יום שבת, 15 באוגוסט 2020, כ"ה אב ה' תש"פ
לפרסום חייגו: 054-430-0186

נדל"ן במבשרת ציון

ה'מלשינון' שמדאיג את יזמי הבנייה במבשרת

היישוב נמצא בתנופת בנייה חסרת תקדים, המביאה לריבוי אתרי בנייה | לאחרונה נחנך אתר, המאפשר לתושבי היישוב למסור מידע על כל עבירת בטיחות | אצל השכנה ירושלים הוא כבר החל לעבוד, ובגדול – חמישה צווי סגירה הוצאו בתוך זמן קצר לאתרים שונים בעיר

פורסם בתאריך:


נכתב על ידי

רונית משה

לידיעת היזמים באתרי הבנייה השונים במבשרת ציון: אם לא תתנהגו בבטיחות הנדרשת, אתם עלולים לקבל צו סגירת עבודה במהירות יוצאת דופן, ומעכשיו גם תזכו לאלפי זוגות עיניים שבעליהם יכולים בהקשה אחת להעביר מידע מרשיע לגוף הממשלתי הממונה על הבטיחות באתרי הבנייה. 
למעשה, בירושלים זה כבר עובד. כך, לאחרונה, הוצאו חמישה צווי הפסקת עבודה לאתרים בעיר הבירה, בגלל העבודה של 'המלשינון'. 

המפקחים קורסים מעבודה

בשנים האחרונות, עם העלייה בהיקף הסיקור התקשורתי בנושא תאונות הבנייה הקטלניות, שגבו גם את חייהם של עוברי אורח, עלתה גם המודעות הציבורית לנושא. במוסד לבטיחות וגהות זיהו את הפוטנציאל הנמצא בדיווחים המגיעים מצד אזרחים. לכן, לפני מספר חודשים, הם הקימו את מוקד 'קו החיים', הפועל באתר האינטרנט של הארגון ומאפשר לציבור לדווח על בעיות בטיחות באתרי הבנייה בזמן אמת. 
הבעיה הגדולה שמספר מפקחי העבודה בכל הארץ עומד כיום על עשרות בודדות בלבד, בעוד אתרי הבנייה ברחבי הארץ נאמדים בעשרות אלפים. למעשה, רק במבשרת ניתן למצוא כעשרה אתרי בנייה (כולל הרחבת מספר הדירות על מגרשים קיימים והבנייה החדשה). עקב כך, הקבלנים והיזמים נטו לזלזל בבטיחות, שכן הם ידעו כי הסיכוי שיופיע אצלם מפקח קטן במיוחד. 
על פי המוסד לבטיחות וגהות, הידיעות שמגיעות מאותו 'מלשינון' כוללות, לדוגמה, פועלים הנמצאים על פיגומים גבוהים ללא אבטחה של קשירה, עובדים באתר הנמצאים בו ללא קסדות, ומה שחשוב במיוחד בימי החופש הגדול – בורות שאינם מגודרים, ובעת שהילדים נמצאים ברחוב יכולים להיות מסוכנים עד כדי קטלניים. 
ושימו לב באיזה מהירות יכולים להוציא צו הפסקת עבודה. על פי נתונים שנחשפו ב'ידיעות ירושלים', ב־28 ביולי, סמוך למתחם אלנבי בדרום ירושלים, הבחין תושב בשני אתרים שבהם ליקויי בנייה, ורשם באתר של המוסד לבטיחות וגהות: "מסכנים את האנשים והעובדים". באותו היום הוצאו צווי הפסקת עבודה לשני האתרים. מה שעוזר להנפיק את צו הסגירה במהירות היא העובדה שלא פעם האזרחים מצרפים תמונה או סרטון להוכחת המפגע הבטיחותי, כך שליזמים ו/או הקבלנים קשה להתגונן נגד הטענות, לאחר שאלו מובאות בפניהם על ידי הרגולטור. 
וכיצד בדיוק עובד 'המלשינון'? ניתן לדווח דרך אפליקציה או דרך אתר האינטרנט של המוקד. לאחר שמתקבל דיווח, נשלחים מדריכי בטיחות של המוסד לבטיחות וגהות לאתר הבנייה, ובמקביל מועבר הדיווח גם למשרד העבודה. משם הדרך להוצאת צו הסגירה קצרה במיוחד.

תגובות

captcha
הקלד את המספרים שאתה רואה בתמונה: