יום שישי, 19 ביולי 2019, ט"ז תמוז ה' תשע"ט
לפרסום חייגו: 054-430-0186

נדל"ן במבשרת ציון

השפעה עד הגג

כיצד ישפיע הסכם הגג בירושלים לבניית למעלה מ-20 אלף דירות על מבשרת, ומדוע היא לא שותפה בהחלטות?

פורסם בתאריך:


נכתב על ידי

רונית משה

כאשר הירדנים מתכננים לגעת במימי הירמוך, הזורם בשטחם אך מעשיר גם את נהר הירדן, הם יודעים היטב כי לא יעשו דבר בלי להתייעץ עם ישראל, שהרי הדבר ישפיע ישירות עלינו. כאשר רוצים לבנות בגוש דן, סביר להניח שיישובים קרובים ישתפו זה את זה. אם כך, מדוע לא הייתה מבשרת ציון שותפה גם לחלק מההתלבטויות, במה שנקרא 'הסכם הגג של ירושלים'? הרי ברור כי בנייה כה מאסיבית בשכנה הגדולה, תשפיע גם על היישוב הגדול יחסית הנמצא ממערבה. וההשפעה הזו, חייבים לציין, תהיה ביותר מגורם אחד.

 

הבנייה ממש בפתח

הסכם הגג של השכנה הגדולה צפוי לצאת אל הדרך בין השנים 2025-2020 בעלות של כמיליארד שקלים למדינה, והוא יתפרש על פני 12 שכונות בעיר. עד כאן ההשפעה על מבשרת לא ניכרת, אבל בעיריית ירושלים התעקשו כי הקרקעות המשלימות להתחדשות עירונית ישווקו מתוכנית רכס לבן השנויה במחלוקת, ולזו יש כבר נגיעה אלינו. בסך הכול מדובר בהסכם שיכלול את הקמתן של 14,836 יחידות דיור בתוך הבירה עצמה. ההסכם צפוי לעלות למדינה 700 מיליון שקלים לתשתיות על, 300 מיליון שקל למבני ציבור, מבני חינוך ותשתיות בעיר הישנה, וזאת בנוסף לתקצוב השנתי הרגיל שמוגדר כ'מענק בירה' ועומד על 900 מיליון שקלים. אבל אז החליטו הגורמים השונים, כי רשות מקרקעי ישראל (רמ"י) תקצה קרקע משלימה אשר תאפשר את בנייתם של 2,500 דירות ותסייע להקמה של כ-10 אלף יחידות דיור בסך הכול. בהתאם לדרישת הירושלמים, הקרקע המשלימה תמוקם בקרקעות רכס לבן, ותכלול כ-5000 דירות.

ומה עם ציר החוצבים? הנקודה הבעייתית במיוחד בכל הסכם הגג הזה הוא רכס לבן. ראשית, מדובר בהשפעה על קו הנוף של האזור כולו, הרס אחד מהשטחים הירוקים היחידים ממנו נהנים גם תושבי האזור שלנו. שנית, אותם אלפי משפחות יעבדו, לפחות חלקן, בתל אביב, ולכן ייאלצו לבצע יוממות (נסיעה יומית הלוך חזור) דרך ציר החוצבים, לפחות על פי מה שנראה כרגע. אלא שציר החוצבים יכרע גם כך תחת הנטל של הבנייה החדשה המתוכננת בו, והמשך המעבר הרב של העובדים בדרום ירושלים, כגון הצוות של 'הדסה עין כרם'.

תהיה גם השפעה חיובית אפשרית – מגוון דירות בירושלים, שיקרצו גם לזכאי הדיור של מבשרת ציון, בגלל המרחק הקצר בין היישובים. אולי כאן היה מקום לתת תעדוף כלשהוא לא רק לתושבי ירושלים (בכל הקשור לזכייה בהגרלות) אלא גם לתושבי היישובים הגדולים במחוז.

עסקת השבוע

דירת ענק ברכס חלילים נמכרה עבור 3.2 מיליון שקלים. היחידה נמצאת ברחוב נופך בבניין מספר 5 ושטחה 236 מ"ר. היא מחולקת לשישה חדרים וכוללת חנייה וחצר ששטחה 112 מ"ר הנכס הוקם לפני 19 שנה.

המספר הנוסף

שטח השיפוט של המועצה המקומית מבשרת ציון הוא 64,564 דונם. עליהם בנויים למעלה מ-6,300 יחידות דיור, המחולקות ל-15 שכונות.

 

תגובות

captcha
הקלד את המספרים שאתה רואה בתמונה: