יום רביעי, 30 בספטמבר 2020, י"ב תשרי ה' תשפ"א
לפרסום חייגו: 054-430-0186

נדל"ן במבשרת ציון

חום יולי אוגוסט: המהפכה שתביא לנו צל

לידיעת המועצה המקומית מבשרת ציון: בקרוב תוכלו להתקין צלליות במקומות ציבוריים בלי צורך להוציא בהכנת תכנית מפורטת ובקבלת היתר בנייה | וגם: המקומות שישמחו להצללה שכזו

פורסם בתאריך:


נכתב על ידי

רונית משה

האם תושבי מבשרת יוכלו לנוע ביותר מרחבים ציבוריים כאשר הם בצל? על פי המדיניות המסתמנת במינהל התכנון, התשובה היא חיובית. הסיבה: המועצה הארצית לתכנון ובנייה, בניצוחה של ראש מינהל התכנון, דלית זילבר, שהחליטה להמליץ לממשלה על תקנות חדשות שנועדו להקל על התקנת הצללות במרחב הציבורי.

לא רק בגני משחקים

נכון להיום, הקמת הצללה מכל סוג מצריכה תכנית מפורטת שתקבע את זכויות הבנייה והוצאת היתרי בנייה בוועדה המקומית לתכנון ולבנייה. הבעיה היא שמדובר בתהליכים שלוקחים זמן רב ולכן שטחים ציבוריים רבים, שהיו יכולים להיות יעילים פי כמה בהיותם מוצלים – חשופים לשמש בקיץ הישראלי הארוך. 
התקנות, שקודמו על ידי מינהל התכנון, נועדו לבטל את הצורך בזכויות בנייה עבור מתקני הצללה, פרגולות וגגונים במרחבים ציבוריים דוגמת גינות משחקים ופארקים, דרכים, שדרות, טיילות, ועוד.
כוונת מינהל התכנון היא שהתקנות הללו ישחררו את החסם שהיה עד כה בהקמת הצללות השונות ויאפשרו גמישות גבוהה של הרשות המקומית בהתקנתן. עוד מציינים שם, כי המהלך צריך להיות משולב בנטיעת עצים משמעותית, במטרה לאפשר מרחבים עירוניים מוצלים שישרתו את הולכי הרגל ומשתמשי התחבורה הציבורית.

בשורה חשובה להולכי הרגל

כיום, לדוגמה, תלמידים רבים נוהגים ללכת במסלול שבין בית ספר 'מולדת' וחטיבת הביניים לבין הקניון החדש. התקנות המתוכננות יכולות לאפשר למועצה להצל צד אחד של הרחוב ובכך לעשות את ההליכה לנעימה הרבה יותר. 
גם צד אחד של שדרות הראל יכול לזכות להצללה, ובכך לעזור להולכי הרגל הרבים בצועדים בהן וגם לאנשי הג'וגינג, שישמחו לעשות את האימון שלהם שלא מתחת לשמש, שקופחת אפילו בנובמבר. 
בשכונה י"א, ישמחו התושבים אם הדרך הפנימית החוצה את מעגל רחוב הבושם לכיוון גן השעשועים תהיה אף היא מוצלת.   
ומתי צפויות התקנות להיכנס לתוקף? בקרוב הן אמורות לעבור לאישור שר האוצר, כאשר משרד המשפטים אמור בימים הקרובים להכריע האם הוא יוכל לחתום עליהן בתקופת ממשלת מעבר. להזכירכם, אנו נמצאים כשלושה חודשים לפני הבחירות אחרת ואם משרד המשפטים לא יאשר, התקנות עלולות להידחות עד לאחר הבחירות. 
מה שבטוח הוא, כי עד שתקנות אלו ייכנסו לתוקף, יהיה אפשר להשתמש בהקלות שהן מעניקות להצללה רחבה יותר של שדרות החוצבים. לאור הבנייה הרבה הנעשית בציר, ייתכן כי הצללה תרבה את תנועת הולכי הרגל בין אזורי המגורים החדשים לבין מרכז מעוז ציון, בואכה בית ספר התיכון והקניון החדש.

תגובות

captcha
הקלד את המספרים שאתה רואה בתמונה: