יום שני, 26 באוגוסט 2019, כ"ה אב ה' תשע"ט
לפרסום חייגו: 054-430-0186

נדל"ן במבשרת ציון

מבשרת: זינוק מטורף במחירים ב-14 שנה

עקומת מחירי הדירות ביישוב מראה כי מבחינת עלות אבסולוטית העלייה במבשרת הייתה גבוהה בהרבה מירושלים ומהממוצע הארצי * באילו מספרים מדובר? הנתונים בפנים

פורסם בתאריך:


נכתב על ידי

רונית משה

אז נכון, לאחרונה ישנה איזו בלימה במחירי הדירות ביישוב (כתוצאה מהמגמה הארצית) אבל עיון בנתונים של אתר 'מדלן', מראה כי משנת 2005 זינקו מחירי דירה ממוצעת במבשרת ציון פי 2.5.

 

מאיצים בעלייה

כאשר רוכש דירה הגיע למבשרת חמש שנים אחרי תחילת המילניום, הוא נדרש לשלם מעט פחות ממיליון שקלים עבור יחידה ממוצעת (כארבעה חדרים ששטחה עד כמאה מ"ר). חלפו להם כשלוש שנים ומחיר אותה יחידה ממוצעת הגיע למיליון וחצי שקלים. אבל אז התרחשה עלייה מהירה אף יותר. מ-2009 ועד למחצית השנייה של שנת 2011 נסק מחיר יחידה ביישוב לשני מיליון שקלים. למעשה, בתוך כשש עד שש וחצי שנים הוכפלו מחירי הנדל"ן למגורים. אלו גם השנים של טרום תכנית ההאצה בשוק המגורים וטרום מיזמי 'מחיר למשתכן' למיניהם שיזם שר האוצר משה כחלון. מבשרת כמובן מושפעת מגלי עליית המחירים הארציים ולכם גם אצלנו הנסיקה גבוהה.

זוהי גם התקופה שצעירי מבשרת עומדים בפני שוקת שבורה בכל הקשור לרכישת דירה ביישוב בו גדלו.

המחירים הגבוהים וההבטחות הבלתי פוסקות מצד הממשלה להגדלת ההיצע בשוק הדירות, עושים את שלהם ומחירי היחידות במבשרת מתחילות לרדת משמעותית. בשנת 2014 הם מגיעים לקצת מעל 1.6 מיליון שקלים. משנה זו ועד לימינו נרשמות כמה תנודות בגרף מחירי הנדל"ן למגורים ביישוב, וכיום המחיר הממוצע של דירה ביישוב מגיע עד כדי שניים וחצי מיליון שקלים. בכלל, בהשוואה למחירים בירושלים ובישראל, הגרף של מבשרת נראה דינמי יותר, השינויים בו תכופים ומשמעותיים יותר, אבל על דבר אחד אין ויכוח: בטווח הארוך המגמה היא עלייה בלבד.

 

מבשרת התזזיתית

כאמור, גרף המחירים של מבשרת ציון בכל הקשור לנדל"ן למגורים ספג שינויים רבים מאז 2005. אך מה קורה בהשוואה בינו לבין ישראל בכלל וירושלים בפרט? נראה כי הוא מוביל בשני קריטריונים אלו - גם מבחינת מחיר אבסולוטי וגם מבחינת שונות גבוהה בזמן הקצר ביותר.

ב-2005 היה מחירה הממוצע של דירה בארץ פחות מ-400 אלף שקלים. במחוז ירושלים עלה המחיר מעט מעל לחצי מיליון שקלים בעוד שבמבשרת, כאמור, המחיר נסק למיליון שקלים.

ב-2012 (שנת שיא מבחינת הנדל"ן) מחיר דירה ממוצעת בארץ קפץ למיליון שקלים, ואילו במחוז ירושלים היה צורך במיליון וחצי שקלים עבור דירה זו. מבשרת השקיפה על כולם מלמעלה כאשר לפני שבע שנים מחיר יחידה ממוצעת בה קפץ לשני מיליון שקלים.

עכשיו המחיר במבשרת הוא כשניים וחצי מיליון שקלים בעוד בארץ מחיר דירה ממוצעת כ-1.3 מיליון שקלים ובירושלים כ-1.8 מיליון שקלים. המשמעות: בכל הקשור לישראל בכלל ולמחוז בפרט, המחירים במבשרת גבוהים, ויש לא מעט שיגידו – גבוהים מידי.

 

עסקת השבוע

דירת חמישה חדרים ברחוב השלום נמכרה עבור 2.25 מיליון שקלים. מדובר בדירה ששטחה 117 מ"ר, אשר שוכנת בקומה ראשונה בבניין ובו ארבע דירות. הנכס הוקם ב-1970, ולפיכך נחשב לאחד הוותיקים ביישוב.

 

המספר הנוסף

במבשרת למעלה מ-10,000 חברי קופת חולים 'כללית'. הקופה השנייה היא 'מאוחדת' עם למעלה מ-7,000 חברים. כך עולה מהנתונים של המוסד לביטוח לאומי המעודכנים למרץ 2019.  

 

 

תגובות

captcha
הקלד את המספרים שאתה רואה בתמונה: