יום שבת, 08 באוגוסט 2020, י"ח אב ה' תש"פ
לפרסום חייגו: 054-430-0186

נדל"ן במבשרת ציון

בעלי יחידת AIRBNB במבשרת? שימו לב!

זוכרים את המקרה שבו המדינה פינתה וילות מאוכלסות מעין חמד כי ייעודן לתיירות? פסיקה חדשה בנושא יכולה לגרום לנושא לחזור, אך הפעם בהפוכה: יחידות ביישוב המשמשות להשכרה לתיירים במקום מגורים - ייסגרו* וגם: הפטנט להעלאת הכנסות מבשרת

פורסם בתאריך:


נכתב על ידי

רונית משה

האם המקרה הידוע של עין חמד יחזור ליישוב שלנו, אבל בצורה הפוכה: פסיקה בצפון הארץ, לפיה ייסגרו יחידות המשמשות להשכרה לתיירים דרך האתר AIRBNB - קובעת כי הן פועלות בניגוד לייעודן ולכן אין להשתמש בהן יותר לצורך זאת.

כזכור, בתחילת המילניום פונתה באופן תקדימי שכונת וילות (חלקה כבר מאוכלסת) בעין חמד, לאחר שנבנו על קרקע אשר ייעודה הוא מלונאי. מקרה זה עורר גלים בכל הארץ, שכן משפחות ששילמו במיטב כספן עבור הנדל"ן, גורשו למעשה מבתיהן. אלא שעכשיו דומה כי המקרה יכול לחזור באופן הפוך (שימוש בתיירות במקום למגורים) והכול בגלל מקרה שאירע בעיר צפת.

 

מצפון תיפתח הבשורה

הכול החל כאשר עיריית צפת הגישה תביעות לסגירת יחידות המשמשות כדירות נופש, למרות שייעודן מגורים (במבשרת ציון והסביבה אגב, יש עשרות רבות של יחידות שכאלו באופנים שונים). מפעילי היחידות טענו כי הם עצמם שכרו את הווילה מהבעלים בדמי שכירות גבוהים והשקיעו בה 300 אלף שקלים לשיפוץ ולהקמת בריכת שחייה לדוגמא, לצורך הפעלת מתחם בוטיק אירוח יוקרתי. הם גם טענו כי הקפידו לשמור על מנוחת השכנים. אלא שנציגי הגוף התכנוני בצפת, המקביל ל'ועדת הראל' אצלנו, טענו כי המפעילים משכירים את המקום כעסק ולשאת ברווחים ללא הפרעה ובניגוד לחוק, וכי הפעלת וילת אירוח בנכס, מנוגדת לתוכנית שחלה על הקרקע ומהווה שימוש אסור. וכאן, שימו לב, בית המשפט פסק לטובת הרשות. לפני מספר חודשים קיבלה החלטתו תוקף סופי. 

אז נכון, עם כל הכבוד לצפת וליישובי הגליל העליון, ההשלכות של פעילות אתר ההשכרות Airbnb ביישובים אלה אינן מתקרבות להשלכות על ערים כגון תל אביב, שם חולל האתר רעידת אדמה בשוק השכירות, כאשר הביא לירידה חמורה בהיצע השכירות בשכונות מרכז העיר, ובמקביל לזינוק במחירי שכר הדירה. אך גם במבשרת והאזור, כאמור, יש עשרות רבות של יחידות שכאלו, וכדאי להם ללמוד היטב את פסיקות בית המשפט של צפת.

 

ומה עם הארנונה?

בתל אביב זה קרה לפני כעשרה חודשים: נפל דבר בעיר ללא הפסקה ולאחר שנים של חוסר מעש מול התפשטות תופעת השכרת דירות לטווח קצר למטרות אירוח - בעיקר דרך אתר Airbnb, הודיעה העירייה כי החליטה לייקר את הארנונה לדירות אלה.

השאלה אם גם אצלנו יכול להיות צעד שכזה. ההיתכנות שלו, מבחינה משפטית, בהחלט אפשרית – ברור כי מדובר בעסק לכל דבר. וברור גם כי קופת המועצה תגדל, אלא שהשאלה היא האם כמות של כ-40 יחידות לדוגמא, תגרום להגדלת ההכנסות באופן כה משמעותי עד שכדאי להתחיל את הליך העלאת הארנונה? מה שבטוח, זה לא נראה כל כך הוגן שדירות אלו לא ישלמו ארנונה למלונאות, בעוד באזור מופעלים מספר בתי מלון – אליהם עומד להצטרף מלון הספא שבונה משפחת דהוקי מאחורי קניון 'הראל'.

 

 

עסקת השבוע

דירת ארבעה חדרים במבשרת הישנה נמכרה עבור 1.65 מיליון שקלים. היחידה נמצאת ברחוב הכלנית 118 ושטחה 80 מ"ר. היא נמצאת בקומה שנייה בבניין שנבנה ב-1970.

 

המספר הנוסף

המשכורת הממוצעת של השכירים בהר אדר היא כ-17 אלף שקלים בחודש. נתון זה מציג אותם מעל ל-70% מן המשכורת הממוצעת בישראל.

 

 

תגובות

captcha
הקלד את המספרים שאתה רואה בתמונה: