יום שני, 26 באוגוסט 2019, כ"ה אב ה' תשע"ט
לפרסום חייגו: 054-430-0186

נדל"ן במבשרת ציון

תמ"א 38 או פינוי בינוי: מה עדיף?

שני הפרויקטים הכי פופולאריים במדינת ישראל להתחדשות עירונית, לשיפוץ ולשדרוג בניינים מגורים הם תמ"א 38 ופינוי בינוי. השאלה היא מה יותר עדיף ומהם ההבדלים העיקריים בין התכניות הללו? המשיכו בקריאת המאמר ותגלו.

פורסם בתאריך:


נכתב על ידי

מערכת 'מבשרנט'

פינוי בינוי לעומת תמ"א 38 - הבדלים עיקריים

תמ"א 38 היא תכנית שהוצגה על ידי המדינה בשנת 2005. המטרה העיקרית של התכנית הזאת הייתה לדאוג לחזק בניינים משותפים שנבנו לפני שנות ה-80. בניינים אלו אינם עומדים בתקן לרעידות אדמה. בזכות קיום התכנית, ניתן לשדרג משמעותית את המבנה לא רק מבחינת היסודות שלו, אלא גם מבחינת חיצונית וכמו כן אסתטית. בזכות התכנית, ניתנת גם האפשרות להוסיף חניות, להתקין מעלית וכו'.

להבדיל מתמ"א 38, פינוי בינוי הוא פרויקט התחדשות עירונית. במסגרת הפרויקט, נהרסים בניינים ישנים ובמקומם נבנים בניינים חדשים לחלוטין. הדיירים מקבלים דיור חלופי ולאחר מכן, מקבלים דירה חדשה בבניין החדש. כאן יש להזכיר גם שערך הדירה עולה משמעותית וכמו כן ערך הבניין. במידה ורוצים למכור את הדירה לאחר זמן מסוים, סביר להניח שניתן לקבל סכום גבוה יותר בצורה משמעותית מהסכום שהיה מתקבל על הדירה הישנה.

מהו פרק הזמן לקבלת דירת מגורים חדשה ומשופצת?

גם בפרויקט תמ"א 38 וגם בפרויקט פינוי בינוי, יש הבדל כאשר מדובר על משך זמן התהליך. על מנת להתחיל בפרויקט פינוי בינוי, צריך לקבל אישור לתב"ע חדשה. כל התהליך הוא קצת מורכב וסביר להניח שיהיה צורך להמתין שנים, על מנת שהפרויקט יצא לפועל והבנייה תתחיל. תמ"א 38 הרבה יותר פשוטה וזריזה. זאת משום שאין צורך בשינוי התב"ע. את הבנייה, ניתן להתחיל ישירות לאחר קבלת היתר בנייה. תהליך השיפוץ והשדרוג יסתיים כשנה עד ארבע שנים.

תמורות לבעלי הדירות

בכל מקרה, בשני הפרויקטים, הדיירים זכאים לקבל החזרים על הוצאות שונות כגון, הובלה וכמו כן שירותי משפטיים נדרשים. הם גם יקבלו דמי שכירות בפרק הזמן של הבנייה. אם הבניין עובר פרויקט של תמ"א 38, אז הדיירים מקבלים דירת מגורים ששטחה יגדל לכל היותר ב-25 מטר מהדירה הישנה. הם גם זכאים לתוספת מרפסת ומחסן. לעומת זאת, בפרויקט פינוי בינוי, בעלי הדירות מקבלים דיור חלופי וכמו כן לאחר סיום הפרויקט, הם מקבלים דירה חדשה בבניין.

שורה תחתונה

אין אפשרות לענות חד משמעית ולהגיד שפרויקט מסוים עדיף יותר על פני הפרויקט השני. הדבר תלוי בכל מיני פרמטרים ובכל מקרה לגופו וכמו כן בצרכים של בעלי הדירות. רצוי מאוד לפני שמחליטים סופית מה לעשות, להתייעץ עם בעל מקצוע שיש לו ידע וניסיון בתחום ההתחדשות העירונית. כך אפשר להגיע להחלטה הטובה והמתאימה ביותר. לאחר הייעוץ ואחרי שבחרתם את ההחלטה הנכונה, תוכלו להיות רגועים ובטוחים וגם לדעת שבכל מקרה בכל פרויקט כזה, העלתם משמעותית את ערך הדירה שלכם ואם תרצו למכור אותה בעתיד, הדבר רק יהיה לכם כיתרון גדול. שיהיה בהצלחה!

תגובות

captcha
הקלד את המספרים שאתה רואה בתמונה: