יום שני, 03 באוגוסט 2020, י"ג אב ה' תש"פ
לפרסום חייגו: 054-430-0186

מגזין במבשרת ציון

"אם הייתי יודע לאיזה בירוקרטיה אני נכנס, לא הייתי מקים את קניון מבשרת"

איש העסקים רמי לוי, בעליו של קניון מבשרת, מספר בראיון חגיגי ל"זמן מבשרת" על טלטלות שלוש השנים האחרונות מאז הוקם קניון מבשרת שבבעלותו * הוא מדבר על ההשקעה הגדולה בהקמתו – כ-200 מיליון ש"ח * על התוכניות לעתיד * ועל יחסיו עם ראש המועצה* הודף את הביקורת על תנועת הקונים הדלילה ועל גודל הקניון * ובין לבין גם מפרגן לקניון הראל המתחרה: "אני בעד תחרות, היא בריאה לכולם ובעיקר טובה לתושבי מבשרת"

פורסם בתאריך:


הניסיון להשיג את מלך המרכולים, רמי לוי, לראיון חגיגי בערב ראש השנה, הפכה למשימה כמעט בלתי אפשרית. אחרי הכל לוי היה עסוק עד מעל לראש בלדאוג שעשרות סניפיו יתפקדו בימים הלחוצים של ערב חגי תשרי, שאספקת המוצרים תגיע למרכולים בזמן, שמבצעי המכירות המיוחדים לחג יתפרסמו, שהעובדים יאיישו את הקופות וימלאו את המדפים ושמאות אלפי לקוחותיו בכל רחבי הארץ יהיו מרוצים.

בין ישיבה לפגישה וטלפונים בלתי פוסקים הצלחנו לתפוס אותו לראיון חגיגי ומיוחד ל"זמן מבשרת", בו הוא מדבר בגלוי לב על מיעוט התנועה בקניון שבנה ופתח לפני שלוש שנים יחד עם שותפו עד סודאי, על התחרות עם קניון הראל, על יחסיו עם ראש המועצה יורם שמעון, ועל החוכמה שבדיעבד: "אם הייתי יודע לתוך איזה בירוקרטיה אני נכנס כשהקמתי את הקניון במבשרת, לא בטוח שהייתי מקים אותו, אבל עכשיו כשהוא עובד אני מרוצה", הוא מתוודה.

לוי (64), יליד ירושלים ואב לארבעה, החל את דרכו בעולם העסקים בשנת 1976 עם פתיחתה של המכולת המשפחתית בשוק מחנה יהודה בירושלים. השאר היסטוריה. כיום שוויה של רשת המרכולים שבבעלותו עומד על פי הפרסומים על 2.66 מיליארד שקל. הרשת מעסיקה כ 3,000 עובדים ומלבדה נמצאים בבעלותו של לוי מספר קניונים, רשת סלולארית, רשת "קופיקס" ועוד.

הקשר בין רמי לוי למבשרת ציון והסביבה ארוך ועמוק. עד לפני מספר שנים רבים מתושבי היישוב נהגו להגיע למרכולים שלו הפזורים ברחבי ירושלים ולעשות את הקניות לסופי השבוע והחגים. בהמשך הוא פתח מרכול גדול בשדרות החוצבים ולפני מספר שנים, בחורף סוער ומושלג, קרס גג המרכול והוא נסגר. כאמור, לפני שלוש שנים הוא הקים עם היזם עדי סודאי את קניון מבשרת"שבו נמצא מרכול בבעלותו. בנוסף הוא בעליו של המבנה המסחרי החדש בשכונת עין חמד.

מיום פתיחתו בספטמבר 2016 ועד היום מושך קניון מבשרת אש. בניגוד לשכנו קניון הראל הסולידי ויש שאומרים השכונתי והחם, קניון מבשרת גדול יותר ובולט יותר. הוא ניצב על אם הדרך לצד כביש ירושלים תל אביב העמוס בתנועה ושלטי הפרסום הנוצצים שלו ניכרים למרחוק. לקניון הזה אי אפשר להישאר אדיש, לטוב ולרע. הוא גדול, מוחצן עטוף בחלונות זכוכית רבים וגדולים, זאת בניגוד לקניון הראל הקטן והסגור. שלטי הפרסום שלו גדולים ומאורים, יש האומרים שהוא צעקני בניגוד לאופיו השקט והסולידי של היישוב. תומכיו של הקניון אומרים כי מאז הקמתו הוא שינה את פני היישוב, הגביר את התחרות והפך את מבשרת מיישוב לעיר עם עורף עסקי רחב המספק שירות לתושבים כמו בכל עיר גדולה אחרת, ומייתר את הצורך לכתת רגליים לירושלים ותל אביב. "הכל נמצא כאן מתחת ליד במרחק של הליכה או נסיעה קצרה, זה הפך את החיים לנוחים יותר," אומרים התומכים.
מתנגדיו טוענים כי המבנה הבולט הוא מפלצת בטון גדולה המעכירה את היישוב והופכת אותו מיישוב קטן ואינטימי לעוד פרבר עירוני שחי בצלו של קניון. "אין מקום לשני קניונים. קניון הראל סיפק ומספק את הכל. מדוע צריך שני סניפים של רשתות מובילות ביישוב כל כך קטן ובמרחק קטן? כולם מפסידים מהמצב הזה", טוענים המתנגדים. כך או כך, שני הקניונים נמצאים במרחק של כמה מאות מטרים בלבד זה מזה, בולטים בגודלם על רקע בתי היישוב הנמוכים ומביטים זה על זה במבט בטון הטומן בחובו  זרמים של תחרות יצרית עסקית המפרה את השקט שמסביב.

בראיה לאחור, האם היה מקום לבנות את קניון מבשרת?

"אם הייתי יודע שאזכה לקבל כתף קרה לאורך תהליך התכנון והבנייה ושתהיה בירוקרטיה כל כך גדולה, לא הייתי בונה את קניון מבשרת. השקעתי בקניון הזה 200 מיליון שקל לטובת תושבי מבשרת, אבל לאורך כל הדרך היו כל כך הרבה מהמורות וחסמים בירוקרטיים שגרמו לי לחשוב אחרת. תוסיפו לזה פוליטיקה פנימית של חברי מועצה מסוימים שהעלילו עלינו עלילות והביאו לחקירת משטרה שהסתיימה בלי כלום. אם הייתי יודע שזה מה שאעבור, לא הייתי מתקרב לזה בכלל. ביקשתי את מה שמגיע כמו בכל מקום ומה קיבלתי? הכפשות, השמצות ועלילות שווא. באתי לעשות טוב ולתת שירות לתושבים הטובים של מבשרת".

והיום אתה מצטער על היוזמה?

"לשמחתי תושבי מבשרת מצביעים ברגליים, מגיעים לקניון ועושים קניות. אני מבדיל בין הבירוקרטיה שעשתה רק רע לבין התושבים שמביעים אמון ומגיעים לקניון וזה הדבר החשוב. צריך לזכור שהקניון הזה הוא לטובתם. הם לא צריכים להיגרר יותר לירושלים. הכל נמצא כאן ליד הבית ממש. קניון מבשרת נחשב לאחד הטובים ברשת".

ובכל זאת תנועת הקונים דלילה יחסית, החנויות לא מלאות ויש מקומות שלא נפתחו.

"צריך לזכור שקניון זה תהליך ארוך. זה לא מתמלא מהיום למחר. זה תהליך שלוקח לפחות שלוש שנים. אנחנו במגמת עלייה, יש יותר ויותר קונים. זה לפי התוכנית ובסך הכל אני מרוצה. אנחנו מעודדים את בעלי העסקים, מלווים אותם ותומכים בהם".

האם הקניון לא גדול מדי ולא מתאים לצרכי מבשרת?

"התכנון של הקניון מצוין ואני מרוצה ממנו. לצערי הובטחו לנו כבישי גישה נוספים לקניון וזה נתקע מסיבות בירוקרטיות, אם כי אני מאמין שזה יסתדר בסוף. בינתיים אנחנו מסתדרים עם המצב הזה".

 

צילום:רשת 'רמי לוי'

טובים השניים?

מאז שקניון מבשרת נפתח שבה ועולה השאלה האם יש מקום לשני קניונים ביישוב קטן יחסית כמו מבשרת ציון? התחושה הרווחת היא שיש רק מפסידים מכך שיש שני קניונים הקרובים אחד לשני ושאין מספיק כוח קנייה ביישוב שיפרנס את שני הקניונים. לוי לא קונה את התזה הזו ואומר: "יש לדעתי מקום לשני קניונים. תחרות זה דבר טוב בעיקר לצרכנים. אני חושב שמי שמרוויח מזה שיש שני קניונים הם תושבי מבשרת. יש יותר מאפשרות אחת אפשר לבחור וזה טוב לכולם".

אבל זה עדיין לא מצדיק את העובדה שבשני הקניונים יש סניפים זהים של רשתות שיווק, ספרים ואופנה, משהו בסגנון העתק הדבק.

"אני לא רואה עם זה בעיה. המבנה של מבשרת מיוחד. הוא מורכב משני חלקים מרכזיים וכל אחד בא לקניון שיותר נוח לו ויותר קרוב אליו ושם הוא מוצא את הסניף שבו הוא רוצה לקנות, כך שאני לא רואה בעיה לכך שיש סניפים של אותן רשתות בשני הקניונים".

-ומה יש לך לומר על קניון הראל?

"אני מאחל לו בהצלחה. כפי שאמרתי, אני בעד תחרות. אני בטוח שתושבי מבשרת ידעו לבחור את הטוב ביותר עבורם.

 

חפים מפשע 

לפני שנתיים עלו קניון מבשרת ועמו רמי לוי וראש המועצה יורם שמעון לכותרות בצורה לא מחמיאה. במשך שבועות ארוכים טלטלה את היישוב השקט ואת הקהילה העסקית פרשה במהלכה נטען כי שמעון פעל להעניק לרמי לוי הטבות כספיות הנוגעות לקניון בשווי של 21 מיליוני שקלים. בנוסף נטען כי שמעון פעל לסייע ללוי להפחית את גובה ההיטלים שהיה אמור לשלם עם בנייתו של הקניון. בתמורה, כך נטען, מינה לוי את מקורביו של שמעון לתפקידי מפתח בקניון. בשיאה של הפרשה נעצרו השניים על ידי חוקרי להב 433 של המשטרה.

בתום חקירה ממושכת הודיעה המשטרה בדצמבר 2017 כי היא סוגרת את תיקי החקירה נגד השניים מאחר ולא נמצא תשתית ראייתית נגד השניים לביסוס החדשות נגדם, באוגוסט 2018 סגרה הפרקליטות את התיק סופית מחוסר אשמה. שמעון הגיב על סגירת התיקים ואמר כי הצדק יצא לאור וכי מדובר בעלילת דם שנרקמה נגדו שבאמצעותה ניסו אנשים רעים לשפוך את דמו ולרקוד עליו בעודו חי. רמי לוי בירך גם הוא על סגירת התיק ואמר כי הכל נעשה על פי החוק.

שנתיים אחרי והדי הפרשה המטלטלת עדיין לא שככו. ראש המועצה ממשיך ונאבק לטיהור סופי של שמו  ולוי מתבטא בזהירות אודות הפרשה ושוקל מילים בעיקר בכל הנוגע לשמעון.

לאורך בניית הקניון ומאז פתיחתו יחסיך עם ראש המועצה ידעו עליות ומורדות. כיצד אתה מגדיר את יחסיך איתו היום?

"יורם שמעון הוא ראש מועצה מצוין שפועל לטובת תושבי מבשרת ציון כל הזמן. יורם עושה עבודה נהדרת ותמיד הוא הלך איתי יד ביד. מאז הפרשה שהייתה והחקירות יש בינינו יחסים קורקטיים. אנחנו נפגשים ודנים בענייני הקניון והיישוב וחושבים ביחד איך לפתח את האזור. הייתי מגדיר את היחסים בינינו כטובים".

ומה הרגשתך היום אחרי כל מה שעברת?

"החקירות נגמרו, התיקים נסגרו ואין כלום. לצערי מדובר בעלילה של מספר חברי מועצה שהתנכלו מסיבות פוליטיות וגרמו נזק חסר תקדים לי, ליורם וליישוב. אלה היו הכפשות שהסתיימו בלא כלום".

באזורנו ישנו דו קיום ארוך ומכבד בין תושבי מבשרת לישובים הערבים שבסביבה. איך אתה רואה את דו קיום זה?

"אני תומך בדו קיום בכל מקום שבו אני נמצא. אני מעסיק במרכולים שלי ערבים כולל בסניף במבשרת, ואני בעד יחסי הקירבה בין הצדדים. אם רוצים לראות דו קיום אמיתי אתם מוזמנים לקניון שלי בעטרות, שם יש דו קיום אמיתי בין יהודים לערבים. אני בהחלט בעד דו קיום כזה. הוא עושה טוב לכולם".

 

 יש עתיד

מה התוכניות שלך לקניון לעתיד?

"בקרוב ייפתחו חנויות נוספות וחדשות בקניון, ביניהן חנויות ספורט וסניף של מסעדת שף. זה יהיה בשנה הקרובה ויותר מכך אני לא יכול לגלות. אני בטוח שהן יהפכו את הקניון למקום מרכזי עוד יותר".

ותוכניות נוספות למבשרת?

"אני מחפש כל הזמן להשקיע במבשרת. זו עיר טובה עם אנשים טובים ואיכותיים. יש לנו כמה רעיונות, אבל לצערי הבירוקרטיה הורסת הכל. אני מקווה שבסופו של דבר ועדת התכנון והבנייה המקומית תהיה שייכת למועצה וזה יקטין את היקפי הבירוקרטיה. החסמים יוסרו וניתן יהיה להקים פרויקטים נוספים. אני בעליו של המבנה המסחרי בשכונת עין חמד ואני מקווה שהכביש הפנימי מעין חמד לקסטל ייפתח לטובת התושבים. בהזדמנות זאת אני רוצה לאחל לתושבי מבשרת והסביבה שנה טובה ומתוקה כדבש". 

 

 

תגובות

captcha
הקלד את המספרים שאתה רואה בתמונה: