יום שני, 21 בספטמבר 2020, ג' תשרי ה' תשפ"א
לפרסום חייגו: 054-430-0186

מגזין במבשרת ציון

לאן נעלם רוני שטייניץ?

מי שהיה בקדנציה הקודמת אחד ממנועי העשייה המשמעותיים ביישוב, הוא כיום חבר מועצה ללא סמכויות * רוני שטייניץ לא מרגיש כל פגיעה ועלבון * בריאיון הוא מספר על תחושותיו מאז הבחירות האחרונות, על החלטתו הדרמטית לתמוך בפעם הראשונה באביגדור ליברמן בבחירות לכנסת ועל תכניותיו לבחירות המוניציפאליות הבאות

פורסם בתאריך:


נכתב על ידי

משה שפיבק

עורך 'זמן מבשרת'

moshe_spievak@walla.co.il

אחרי החגים תסתיים שנה אחת של הקדנציה המוניציפלית הנוכחית. מטבע הדברים, קדנציה חדשה טומנת בחובה שינויים. יש כוכבים חדשים. הפוליטיקה היא 'משחק סכום אפס' בלשון מדעי החברה. כוכב חדש זורח על חשבון כזה שלכאורה 'נעלם'. הבולט ביותר שב'נעלמים' הוא רוני שטייניץ, מי שהיה סגן ראש המועצה וממונה על תיק התכנון והפיתוח, במסגרתו פעל ועשה רבות ואת התוצאות ניתן לראות כמעט בכל פינה ביישוב. כיום, הוא חבר מועצה ללא תיק ביצועי.

לאן נעלם רוני שטייניץ? שואלים רבים. "לא נעלמתי. אני עדיין כאן, מעורה במה שקורה, יודע מה הולך, אבל כמובן שבהיקף הרבה יותר קטן ממה שהיה בקדנציה הקודמת", אמר השבוע שביחה עם כותב שורות אלו. כידוע, בבחירות המוניציפאליות האחרונות, נרשמו שינויים משמעותיים ובראשם העובדה כי מול ראש המועצה, יורם שמעון, לא התמודד איש על התפקיד ויתרה מכך – הוא כמעט שילש את כוחו במועצה (הסיעה גדולה משלושה חברים לשמונה), נתון אשר נגזרתו המיידית היא היעדר הצורך בכריתת הסכמים קואליציוניים.

שטייניץ אמנם שמר על המנדט שהיה לו בקדנציה שלפני, אך בהינתן המצב הפוליטי החדש, משקלו הסגולי ירד פלאים. הוא מודע לזה ואף מקבל זאת בהבנה. "אני לא מאשים אף אחד ולא נעלבתי", אומר שטייניץ בפגישה עם כותב שורות אלו. משפט לא מובן מאליו שיוצא מפיו של מי שהיה סגן ראש מועצה ומחזיק תיק תכנון ופיתוח, החתום על עשייה רבה הנראית לעין בשטח היישובי והפעם אין באמתחתו ולו תיק אחד לרפואה. "יכולתי לדרוש תיקים. בשביל מה, להגיד שאני מחזיק תיק מסוים? לא צריך טובות מאף אחד. כשיש שינויים פוליטיים, יש אנשים שצריכים אותם יותר מבעבר ויש אנשים שצריכים אותם פחות".

זה לא ששטייניץ הפך לאופוזיציונר נלהב, אבל הוא ממש לא אותו קואליציונר אולטימטיבי המוכר לנו מהקדנציה הקודמת (וזכורה התמונה המפרסמת שלו עם יורם שמעון כאשר הם הנוכחים היחידים בישיבת מליאה...) המספר על עצמו כי "הייתי בקדנציה הקודמת במועצה כל יום כל היום". בישיבות המליאה בהן השתתף בקדנציה זו נהג כחבר קואליציה ותמך ברוב סעיפי סדר היום ככולם.

ובכל זאת, ממצב של עשייה בלתי פוסקת לחבר מועצה בלי תיק. לא דרסטי מדי?

"לא משעמם לי ויש לי הרבה עיסוקים. אני מנהל פרויקט של 'פינוי בינוי' בתלפיות כמייצג דיירים. מדובר בפרויקט של 70 יחידות דיור שמעסיק אותי לא מעט. אני מתנדב בעמותת 'צ'יימס', המטפלת בלמעלה מ-1500 בעלי מוגבלויות מכל הארץ ומכל הגילאים. יש לנו 25 סניפים ונוספו לנו עוד שניים לאחרונה. יש לנו מעונות יום לילדים עד גיל שלוש, שאז הם כבר עוברים לאחריות משרד החינוך. יש לנו מרכזי יום למבוגרים בעלי מוגבלויות. אני מגיע לפחות פעם בשבוע לאחר המרכזים ולפעמים אף יותר וזה לא קל לראות אנשים במצבים הללו. אני פעיל בנושא של שילוב בעלי מוגבלויות בתעסוקה, שזה דבר שמעוגן בחוק. זה מעסיק אותי המון וזה לנשמה ממש. בנוסף, אני חבר ועד מנהל ויו"ר הוועדה לפיתוח משאבים של החברה וכן חבר דירקטוריון בחברת 'מבט"י' שהיא חברת הבת של 'הגיחון' לענייני ביוב. בקיצור, אני עדיין אדם עסוק".

איך התושבים מקבלים את השינוי שחל במעמד הפוליטי המקומי שלך? אומרים לך על זה משהו כשפוגשים אותך?

"אנשים מביעים צער על כך שאני לא שותף בעשייה המקומית כפי שהיה בעבר. התושבים בהחלט זוכרים שנתתי חמש שנים בהתנדבות מלאה, נוכח בכל פגישה ובכל שייבה והחשוב מכל – מעריכים את העשייה שלי הנראית בכל מקום – מגרשי משחקים, מתקני כושר ותשתיות ציבוריות רבות שהייתי מעורב בהקמתן".

שומרים על יחסים טובים. שטייניץ ויורם שמעון בישיבת מליאה

בקדנציה הקודמת, בה היו הנוכחים היחידים (באדיבות רוני שטייניץ)

 

אם העריכו אותך, כיצד אתה מסביר את העובדה שלא הגדלת את כוחך במועצה מעבר למנדט הבודד שהיה לך? ציפית לתוצאה הזו? אתה מאוכזב?

"התאכזבתי. חשבתי שתושבי מבשרת מעריכים אותי וגם אם כן, זה לא קיבל ביטוי בקלפי. אולי אם הייתי מעורב בתחומים כמו ניקיון, גינון ומופעים הייתי מגדיל את כוחי כי כנראה אלה הנושאים שדיברו לציבור. פרט נוסף שחשבתי שיעזור לי בבחירות הוא שמפלגת 'יש עתיד' הביעה תמיכה ברשימה שלי. סברתי לתומי שבהינתן כמות לא מבוטלת של תושבים ביישוב התומכים במפלגה, אקבל יותר קולות. האמת, קיבלתי יותר קולות. מבין כל הסיעות שכיהנו בקדנציה הקודמת והתמודדו שנית, הסיעה שלי הייתה השנייה בגודלה אחרי סיעת ראש המועצה בכל הקשור להגדלת מספר הקולות".

הזכרת את ראש המועצה, יורם שמעון, איך יחסיך איתו כיום?

"היחסים שלי עם יורם טובים וקורקטיים. אנחנו מדברים לא מעט. הוא מתקשר אליי ואני אליו. אין נתק ואין בעיות. אני פשוט פחות מעורב בנעשה בעבודת המועצה. מגיע רק לישיבות שצריך להגיע. אני מעריך מאוד את עובדי המועצה ואת חלקם בהצלחת היישוב. צר לי על אלו שפרשו לאחרונה ומקווה שיימצא להם תחליף הולם. זה לא יהיה קל".

 

העביר לאחרונה את תמיכתו מהליכוד לישראל ביתנו. שטייניץ עם ליברמן

 

ישראל ביתו החדש

כידוע עוד מעט בחירות. האווירה בקושי מורגשת, ככה זה שבסדר היום אירוע זה נפל כ'ילד סנדוויץ'' בין חופשת הקיץ ובין ההתכוננות לחגי תשרי. אבל רוני שטייניץ, כמו רוני שטייניץ, חזק בעניינים, לא שוקט על שמריו ותמיד מפתיע. והפעם: לראשונה בחייו, תומך במפלגתו של אביגדור ליברמן, 'ישראל ביתנו'.

אכן נכון הדבר שאתה תומך בליברמן? ואם כן, איך זה משתלב עם העובדה שקיבלת בחירות המוניציפאליות את תמיכת 'יש עתיד'?

"נכון הדבר, אני באמת אתמוך בבחירות הקרובות בליברמן. לגבי מפלגת 'יש עתיד'  - זו אכן תמכה ברשימתי בבחירות למועצה וזאת בגלל שני חברים במפלגה שהיו ברשימה שלי – אביבה קוגוס וגדעון פרידמן. אני עצמי מעולם לא הייתי חבר במפלגת 'יש עתיד' ומעולם לא תמכתי בה. בכל מערכות הבחירות הצבעתי ליכוד, כולל זו שלפני חצי שנה ולמעט בחירות 2006, אז תמכתי ברשימת הגמלאים וריכזתי את פעילותה באזור ירושלים

הסיבה העיקרית לתמיכתי בליברמן היא העובדה שהעלה את נושא הבריאות למקום גבוה בסדר היום ואף נקב בשמו של פרופ' ליאוניד אידלמן, יו"ר ההסתדרות הרפואית, לתפקיד שר הבריאות. בכל כך הרבה תחומים המדינה שלנו היא מן המתקדמות בעולם אך בתחום הבריאות המצב ממש דפוק. אני אומר את הדברים בכאב וכמי שהנושא קרוב ליבו ועם ניסיון של שנים רבות בתפקידי ניהול במערכת הבריאות".

איך אתה מסביר את עלייתו בסקרים? הרי בימין כועסים עליו כי בגללו אין ממשלה ובשמאל יש כבר אלטרנטיבות?

"לא בגללו הלכנו לבחירות. דרישותיו לא התקבלו ואת ההחלטה על פיזור הכנסת הוביל ראש הממשלה. הוא איש עקרונות שבכל פעם שראה לנכון, ויתר על כיסאו. אנשים מעריכים את זה ואני מאמין שהוא יפתיע ויקבל 13 מנדטים. אני אומר את הדברים על סמך היכרות אישית איתו מהימים שבהם הוא היה בליכוד ואני הייתי חבר מרכז וחבר מועצת סניף. אני לא שולל הקמה של ממשלה נוספת בראשותו של בנימין נתניהו אבל לא הייתי רוצה לראות שם אנשים כמו פייגלין, סמוטריץ' ואוחנה. מקווה לראות הרכב אחר".

בחזרה לעניינים המקומיים, כיצד אתה רואה את עתיד היישוב בשנים הבאות?

"היישוב בוודאי עלה כיתה ובגדול ומגיע קרדיט ענק לראש המועצה, יורם שמעון, על העשייה שלו, גם שלי ושל כלל העוסקים במלאכה במועצה. הבעיה האקוטית של היישוב היא התחבורה. כביש חמד חוצבים הוא חובה. קיבלנו לכך אישור מכל הגורמים ותקציב של למעלה מ-100 מיליון שקלים. על פי כל הניתוחים, זה כביש שלא רק יקל עלינו, אלא גם על כך רכב שיעבור בו, תירשם הקלה בכבישים אחרים. מבשרת ציון תגדל בעוד אלפי יחידות דיור וזה מצריך תשתיות ברמה גבוהה. בסך הכול, העתיד של המקום הוא מצוין עקב המיקום הקלאסי שלנו והנתונים הגבוהים שלנו במגוון נושאים".

בחירות 2023. תתמודד שוב?

"כפי שאמרתי קודם, אני עדיין אדם עסוק, למרות השינוי במצבי הפוליטי. הפעילות היא זו שמחזיקה אותי בריא וצלול. ההמלצה שלי לכל מי שיוצא לגמלאות היא להיות פעיל ואפילו בפעילות שמייצרת קצת לחץ ולא רק 'בשביל הנשמה'. זה מתכון מוכח לאריכות ימים. לגבי הבחירות ב-2023 אהיה אז בן 80. לא אתמודד. הגיע הזמן לצאת לפנסיה...".

 

 

תגובות

captcha
הקלד את המספרים שאתה רואה בתמונה: