יום שני, 03 באוגוסט 2020, י"ג אב ה' תש"פ
לפרסום חייגו: 054-430-0186

מגזין במבשרת ציון

חייל אנליטי

קורס חדש בצה"ל להכשרת מנתחי מידע * בין הבוגרים הראשונים: חייל תושב מבשרת ציון

פורסם בתאריך:


נכתב על ידי

משה שפיבק

עורך 'זמן מבשרת'

moshe_spievak@walla.co.il

בעוד תחום ניתוח המידע הולך ומתרחב בעולם, והשימוש בכלים לניתוח נתונים וסטטיסטיקות חוצה פלטפורמות בחברה האזרחית, נכנס לצה"ל באחרונה קורס 'אנליסט מידע' הראשון מסוגו, שיכשיר חיילים לנתח נתונים, מידע וסטטיסטיקות ולהפוך אותם למסקנות מבצעיות שיאפשרו לייעל תהליכים בזמן אמת. בין המסיימים, טוראי ל', תושב מבשרת ציון שסיים בשבוע שעבר את הקורס.

ל' למד בתיכון 'הראל' והרחיב את לימודי המחשבים והגיאוגרפיה. הוא לקח חלק בתוכנית 'מגשימים', תכנית מצוינות ללימודי מחשבים וסייבר. הוא מספר כי אנשים רבים במבשרת מחפשים לעשות שירות משמעותי וכך גם הוא. ל' טרם גיוסו עשה מספר מיונים לצה"ל ובסופם אותר לתפקיד החדש והתגייס לקורס אנליסט מידע הראשון בצה"ל.

את דרכו הצבאית החל בטירונות בבה"ד 7 - בית הספר הארצי לקשר, תקשוב וסייבר ואת ההכשרה לתפקיד, שהסתיימה בשבוע שעבר, עבר בבית הספר למקצועות המחשב וההגנה בסייבר ברמת גן (בסמ"ח). המקצוע החדש, נועד לשפר את קבלת ההחלטות בצבא באמצעות מיצוי מידע. בעקבות ניתוח המידע יוכלו האנליסטים להמליץ למפקדים בשטח על דרך הפעולה הנכונה ביותר ולשפר את האפקטיביות של הפעולות המבצעיות. הקורס מתקיים כרגע כפיילוט והחיילים שלקחו בו חלק רכשו יכולות של ניתוח ועיבוד מידע, תוך התחשבות בצרכים ובנסיבות. כך, ידעו לייעץ למפקדים על סמך אותם הנתונים ולסייע להם בקבלת החלטות.

איפה אנחנו תופסים אותך?

"אנחנו נמצאים ממש כמה ימים אחרי סיום הקורס, היום עשינו חלק מהקליטה ביחידות".

מה סיפרו לך על התפקיד כששמעת עליו בפעם הראשונה?

"אמרו לי שמדובר בתפקיד חדש ומאוד מעניין. הסבירו לי מה הכישורים שיידרשו - הסקת נתונים מתוך גרפים, עמידה מול קהל, יכולת להעביר מסרים בבירור וחדות ושזה בונוס אם יודעים שפות תכנות".

איך הרגשת טרם הגיוס להיות משובץ לתפקיד שלא היו בו קודמים לך?

"זה היה מאוד מסקרן. ניסינו להוציא מידע מכל מקור אפשרי כדי להבין מה נעשה בתפקיד. בדקנו מה עושים במקצוע באזרחות, איך זה נראה בשוק האזרחי וכשהגענו הסבירו לנו כל מה שצריך ומה נעשה בפועל ביחידות השונות בצבא".

טוראי ל' (צילום: דובר צה"ל)

איך אתה מסכם את החוויה של הקורס?

"מבחינה מקצועית, למדנו דברים שמשלבים עולמות תוכן אדירים. מצד אחד - לדעת לעמוד מול קהל ולדבר בייצוגיות ומהצד השני סטטיסטיקה ושפת תכנות, ייצור גרפים והצגת נתונים. מדובר בדברים שאם לומדים אותם לעומק, זה ממש מעניין ומבחינה חברתית, הייתה בקורס אווירה מדהימה, גם בגלל שחווינו ביחד טירונות והמשכנו להכשרה. היינו מאוחדים לגמרי. מאוד אהבתי את החומר ואת האנשים שסביבי".

איך אתה חושב שהתפקיד ישפיע על הצבא?

"אני חושב שבגלל שאנחנו קורס ראשון, קשה להגיד באופן נחרץ וחלק מה תהיה ההשפעה. מבחינת משמעות, אנחנו אמורים לייעל תהליכים בצבא, לעזור למפקדים לקבל החלטות מבוססות יותר, בטוחות יותר ובצורה מהירה וקלה יותר".

ספר על חוויה ייחודית שהייתה לך במהלך הקורס.

"משהו ממש טוב שזכור לי היה סוג של 'האקתון' שחווינו. הוצגה בפנינו בעיה שיש צורך למצוא לה פתרון ב'מיט"ב' (לשכת גיוס, מ.ש.). עבדנו בצוות ועזרנו לאנשים שבאמת היו צריכים אותנו. זה שיקף את התפקיד בצורה הטובה ביותר והיה ממש כיף לעבוד מתוך רצון לעזור ולשנות".

ואם נשאל על אתגרים שחווית?

"אני חושב שבכל קורס, ההתחלה וההסתגלות למסגרת חדשה ובמיוחד בקורס כזה שהלימודים אינטנסיביים ונערכים ממש מבוקר עד ליל. אבל באנו בראש פתוח, מתוך רצון לדעת ולהבין את התפקיד. ובעיקר מה שעזר היו החברים, שנמצאים איתך בכל שעות היממה, שחייבים להיות שם ולעבור את זה איתך, וזה מחזק. הם מזדהים עם הקשיים שלך. עוד משהו שעזר היה הסגל שהיה תומך ומכיל. בסופו של דבר אני חושב שתקופות קשות ואתגרים מלמדים אותך המון על האופי שלך ועל השירות והעתיד, זה מעצב וזה דבר חשוב".

ל' מסכם: "אני שמח מאוד שהגעתי לפה. אני מבין את החשיבות של הקורס ומרגיש מוכן. זה תחום שהולך ומתפתח בעולם ומעצב את העתיד ולכן הוא חשוב, במיוחד בצה"ל".

תגובות

captcha
הקלד את המספרים שאתה רואה בתמונה: