יום חמישי, 20 בפברואר 2020, כ"ה שבט ה' תש"פ
לפרסום חייגו: 054-430-0186

נדל"ן במבשרת ציון

המחוזית: להכין תכנית לתחבורה ציבורית במבשרת

התוספת הגדולה של יחידות הדיור למבשרת הביאה את הוועדה המחוזית להחליט: צוות מקצועי יבחן פתרונות למערך חדש של אוטובוסים ביישוב | המטרה: לתת מענה לכל הבנייה החדשה

פורסם בתאריך:


נכתב על ידי

רונית משה

מהדרום תיפתח התכנית החדשה לתחבורה ציבורית ביישוב: הוועדה המחוזית, שדנה ממש  לאחרונה בתכנית 'מבשרת דרום', החליטה כי בגלל הבנייה הצפויה בתכנית זו, לצד תכניות נוספות – יוקם צוות מיוחד שתפקידו יהיה מציאת פתרונות חדשים לתחבורה הציבורית ביישוב.

על נדל"ן וקווי אוטובוס

כאשר הוכנו תכניות הענק (יחסית ליישוב בגודלה של מבשרת) להוספת למעלה מאלף דירות ליישוב, דובר על החשש מעומס על תשתיות התחבורה, כמו גם הביוב והמים. אבל עד כה לא הייתה התייחסות רצינית לנושא התחבורה הציבורית. במיוחד לאור החשש מפקקי ענק, יש לתת את הדעת על הקמת מערך יעיל במיוחד של אוטובוסים – כזה שיפחית את הצורך בשימוש ברכב הפרטי לתנועה בתוך היישוב ומחוצה לו. 
לפני שבועיים דנו חברי הוועדה המחוזית בפרויקט 'מבשרת דרום' – שמשמעותו בניית 750 יחידות דיור לא הרחק ממתחם 'המגרסה'. אלא שאז התברר לוועדה, כי במקרה המסוים של תכנית 'מבשרת דרום', אין בשלב זה אפשרות לפרט בדיוק כיצד תפעל התחבורה הציבורית. 
מכאן, ובעקבות תכנית הבנייה ממול (מתחם 'המגרסה') ומיזמים נוספים בסדרי גודל משמעותיים עבור מבשרת, קבעה הוועדה כי "יוקם צוות מקצועי אשר יבחן את הפתרונות הראויים לקידום התחבורה הציבורית, על מנת לתת מענה ראוי ומיטבי לתושבי מבשרת והסביבה".
מדובר על חשיבה מחדש על כל מערך התחבורה הציבורית ביישוב ולכן חברי הוועדה הוסיפו: "ראוי שנושא זה יטופל במסגרת הראייה התכנונית הכוללת ליישוב ולא במסגרת התכנית הנוכחית". ולאור התקדמות הבנייה, נראה כי ראוי לגבש תכנית שכזו כבר בקרוב – לפני האכלוסים הראשונים בציר החוצבים.

הדרום וסוגיית העפר

ובינתיים נדרשו עורכי תכנית הבנייה של 'מבשרת דרום', להביא בפני הוועדה תסקיר השפעה על הסביבה. מדובר על שכונה שהנמצאת מול מתחם המגרסה ההולך ונבנה. אלא ש'מבשרת דרום' תכלול גם אזורי תעסוקה. אלא שאז התעוררה בעיה הנוגעת לשטחי מילוי העפר. מתחם 'מבשרת דרום' נמצא בצמוד למיזמים הגדולים בקצה ציר החוצבים, לכן יש צורך להשתמש בחלק משטח התכנית כאתר מילוי לעודפי העפר הנוצרים מסביבו. 
אבל בוועדה המחוזית מבינים היטב כי לא ניתן יהיה להשתמש בחלק מהמתחם למילוי עודפים כאשר יחל האכלוס בקרבת מקום. וכך הם אמרו בישיבה שדנה בנושא: "הוועדה שמעה את עמדת היועץ הסביבתי של לשכת התכנון, לפיה לא ניתן לאפשר קיום מקביל לשכונה ולאתר מילוי – שכן הדבר מחייב ציר תנועת משאיות נפרד (לא דרך השכונה) וכי המטרד שייגרם מפעילות זו לא מתיישב עם קיומה של השכונה ובהכרח יגרום לדחייה משמעותית במועד אכלוס השכונה".
אז מה ניתן לעשות? בוועדה החליטו כי "האופציה היחידה לאפשר אתר מילוי במקום היא בתנאי שתוחמים את המילוי בזמן מוגבל ומשלבים אותו בשלבי ביצוע (עד קבלת טופס 4 עם דרישות לשיקום נופי מלא בגמר המילוי)". במילים אחרות: לתושבים שירכשו דירות ב'מבשרת דרום' לא יהיה מה לחשוש. עד שיתקבל טופס האכלוס תסתיים שפיכת עודפי העפר בקרבת המגורים. ולא רק: תהיה חובה לשיקום נופי, כך שמה שהיה מטמנה יהפוך למעין ריאה ירוקה לתושבי השכונה החדשה.

תגובות

captcha
הקלד את המספרים שאתה רואה בתמונה: