יום שני, 26 באוגוסט 2019, כ"ה אב ה' תשע"ט
לפרסום חייגו: 054-430-0186

נדל"ן במבשרת ציון

הסכנה: התפשטות

הבנייה במבשרת הולכת ומתקרבת אל שכיות חמדה כמו תל צובה, שביל עוקף היישוב ונחל חלילים | השבוע, לאור הסערה של הבנייה בהר חרת, קברניטי התכנון והרישוי חייבים להציב גבול נוקשה על עוד בנייה מעבר לאזורים אלו, שכן היא תפגע קשות בפנינים הטבעיות

פורסם בתאריך:


נכתב על ידי

רונית משה

כן לבנייה, לא לפגיעה בשכיות חמדה. זוכרים את הוואדי היפה בין שכונת עין חמד לעין נקובה, המקום שבו באמצע קיימת חוות הסוסים? בצעד כמעט לא ייאמן, ניתן אישור לבנות בשולי הוואדי הירוק, ועוד בנייה רוויה! פשוט בתים בני ארבע קומות בלב אזור ירוק, כמעט מנותקים מכל יישוב. ואם זה נעשה באישור, מה נגיד על הבנייה בשכונת הווילות התחתונה של עין חמד, זו שבצעד אמיץ ויוצא דופן, פונתה מתושבים על ידי בית המשפט העליון (אם כי קבעה, לצערנו, עובדות בשטח)?

מתקרבים לירוק 

בום הבנייה במבשרת, המבורך לכשעצמו, חייב להוות קו גבול אחרון לבנייה עתידית. כן, גם את הבנייה בהר חרת, תוכנית שנידונה ביום שני השבוע בוועדה המחוזית, יש לנסות ולמנוע. אחרת ייווצר מצב שאף אחד "לא יעצור בירוק". 
ואכן, הקרב על הר חרת הגיע השבוע לשיא. הכוונה לבניית 750 יחידות דיור לא הרחק מהבנייה החדשה בציר חוצבים, שתעצים את מפלצת הבטון במערב השכונה. התכנית טרם הופקדה להתנגדויות, אולם הארגונים הירוקים, ובראשם החברה להגנת הטבע, מעוניינים להראות כמה הם מתנגדים לה. לכן השבוע הם הפגינו מול משרדי הוועדה המחוזית. 
אבל התכנית בהר חרת היא רק אחד מהמיזמים שאמורים לצמצם את שכיות החמדה ביישוב וסביבתו. הקאנטרי החדש, הנבנה בפתחת נחל חלילים הוא כבר עובדה קיימת, אך יש לעשות הכול כדי שהוא יהווה את קו הבנייה האחרון לפני הנחל. על סמך ניסיון העבר, היכן שאפשרו בנייה למגורים, בעתיד הקרוב או הרחוק יאשרו בצמוד עוד בנייה, גם היא באזור יפיפה כמו נחל חלילים. 
פרויקט נוסף הוא כביש הטבעת המערבי, שיחל ממוצא ויסתיים בגבעת מרדכי, תוך כדי סלילה בלב היער. גם כביש זה הוא כבר כמעט עובדה מוגמרת, אך אסור שתאושר כל בנייה (לכל ייעוד שהוא) בצמוד לו. 
כך גם הפארק שמתכננת עיריית ירושלים מסביב לאגם וסכר בית זית. הארגונים הירוקים והתושבים חייבים לעמוד על המשמר שלא תהיה בנייה מעבר למה שהכרחי כדי לקיים פעילויות נופש. הכוונה למחסן סירות, נקודת קטנה למכירת מזון ושתייה ותו לא. כל מה שמעבר לכך יפגע באחד האזורים היפים בארץ.

תגובות

captcha
הקלד את המספרים שאתה רואה בתמונה: