יום שני, 01 ביוני 2020, ט' סיון ה' תש"פ
לפרסום חייגו: 054-430-0186

נדל"ן במבשרת ציון

חשש מעליית מחירי הדיור? לא במבשרת

מספר רב של סיבות מצביע על עליית מחירי הדירות בשנים הקרובות לאחר עשור של ירידה מזערית | אלא שלרוב סיבות אלו אין קשר למבשרת ציון | אז גם אם תהיה כאן עלייה מסוימת, היא אמורה להיות פחות חזקה מאשר באזורים אחרים

פורסם בתאריך:


נכתב על ידי

רונית משה

לא מעט מומחי נדל"ן מצביעים לאחרונה על אפשרות של עלייה במחירי הדיור בשנים הקרובות, לאחר עשור שבו נרשמה ירידה קטנה. השאלה היא האם אותם גורמים עליהם מסתמכת דעת המומחים רלוונטית למבשרת ציון. 
לעלייה שצופים המומחים יש קשר לעובדה הכמעט ודאית ששר האוצר הנוכחי לא יוכל לרכז בידיו את כל סמכויות הדיור כפי שעשה עד כה. ברור כי דבר זה יקשה על המכונה הבירוקראטית. כך אמורים לצאת מידי האוצר רשות מקרקעי ישראל ומינהל התכנון.

בונים פחות? לא כאן

הנתון המרכזי עליו נשענים המומחים בתחזית לעליית המחירים הוא הירידה המתמשכת והרציפה של ההשקעה בבנייה למגורים במשק. בנתון זה (לפי נתוני הלשכה המרכזית לסטטיסטיקה, הלמ"ס להלן) ישנה ירידה של ממש מזה שמונה רבעונים ברציפות מתחילת 2017, כולל הרבעון הראשון של 2019. כלומר, זה יותר משנתיים שהקבלנים בונים פחות ופחות. אלא שאם נביט על מבשרת כמיקרו קוסמוס, הרי שכאן דווקא יש בנייה – והרבה. שנים רבות שלא הייתה תנופת בנייה כה גדולה, וזה עוד לפני מיזמים כגון מתחם הגולף (250 דירות ליד רכס חלילים).
זאת ועוד – הבנייה בחלקה נמצאת ממש בעיצומה וחלק אחר יצא כבר לשיווק. לכן הנתון של הלמ"ס לפיו הקבלנים בונים פחות - לא ממש רלוונטי אלינו. מה גם שלהפרדת הסמכויות בתחום הדיור לא צפויה גם כן להיות השפעה על היישוב, לפחת לא בשנים הקרובות. הסיבה: לא רק שיש לנו כרגע מספיק תכניות בביצוע – אלא שתכנית גדולה נוספת (מתחם מרכז הקליטה הכמעט נטוש) לא תלויה בפרויקטים אותם דחף כחלון בשנים האחרונות. 
ומדוע בכל זאת, למרות שלסיבות שהוזכרו אין קשר ישיר למבשרת, יכולה בכל זאת להיות עליית מחירים קטנה? כי היישוב אינו נמצא בוואקום. אם קצב עליית הילודה יהיה גבוה כמו שהוא עכשיו בסופו של דבר, רמת ביקוש מסוימת גם לדירות ביישוב, זאת מצד מוכרי דירות במקומות סמוכים כמו ירושלים – שיזכו לביקוש גבוה.
מה כן יכול להשפיע באופן יותר ישיר על המחירים כאן? מכת תאונות העבודה הקטלניות בענף הבנייה. הקבלנים ייאלצו (ואכן טוב שיעשו כך וזו אף חובתם) להשקיע כספים נוספים במיגון טוב יותר של אתרי הבנייה. יזמים ייאלצו להתקין רשתות טובות יותר להגנה, למנות מפקחי בטיחות פנימיים בידיעתם שעל כל אסון הם ישלמו מחיר כלכלי ופלילי קשה ועוד הוצאות בנושא. את זה נראה קרוב לוודאי מגולגל לפתחו של הצרכן. כאן דווקא ההשפעה תהיה מהירה יותר – אבל רק על הדירות החדשות הנבנות ביישוב.

תגובות

captcha
הקלד את המספרים שאתה רואה בתמונה: