יום שבת, 08 באוגוסט 2020, י"ח אב ה' תש"פ
לפרסום חייגו: 054-430-0186

נדל"ן במבשרת ציון

מבשרת ציון: להרגיע עם מסחר ומשרדים

בניין המשרדים הענק בשדרות חוצבים, שעדיין מחכה לשוכרים, והקניון החדש – מביאים להרבה שטחי מסחר ומשרדים * אלא שתכנית האב מייעדת עוד כאלו לאורך שדרות חוצבים * האם ההיצע לא יהיה גבוה מדי? * נקודת האור לגבי משרדים: המיקום בין תל אביב לירושלים – והחיסכון בפקקים של הכניסה לבירה

פורסם בתאריך:


נכתב על ידי

רונית משה

האם עלול להיווצר מצב של עודף היצע של שטחי מסחר ומשרדים במבשרת ציון? לפי תכנית האב, המייעדת עוד שטחים שכאלו – ייתכן כי התשובה חיובית.

לפני כעשר שנים, שכר קניון 'הראל' את שירותיה של המומחית, ד"ר רינה דגני, במטרה למנוע אישור 3,000 מ"ר של מסחר ומשרדים במסגרת פרויקט הקאנטרי - מיזם אשר לכשעצמו הולך ונבנה בימים אלו. דגני קבעה, כי אישור המסחר עלול להפוך את הקניון ללא כלכלי. לטענת הקניון, כפי שהציגו אותה בוועדה המחוזית, כבר כיום קיימים באזור שטחי מסחר רבים ואין צורך בהקמת מרכזי קניות נוספים, כמוצע בתכנית, זאת במיוחד נוכח העובדה שאין צפי לגידול בביקוש לשטחי מסחר. זה היה לפני עשור. אך מאז, כידוע, הוקם, לא פחות ולא יותר – קניון חדש לגמרי, אף יותר גדול מקניון 'הראל'. בינתיים, נראה כי שני המרכזים המסחריים מצליחים איך שהוא להסתדר, אבל מה יקרה כאשר ייבנו עוד שטחי מסחר? נראה כי עלול להיות מצב של רוויה, שיגרום לסגירת עסקים. נקודת חיובית אחת, לגבי המשרדים פחות, היא מיקומה של מבשרת בין תל אביב לבירה.

 

השדרה המרכזית

ואכן, מתוכננים עוד שטחי מסחר ביישוב, במיוחד לאורך מה שמכונה - השדרה המרכזית. הכוונה לשדרות הראל בואכה שדרות חוצבים. ולא, אין הכוונה לעוד כמה חנויות שייבנו במרכזי השכונות החדשות כגון חוצבים מזרח או מערב. הכוונה לחנויות שיבואו לשרת את הציבור הכללי ביישוב, השבע משטחי מסחר. למעשה, תוכנית המתאר מקדמת את פיתוח היישוב בסגנון 'עירוניות ממותנת' כלשון המתכננים. והכוונה היא הפיכת הציר שהוזכר – מציר תנועה לרחוב מסחרי עירוני עם כיכרות, מדרכות, ומסחר רב בחזיתות המבנים.

ומה קורה בתחום המשרדים? גם שם יכול להיווצר מצב להגיע לעודף מבחינת היצע. נכון, אזור תעסוקה נרחב כפי שתוכנן בתחילה לא נראה כי יהיה כאן, אבל תכנית האב מתכננת גם שטחי  משרדים, ולא רק מסחר ומגורים. הכוונה ששדרות הראל יכללו מספר פונקציות, שאחת מהן תהיה משרדים. כמו כן, עדיין קיימת ברקע התכנית לבנות את בית המועצה החדש במקום מחלף הראל, דבר שיביא לפינוי המועצה הקיימת, על כל שטחי המשרדים שלה. אבל גולת הכותרת היא העובדה שבשלב זה, בשדרות החוצבים עדיין עומד לו ה'פיל הלבן' (יותר נכון – פיל הזכוכית, ר.מ.) בדמות בניין המשרדים הענק של חברת ש. דגן ו'דלק'. בניין זה, שכולל אלפים רבים של שטחי משרדים טרם אוכלס, ומהווה בעצמו עתודה מכובדת לפונקציה נדל"נית זו. לצד זה קיים מיזם קטן משמעותית למשרדים בתחומי השכונות החדשות שנבנות בשדרות חוצבים, מיזם אינטימי יותר, שאינו דומה לאותו מבנה ענק העומד ריק כמעט כולו.

 

עסקת השבוע

דירת 4.5 חדרים ברחוב הראשונים במעוז ציון  (בצילום) נמכרה עבור 2.5 מיליון שקלים. שטחה של היחידה 107 מ"ר והיא שוכנת בקומת הקרקע. מדובר בקוטג' דו משפחתי שהוקם לפני 12 שנה.

 

המספר הנוסף

מספר התושבים במבשרת ציון גדל בלמעלה מ-20 אחוז בין השנים 2002 ל-2012. ובמספרים: גידול מ-20,000 ל-25,000 איש.

 

תגובות

captcha
הקלד את המספרים שאתה רואה בתמונה: