לי מאוד הוא ראש אגף השיקום במשרד הביטחון, אריה מועלם, שהוא תושב מבשרת. יש כ-120 משפחות שכולות במבשרת, רבות מהן שייכות לקטגוריה של 'פעולות האיבה' ולא רק 'מערכות ישראל'.  אמרו לנו שאם נביא חתימות של לפחות ארבעים משפחות שמעוניינות בהמשך פעילות הסניף, הוא לא ייסגר. עשינו סיבוב עם ראש המועצה בין בתי המשפחות כדי להזמין אותן לטקס ויתר אירועי יום הזיכרון והגענו ליותר מ-20 חתימות. עכשיו אני הרבה יותר אופטימי לגבי המשך קיומו של הסניף. יהיו פעילויות, חוגים וטיולים וניתן למשפחות כל מה שרק אפשר".

שלום נתנאל מציין לטובה את חבריו לנשק של גיא, "הם באים מידי שנה לאזכרה ושומרים אתנו על קשר. גם  מי שהיה אז אלוף פיקוד הצפון, יוסי פלד, נמצא אתנו בקשר ואף קופץ לביקורים כשהוא באזור. אחת לעשור מתקיים טקס באנדרטה שהוקמה בסמוך למקום האירוע ויוסי פלד תמיד מגיע".

גיל בעת שירותו

 

על הבן שנפל

נולד ביום כ"ג בחשוון תשכ"ט (14.11.1968) בירושלים. בן בכור למשפחה בת ארבעה בנים. שנות ילדותו ונערותו עברו עליו בקרית יובל בירושלים. גיא החל את לימודיו בבית-הספר היסודי 'אגרון', המשיך בחטיבת-הביניים בבית-הספר 'ליידי דייויס' במגמת אלקטרוניקה וסיים את לימודיו התיכוניים בבית-הספר התיכון 'מכלל' במגמה הריאלית.

גיא הרבה לטייל בארץ, אהב את הנופים ואת המרחבים. השתתף בטיולי ג'יפים ובטיולי אופנועים וכך הצליח להגיע לכל מקום שאהב. לפעילויות חברה הקדיש את רוב זמנו הפנוי. כילד צעיר היה חניך בתנועת הצופים בשבט 'היובל', וכשבגר עסק בהדרכה. אירגן את מפעלי התנועה והיה חבר בהנהגה האזורית של תנועת הצופים. כמו-כן אהב לעסוק בפעלולי אלקטרוניקה. גיא התנדב באופן קבוע במשמר האזרחי, ובסופי שבוע עשה תורנויות בהתנדבות במד"א ירושלים. היה חבר בגרעין הנח"ל 'יתיר' ובמסגרת זו בחר לצאת לשירותו בצה"ל.

בתחילת חודש ינואר 1987 גויס גיא לשירות חובה בצה"ל. הוא הוצב לחי"ר ויצא לטירונות במסגרת חטיבת הנח"ל. בתום טירונות ארוכה וקשה יצא לקורס קשרי חי"ר ובהמשך מסלולו הקרבי היה מיועד לצאת לקורס מ"כים חי"ר. בתום הכשרתו הבסיסית כחייל חי"ר יצא לפעילויות שונות על גבול הצפון.

ביום ה' בכסלו תשמ"ח (25.11.1987) נפל גיא בקרב בצפון, עת נפגע בליל הגלשונים מיריות מחבל שהגיע בגלשן מלבנון ופרץ אל מפקדת החטיבה. עם הישמע הירי פעל גיא במהירות. הוא הצטייד בנשקו האישי, בחגור ובקסדה, יצא מפתח האוהל, דרך את נשקו והתייצב מול המחבל. אחד החיילים השיב אש, אך המחבל חמק ופגע בהם מטווח קצר. גיא וחמישה חיילים נוספים נפלו בקרב זה, ועשרה אחרים נפצעו. גיא הובא למנוחת-עולמים בבית-העלמין הצבאי בהר הרצל בירושלים.

הותיר אחריו הורים, ושלושה אחים - ניר, פלג, ועמק. במכתב תנחומים למשפחה השכולה כתב שר הביטחון דאז, יצחק רבין: "גיא היה חבר נפלא, הרוח החיה ביחידתו... אהב את הארץ ובעיקר את ירושלים. אהב לצייר ותמיד דאג לחבריו...". לאחר נפילתו הועלה גיא לדרגת רב"ט.

 

'יד לבנים' במבשרת ציון

הנצחות לזכרו

ארגון הסטודנטים היהודיים ברומא נטע לזכרו עץ ביער הקרן הקיימת לישראל. עצים נוספים ניטעו לזכרו של גיא על-ידי ד"ר ס.ט. ווסטרמן מארצות-הברית. ביום השנה הראשון חנכו המשפחות השכולות ופיקוד הנח"ל גלעד לזכר הבנים שנפלו בקרב. הגלעד הוקם במקום האירוע, בסיוע קיבוץ כפר גלעדי. חבריו בתנועת הצופים הקימו לזכרו מסלעה בה חרוט שמו של גיא. המסלעה צמודה למבנה השבט, שם היה גיא דמות פעילה ומרכזית. שבט 'היובל' מקיים מדי שנה לזכרו של גיא "תחרות צופית" בהקמת מאהל ומתקני ספורט. בני המשפחה מלווים מפעל הנצחה זה ומעניקים את הגביע לקבוצה המנצחת. הוריו של גיא הנציחו זכרו בתרומה לבית-הכנסת בקרית היובל בירושלים.

המידע על תולדות חייו של גיא ופעולות ההנצחה לזכרו: מתוך אתר 'יזכור', משרד הביטחון.

תגובות

captcha
הקלד את המספרים שאתה רואה בתמונה: