יום רביעי, 12 באוגוסט 2020, כ"ב אב ה' תש"פ
לפרסום חייגו: 054-430-0186

נדל"ן במבשרת ציון

משכירים דירה במבשרת? רשות המסים מחפשת אתכם

מס הכנסה ערך מבצע לתפיסת בעלי נכסים שלא מדווחים על הכנסה משכר דירה | באזור שלנו נתפסו מספר בעלי דירות | מי מבין מחזיקי הנכסים ביישוב חייבים לדווח? | האם משכירי יחידות נפרדות במבשרת פטורים לגמרי?

פורסם בתאריך:


נכתב על ידי

רונית משה

במס ההכנסה החליטו לאחרונה להתלבש על הנדל"ן השחור –  אותם בעלי נכסים שאינם משלמים על השכרת היחידות. באזור שלנו (ירושלים והסביבה) נתפסו שלושה בעלי נכסים שלא שילמו מס על דמי השכירות שקיבלו, למרות שגובהם חייב זאת.

יישוב עם שכירות גבוהה

על פי נתוני הרשות לאיסור הלבנת הון, נדל"ן מהווה את אחד מהאמצעים הבולטים להלבנת הון והעלמת מס. על פי החוק, אדם המשכיר דירת מגורים זכאי לפטור ממס רק במידה וההכנסה שלו משכירות נמוכה מ-5,090 שקלים בחודש. מעל לסכום זה יש לשלם מס, כאשר ישנם מספר מסלולים אפשריים: מסלול פטור חלקי, מס מופחת של 10% או חיוב לפי מדרגות מס.
כאמור, כאשר לוקחים בחשבון בעלי נכסים ביישוב כמו מבשרת, הרי שחלק לא מבוטל מהם נכנסים לאותה מדרגה בה יש לשלם מס עבור השכירות. יחידות צמודות קרקע ביישוב מושכרות גם מעל ל-7,000 שקלים ואף מעל עשרת אלפים שקלים בחודש. במיוחד נכון הדבר לרחובות היקרים בשכונה, כגון האלה, הזמיר, חלק מהדרור, הסנונית ועוד אזורים המתאפיינים בבנייה נמוכה ובמחירי נכסים גבוהים. 
עם זאת, תקרת השכירות שממנה והלאה מחויבים במס (כאמור 5,090 שקלים בחודש) גבוהה בהרבה מרובן המוחלט של היחידות הנפרדות המושכרות לבודדים או לזוגות. אפילו יחידות נפרדות 'מרווחות' יחסית של 50 עד 60 מ"ר, לא חוצים את הסכום של 4,500 שקלים בחודש, אלא אם כן מדובר ביחידה מושקעת באופן יוצא דופן ובגינה ובחנייה צמודים. 
עם זאת, ישנם במבשרת ויישובי הסביבה יחידות צמודות קרקע גדולות דיין כדי שיהיו בעלות שתי יחידות נפרדות. במקרה כזה, קיים סיכוי לחצות את תקרת השכירות הפטורה ממס. בעלי נכסים אלו חייבים להיות מודעים לחוק, כדי שלא יופתעו כפי שקרה לפני כשבועיים למחזיקי נכסים דומים באזור.

הרוב משלמים את המס

על פי הבדיקה שביצעו פקחי רשויות המס, 38 בעלי דירות מתוך 271 (14%), שנבדקו, לא דיווחו על הכנסות משכר דירה - על אף חובת הדיווח. מבדיקה של מספר מקרים עלה, כי משכירי דירות דיווחו דיווחים כוזבים בנוגע לגובה הכנסותיהם מהשכרת הדירה שבבעלותם, על מנת ליהנות מהפטור ממס. באזור שלנו, כאמור, נתפסו שלושה בעלי נכסים. אחד מהן היה בעל שלוש יחידות דיור, שזכה לתשואה חודשית בגובה של 17 אלף שקלים. על פי רשויות המס, מזה שלוש שנים הוא לא טרח לשלם מסים על הכנסה זו.
עוד מהמבצע הארצי: בעליהן של שלוש דירות בתל אביב, המרוויח משכירות 19.1 אלף שקלים בחודש, לא הצהיר על הכנסותיו בשלוש השנים האחרונות, וכך גם בעל דירות מאזור צפת, שהרוויח משכירות 128.4 אלף שקלים בשנה (10.7 אלף שקלים בחודש), ודיווח על סכום של 84 אלף שקלים בלבד (7,000 שקלים בחודש).

תגובות

captcha
הקלד את המספרים שאתה רואה בתמונה: