יום רביעי, 30 בספטמבר 2020, י"ב תשרי ה' תשפ"א
לפרסום חייגו: 054-430-0186

נדל"ן במבשרת ציון

רוצים לבנות ליד כביש 1? תעשו זאת יפה

לידיעת מקדמי פרויקט הבנייה במתחם גשר הראל, בית נקופה וכל מי שמתכנן לבנות מיזם שניתן לראותו מכביש תל אביב-ירושלים: בגלל עיקרון 'חוויית העלייה לבירה', תיאלצו לשכור אדריכל נוף ולהוציא יותר כסף על שימור נופי

פורסם בתאריך:


נכתב על ידי

רונית משה

יזמים, תיזהרו, רואים את הבנייה שלכם מהכביש החשוב במדינה. זהו המסר שהעבירה לאחרונה הוועדה המחוזית ליזמים המבקשים לבנות בבית נקופה. ההסבר: חברי הוועדה קבעו, כי בגלל שהבנייה של הייעודים השונים תיראה היטב מכביש תל אביב-ירושלים, על היזמים להתחשב במה שמכנה הוועדה 'חוויית העלייה לירושלים', ולשכור אדריכל נוף שילווה אותם לאורך הבנייה.

זוכרים את עין חמד?

המקרה הכי מפורסם, מאז מקפידים במיוחד כל אלו הבונים לאורך תוואי הכביש, הוא השכונה הראשונה בעין חמד – זו שנותרה נטושה, ונצפית מאוד מכביש 1. הכוונה למתחם הקוטג'ים על הגבעה מול הכביש, אשר בצעד יוצא דופן הוחלט להוציא ממנה את רוכשי הדירות ולהפכה למתחם רפאים. תזכורת: מדובר היה בפרויקט המיועד לתיירות, אלא שהיזמים החליטו לבנות שם קוטג'ים יוקרתיים למגורים. למרות שהרוכשים נפגעו וחלק מהיחידות כבר אוכלסו, החליט בית המשפט כי המיזם יבוטל. אחת הסיבות להקשחה יוצאת הדופן הזו היא העובדה שהבנייה נראית היטב מהכביש ופוגעת בחוויית העלייה לירושלים. 
גם פרויקט 'מבשרת הקטנה' בשיפולי האורן נראה היטב, ולכן גם במקרה זה יהיו עקרונות נוף קשוחים יותר, והוא יתחשב בסביבתו. 
לפני כשבועיים, דנה הוועדה המחוזית בתכנית הבנייה הגדולה בבית נקופה – הכוללת בנייה לתיירות, הסעדה ומגורים. גם במקרה זה הדגישו חברי הוועדה באופן מיוחד את חשיבות הבנייה לפי הנוף הסביבתי, בגלל הנצפות מכביש מספר 1. וכך הם כתבו: "מושב בית נקופה ממוקם בסמוך לציר העלייה לירושלים ולכן חלות עליו ההוראות של תכנית דרך נופית. בהתאם לכך על התוכנית לכלול הוראות והנחיות בדבר שמירת ערכי טבע ונוף וטיפוחם. בשל הנצפות המשמעותית של הבינוי מכביש מספר 1, על התכנית לכלול הוראות שיבטיחו את השתלבות הבינוי במרחב הנוף של מבואות ירושלים ובחוויית העלייה לירושלים". מכאן מסבירים חברי הוועדה, כי הבינוי לא יאושר עד שיוגש נספח נופי שייעשה על ידי אדריכל נוף. 
ובמה שיקיש על כל המיזמים באזור, כולל תכנית הענק לבנייה באזור גשר הראל, הוסיפו חברי הוועדה, כי מיזם הבנייה בבית נקופה יכלול גינון עשיר במיוחד, שימור של הצמחייה והעצים הקיימים וגם שלביות ביצוע שתבטיח את קיום ההוראות הללו. הכוונה היא, שאם יראו חברי הוועדה שהיה הרס של הצומח מסביב לבינוי, לא תינתן הרשאה לעבור לשלב הבא של הפרויקט, זאת עד שהצמחייה תשוקם בידי היזם. 
לפיכך, כל מי שיבנה באזור, כולל ביישוב החרדי השכן קרית יערים (טלז סטון), יהיה חייב לגלות רגישות נופית יוצאת דופן, וגם לשלם מעט יותר עבור כך, אם ברצונו לקבל את אישור הוועדה המחוזית

תגובות

captcha
הקלד את המספרים שאתה רואה בתמונה: