יום שלישי, 22 בספטמבר 2020, ד' תשרי ה' תשפ"א
לפרסום חייגו: 054-430-0186

נדל"ן במבשרת ציון

דירות: הפער בין המחיר שדרשתם למכירה

החלטתם לדרוש מחיר מסוים עבור הדירה שלכם באזור שלנו? השאלה בכמה באמת היא תימכר  בדיקה מיוחדת של אתר 'מדלן' מראה על פער גבוה למדי

פורסם בתאריך:


נכתב על ידי

רונית משה

שאלת מיליון הדולר: כמה לדרוש עבור הדירה שלך כאשר אתה בא להציע אותה למכירה, וכמה תקבל בפועל? באתר 'מדלן' ניסו לענות על השאלה והם מציגים נתונים מעניינים במיוחד עבור האזור שלנו.

יותר זמן – יותר פער

עוד לפני שנראה מה מהו הפער הממוצע בין ההיצע לביקוש באזורנו, מה שבטוח הוא כי משך הזמן שבו נמצאת הדירה שלנו 'על המדף' (המתחיל מהרגע המדויק שבו הצענו אותה למכירה דרך מתווך, ברשת ו/או במודעה בעיתון) משפיע על המכירה. ככל שהנכס שלנו מוצע זמן רב יותר למכירה, כך הגמישות שניאלץ לגלות תהיה גדולה יותר. ההסבר פשוט: הקונה יודע היטב מתי יצאה הדירה לשוק, כיוון שהוא מחפש נכס באזור שלגביו פרסמתם. לאחר כמה ימים הוא כבר 'מתמחה' בהיצע שיש באותו אזור. עם חלוף השבועות (ואף החודשים) הקונה יודע היטב איזה נכס עדיין למכירה, ומבין שבעליו מנסה זמן רב לסגור עסקה, ומצפה ממנו ליותר גמישות.
כך, במבט ארצי בעסקאות שנסגרו בחודשיים הראשונים מרגע פרסום מודעת המכירה, הפער בין המחיר המבוקש לבין זה שנסגר עמד על 71 אלף שקלים בממוצע, אך עם חלוף הזמן תפח. באופן בלתי מוסבר, לאחר 10 חודשים נרשמת לפתע ירידה קלה בפער, אולם בחלוף שנה מרגע פרסום המודעה הפער קופץ כבר ללמעלה מ-120 אלף שקלים. 
ועכשיו למחיר עצמו. הבדיקה של האתר גילתה פער ארצי ממוצע של עשרות אלפי שקלים בין מחירי הדירות במודעות לבין מחירי העסקאות בפועל. אבל באזור שלנו הפער גדול יותר – בין היתר תוצאה של המחיר האבסולוטי של הנכס - הגבוה גם הוא מעבר לממוצע הארצי. באזור שלנו, כך מתברר, הפער בין הדרישה הראשונית של המוכרים לבין המחיר בו נסגרה העסקה הוא כ-110 אלף שקלים. מדובר על 6.3 אחוזים ממחיר העסקה הממוצע. מבחינת אחוזים הפערים גדולים יתר בצפון – ביישובים כגון נהרייה וקריית אתא (כמעט 10 אחוזים), אך המחיר האבסולוטי נמוך יותר בגלל שווי הנכסים באזורים אלו.
איתן זינגר, מנכ"ל 'מדלן ישראל', ציין כי "תמיד יהיו פערים בין המחיר שמבקשים המוכרים למחיר שמשלמים הקונים, כי מוכרים משאירים לעצמם מרווח למשא ומתן. אנחנו רואים שמי שמתמחר את הנכס שלו גבוה מדי, לא מצליח למכור מהר, בעוד שמי שמתמחר נכון וקרוב למחיר השוק, מוכר את הנכס די מהר".

תגובות

captcha
הקלד את המספרים שאתה רואה בתמונה: