יום רביעי, 30 בספטמבר 2020, י"ב תשרי ה' תשפ"א
לפרסום חייגו: 054-430-0186

נדל"ן במבשרת ציון

רבותיי, מהפך: 'הפיל הלבן' יהפוך למלון ספא

לאחר עשרות שנים שהמבנה הנטוש ליד גבעת יערים היווה פצע מכוער במיוחד בסביבה הירוקה: רשת פתאל צפויה להחיות את המתחם המוזנח ולהפכו למלון יוקרתי

פורסם בתאריך:


נכתב על ידי

רונית משה

אין כמעט מישהו ממבשרת והסביבה שאינו מכיר את המבנה הנטוש מול הכניסה לגבעת יערים, שמכער כל כך את הסביבה. עכשיו, לאחר עשרות שנים של הבטחות להפוך למיזם מלונאי, נראה כי הישועה אכן מגיעה.

 

הצלה ל-25 שנה

המבנה המוכר לצד כביש 395, עניין את רשת המלונות מהגדולות בארץ - פתאל. היא החליטה לשכור את המתחם שבמרכזו המבנה, זאת לתקופה ארוכה במיוחד של 25 שנה. הכוונה היא להקים במקום מלון ספא, ולאור ההשקעה הגדולה הנדרשת, ניתן להבין את ההתעקשות על שכירות לתקופה של דור.

המבנה מיועד למלונאות כבר מזה עשרות שנים, אלא שהנסיבות הפכו אותו לאחד מהמקומות המוכרים בארץ – אך לא מהסיבות הנכונות. כך, בדו"ח שהזמין אגף התקציבים במשרד האוצר, בסוף 2018, הוא זכה להתקרא אחד מ'הפילים הלבנים' הבולטים מבין עשרות מבנים נטושים אחרים ברחבי המדינה הנטועים על קרקע פרטית.

הגלגולים של המבנה מתחילים לפני למעלה-30 שנה. מי שיזמה את הקמת המלון היא משפחת בן חיים הירושלמית, שהחזיקה גם במלון טירת בת שבע ברחוב המלך ג'ורג' בירושלים. בן חיים רכש את זכויות לבנייה במקום, ובשנת 1985 אף הונחה אבן פינה למיזם המלונאי. הוא נקרא  מלון גן חיים, ותוכנן על ידי האדריכלים אנדרה קרישו ואדריאן גלבר. אלא שהבנייה מעולם לא הושלמה, לאחר שהיזמים נקלעו לקשיים כלכליים.

חוסר המזל של המתחם נמשך גם עם הבעלים הבא. באמצע שנות ה-90 רכשה את השלד הלא גמור קבוצת משקיעים משווייץ, שביקשה להקים במקום מלון ספא יוקרתי ודיור מוגן. הקבוצה התרשמה ממיקומו של המתחם - בלב אזור ירוק ולא הרחק מכל האטרקציות שמציעה ירושלים. אלא שזמן לא רב לפני שהבנייה בפועל הייתה אמורה להתחיל, החל המצב הביטחוני בארץ להתדרדר ואז נוצר משבר חמור בתיירות ובענף המלונאות. היזמים החליטו כי זה לא הזמן להשקיע הון במיזם תיירותי בעת שהארץ בוערת.

חלף לו עוד עשור ובשנת 2005 רכשה את המבנה חברת 'בוני התיכון' שלא קידמה כל תכנית במקום, ולפני כשנתיים מכרה את המבנה לקבלן הירושלמי מוטי לוי, שב-2017 הצהיר כי בכוונתו להקים במקום שני מלונות שישקיפו על הנוף המרהיב במקום. עכשיו, אחרי עשרות שנים שהמבנה המרשים נטוש הוא אמור (כן, אמור – לאור ההיסטוריה לא כדאי להתחייב) לקום לתחייה. הקרקע תישאר בידי הקבלן הירושלמי ורשת פתאל תשכור אותה בחוזה ארוך טווח.

לאחרונה מתקיימת במבשרת והאזור מה שניתן אולי לכנות 'מתקפת הספא'. שתי מלונות ספא כבר פועלים כאן - מלון 'כרמים' של ישרוטל המונה 155 חדרים ומלון הבוטיק 'גורדוניה' במעלה חמישה. אלא שאליהם אמור להצטרף מלון ספא נוסף – זה שבונה משפחת דהוקי מאחורי קניון 'הראל'. לכך יש להוסיף את הקאנטרי שמקימה חברת י.ד.בראזני בשדרות הראל. לא מלון ספא – אבל פונקציות שדומות בחלקן לפעילות פנאי זו.

הנכס שנמכר במוצא

עסקת השבוע

בית פרטי של חמישה חדרים במוצא עילית נמכר עבור 5.35 מיליון שקלים. הנכס נמצא ברחוב אריה מקלף ושטחו מעל ל-200 מ"ר. הבעלים הורידו למעלה מחצי מיליון שקל מהמחיר הראשוני שביקשו. העסקה בוצעה באמצעות 'חזון נכסים'.

 

המספר הנוסף

לפעמים אפס הוא מספר חיובי. כך, אפס משפחות בהר אדר מקבלות הבטחת הכנסה וגם אין אף אזרח ותיק שמקבל השלמה זו.

 

 

תגובות

captcha
הקלד את המספרים שאתה רואה בתמונה: