יום ראשון, 05 ביולי 2020, י"ג תמוז ה' תש"פ
לפרסום חייגו: 054-430-0186

נדל"ן במבשרת ציון

מחירי הדירות בבירה עולים – כך זה משפיע עלינו

לאחר זמן רב של דשדוש במקום, עלות הדירה בירושלים התייקרה משמעותית, בנתון שנחשב לאחד מהגבוהים בארץ | הבעיה – המגמה הזו עלולה לגרום לעליית מחירים גם ביישוב שלנו ובאזור הקרוב

פורסם בתאריך:


נכתב על ידי

רונית משה

מה קורה כאשר ענק מתעורר לידך? זה בדיוק מה שאירע בשבוע שעבר כאשר פורסם שמחירי הדיור בירושלים עלו באופן משמעותי. וכאשר שוק גדול שכזה עולה (ולא באופן זניח – אלא משמעותי) צפויה להיות השפעה גם על מבשרת ציון ויישובי הסביבה. הסיבה העיקרית לכך היא שמרבית אנשי היישוב מועסקים בירושלים, ומייד נבין את ההקשר.

בכיוון אחד

על פי המספרים, שתיכף נציין את מקורם, בחודשים אפריל-מאי-יוני השנה (למעשה הרבעון השני) עלו מחירי הדירות בארבעה אחוזים זאת מהרבעון הקודם. במילים אחרות – בתוך מספר חודשים בלבד התחולל זינוק משמעותי במחירי הנדל"ן למגורים בירושלים. זאת ועוד – בהשוואה בין הרבעון השני של 2019 לבין הרבעון המקביל של 2018 נרשמה עלייה של חמישה אחוזים.   
הנתונים האלה עולים מסקירת מחירי הדיור הרבעונית שעורך השמאי ומומחה הנדל"ן אוהד דנוס. השמאי מתבסס על נתונים מהם נהג השמאי הממשלתי לשעבר לערוך את הסקר. למעשה, הנתונים מחזקים משמעותית את הממצאים שעלו מנתוני הלשכה המרכזית לסטטיסטיקה (הלמ"ס).
אז מה הקשר לירושלים? הרי ציינו לא פעם במדור זה כי יחסית ליישוב בגודל של מבשרת ציון, כמות הדירות שאמורה להתווסף היא גדולה. די אם נזכיר את חוצבים מזרח ומערב. ובכל זאת יש קשר. ראשית, זוגות צעירים שעובדים בירושלים, וחשבו להעתיק את מיקומם לאחת מהשכונות בבירה, יחשבו שוב. אם המחירים כה גבוהים בעיר הבירה הסמוכה – אולי כדאי להתאמץ ולהישאר ביישוב בו הם גדלו. הרי לא מדובר רק בהרגל, לרוב גם המשפחה התומכת (דבר חשוב במיוחד בקרב זוגות צעירים עם ילדים) נמצאת במבשרת. תוצאה של מחשבה זו היא עלייה בביקוש לדיור במבשרת, על כל חלקיה ושכונותיה השונות.

ובכיוון השני

אלא שעליית מחירי הדיור בירושלים עובדת גם בנתיב ההפוך – מהבירה אל עבר מבשרת ציון. הכוונה היא שירושלמים, שלפני שנתיים ביקשו לעבור ליישוב עם אופי יותר כפרי, יוכלו לעשות זאת יותר בקלות מאשר היה לפני עליית המחירים. הסיבה היא שדירתם שווה כעת יותר (וכאשר מדובר על חמישה אחוזים ממחיר יחידה ממוצעת בירושלים – זה הרבה מעלה למאה אלף שקלים) וכוח הקנייה שלהם גדל. זאת ועוד, ירושלמים שביקשו לשדרג את הדיור ולהישאר בבירה, יחשבו פעמיים, כי הרי השדרוג יקר משמעותית.

תגובות

captcha
הקלד את המספרים שאתה רואה בתמונה: