יום שני, 23 בספטמבר 2019, כ"ג אלול ה' תשע"ט
לפרסום חייגו: 054-430-0186

נדל"ן במבשרת ציון

החשש: קריסת תשתיות במבשרת ציון

עסקת הענק במסגרתה נרכש מרכז הקליטה מסמנת שהפרויקט יחל בקרוב ומעלה את השאלה: האם מבשרת בכלל תעמוד בבום הבנייה העובר עליה בשנתיים האחרונות? * מה ניתן לעשות כדי לצמצם את הנזק? * וגם: המלחמה שצפויה לרוכשת בדרך למימוש הבנייה

פורסם בתאריך:


נכתב על ידי

רונית משה

חשבתם שקשה עכשיו לצאת ולהיכנס ממבשרת בשעות השיא? עוד תתגעגעו למציאות הזו: קרן ההשקעות ריאליטי רכשה את מרכז הקליטה ונראה כי במקום האסטרטגי יקומו עד אלף דירות. עכשיו דמיינו את שדרות הראל ושני בתי הספר ברחוב יסמין בשעות השיא, עם עוד מאות כלי רכב לפחות. מתקשים לדמיין? אתם לא לבד. גם המועצה המקומית מבשרת ציון חוששת, ובצדק, וזו רק אחת מהמלחמות הצפויה לאנשי הקרן.

 

600 דירות? זה רק יעלה

קרן ההשקעות תרכוש את מתחם מרכז הקליטה במבשרת ציון תמורת 266 מיליון שקלים, לאחר שזכתה במכרז של קרן הפנסיה של הסוכנות. על פי התכנית המקורית, הקרן תקים במקום 600 יחידות דיור ושטחי מסחר. אבל אנשיה כבר הודיעו כי יגדילו את המספר. על פי ההערכות הוא יגיע בסופו של דבר לאלף יחידות דיור.

שטח מתחם מרכז הקליטה הוא 51 דונם, וכיום כבר קיימות בו 266 יחידות דיור. הסוכנות פינתה את המשפחות שהתגוררו במרכז הקליטה, אולם חלק מהמבנים תפוסים על ידי דיירים המוגדרים 'פולשים' והקרן הרוכשת תצטרך לפעול לפינויים. זו תהיה חזית נוספת במלחמה הצפויה ליזמים.

קרן ריאליטי מתמחה בהשבחות קרקע, ולכן סביר להניח שגם במקרה זה היא תצליח להגדיל את מספר יחידות הדיור. אבל צפוי לה מאבק של ממש בגלל החשש הגדול שהיישוב לא יעמוד בתוספת הדירות, מה גם שבקרוב תסתיים הבנייה לאורך ציר החוצבים וגם צפוי להיבנות מתחם 'הגולף' ליד רכס חלילים ובו 250 יחידות דיור.

 

לצמק, לצמק, לצמק

אז מה ניתן לעשות לא רק כדי לשמור על אופי הבנייה הנמוכה של היישוב, אלא גם לדאוג שהתשתיות יחזיקו מעמד? בראש ובראשונה לשנות את תמהיל השימושים בקרקע. אלף דירות יביאו קרוב לאלפיים כלי רכב (לפי שני רכבים למשפחה) ולכן יש לפעול להקטין את מספרם. אחת הדרכים לעשות זאת היא להגדיל את שטחי המסחר על חשבון הבנייה למגורים. המועצה תתמוך בכך (שטחי מסחר מכניסים כמות נכבדה של מסי ארנונה) אלא שהיזמים צפויים להתנגד. הם יטענו בוודאי כי אין טעם בשטחי מסחר רחבים במרכז הקליטה הנמצא מול קניון 'הראל' ועם הצטרפות הקניון החדש ליישוב.

גם לשנות ייעוד לגוף עונתי כמו מלון קשה להאמין שניתן יהיה. כמו במקרה של קניון 'הראל', גם כאן נבנה ממש מול מתחם מרכז הקליטה מלון ספא עם מאות חדרי אירוח. לפיכך, או שאפשר להתנגד בתוקף להגדלת מספר היחידות או לעשות שינוי משמעותי בשטח. הכוונה הראש ובראשונה ליציאה נוספת מהיישוב לכיוון תל אביב ו/או ירושלים. יציאה זו חייבת להיות משכונה א' בלי שהרכבים יעברו בשדרות הראל לצורך יציאתן מהיישוב. כמו כן יש להכשיר חנייה תת-קרקעית גדולה שתוכל אף להגדיל את הציע החניות באזור. נכון. יציאה נוספת מהיישוב, ועוד משכונה א', אינו פרויקט פשוט – אבל הוא עדיף על הקטסטרופה התחבורתית של תוספת אלפי רכבים בשדרות הראשיות.

 

עסקת השבוע

דירת ארבעה חדרים במבשרת ה'-ו' נמכרה עבור 2.04 מיליון שקלים. היחידה נמצאת ברחוב גלבוע ושטחה 98 מ"ר. היא כוללת מרפסת קטנה ששטחה 16 מ"ר וגינה ששטחה 15 מ"ר. היחידה כוללת מחסן ואינה מצוידת בחנייה.

 

המספר הנוסף

במבשרת ציון פועלות כ-150 כיתת לימוד ובסך הכול כ-4,000 תלמידים. לאלו יש להוסיף כ-1,200  ילדי גנים.

תגובות

captcha
הקלד את המספרים שאתה רואה בתמונה:
1
הפתרון צריך להיות תחבורה ציבורית (ל"ת)
עוד מכוניות? | 18:33   24.05.19