יום שבת, 04 ביולי 2020, י"ב תמוז ה' תש"פ
לפרסום חייגו: 054-430-0186

תרבות ופנאי במבשרת ציון

פסטיבל הקולנוע הרומני 2019

מיטב הסרטים החדשים של השנתיים האחרונות ברומניה שיוצגו לראשונה בישראל – מתוכן שש בכורות

פורסם בתאריך:


נכתב על ידי

מערכת 'מבשרנט'

פסטיבל הקולנוע הרומני 2019 יתקיים בקרוב במספר מוקדים בישראל. הפסטיבל נערך בחסות המכון הרומני לתרבות בישראל ובניהולה של איריס לקנר MOVIEMANIA והוא יעניק לצופים הזדמנות להכיר ולהיחשף לשמונה סרטים מהמיוחדים של השנתיים האחרונות ברומניה ולהציגם לקהל הישראלי.

הגל החדש של הקולנוע הרומני רכש לו מקום של כבוד בקרב אנשי תעשיית הקולנוע העולמית ובקרב הצופים הנלהבים המעריכים את האותנטיות, איכויות המשחק והייחודיות הניבטת מבין הסרטים של השנים האחרונות.

הקולנוע הרומני מרחיב את יריעתו לז'אנרים שונים ומגוונים העושים שימוש בשפה הקולנועית הקלאסית לצד זו המתפתחת ומגישים תוצאות מרשימות.

איריס לקנר MOVIEMANIA, המנהלת האמנותית של הפסטיבל: "לאחר החיפוש אחר הקולות החדשים בסצנה הקולנועית ברומניה, אני שמחה להציג שמונה סרטים חדשים - שהשתתפו בפסטיבלים בינלאומיים וחלקם זכו בפרסים שונים. הסרטים משקפים את רומניה של היום תוך התייחסות לעבר ולעתיד לבוא. רומניה שיש בה מן החדש והמתקדם לצד הנוסטלגי והמתכתב עם אירועים שונים בעברה".

מרטין סולמון, מנכ"ל המכון הרומני לתרבות תל אביב: "פסטיבל הסרטים הרומני 2019 בישראל מביא עמו את בשורת הסרטים הרומנים החדשים המוערכים שזכו בהוקרה ובפרסים בינלאומיים. הפסטיבל מצטרף לחגיגות 15 שנה למכון הרומני לתרבות בישראל".

 

 

תקצירי הסרטים

משפחת מורומטה על קצה הזמן:  רומניה שלאחר מלחמת העולם השנייה. אזור כפרי. קורות משפחת מורומטה שלאחר המלחמה ועם עליית הקומוניזם לשלטון – מצב המביא לחרדה קיומית, תהיות על העתיד לבוא וקונפליקטים בין אב המשפחה לבנו על רקע ההבדלים בגישה לחיים. 100 דקות, סינמטק ירושלים, 24.4.

צעד אחד מאחורי השרף: גבריאל בן ה-15 מבקש להיות כומר ומתחיל את לימודיו בסמינר אורתודוקסי. הוא מגיע למקום מצויד באמונה ואידאליזם ומופתע לגלות ריקבון מוסרי מכל עבר. עד מהרה הוא מוצא עצמו, יחד עם תלמידים נוספים, לכוד במאבק כוחות מר בין כומר אדוק ומתעלל לבין מורה חילוני ערמומי, מושחת וחסר מעצורים. גבריאל מבין שכדי לשרוד את הסמינר עליו להשתמש בדרכים עקלקלות. סרט הביכורים של דניאל סאנדו נכתב בהשראת חוויותיו של הבמאי כנער בסמינר תיאולוגי ברומניה. הסרט זכה בשמונה פרסי האוסקר הרומני, כולל פרסי הסרט, הבמאי והשחקן. 147 דקות, 20.4, סינמטק הרצליה.

לא איכפת לי אם ההיסטוריה תזכור אותנו כברברים: מריאנה, במאית תיאטרון אידאליסטית, נשכרת על ידי מועצת העיר לביים מופע חוצות כדי לחגוג את הניצחון הרומני בחזית המזרחית. אך למריאנה יש רעיון אחר: היא מבססת את המופע על טבח ידוע לשמצה. באוקטובר 1941 טבחו חיילים רומנים בסיוע כוחות נאצים בעשרות אלפי יהודים וצוענים בעיר אודסה שבאוקראינה. תוצאות המופע הסופי מצליחות להרים גבה או שתיים ולהפתיע גם את היוצרים. סרטו החדש של ראדו ג'ודה זכה בפרס הסרט הטוב ובשבחים נלהבים של הביקורת בפסטיבל קרלובי וארי. סאטירה ביקורתית עשויה באופן מקורי על חלק אפל נוסף בהיסטוריה של רומניה. 140 דקות, סינמטק ירושלםי, 28.4; סינמטק חולון, 24.4.

צ'רלסטון: מספר שבועות לאחר שאשתו נהרגת בתאונת דרכים, מנסה אלכסנדר שזה עתה מלאו לו 42 לאחות את השברים ולהבין כיצד להתעשת על עצמו. אז מופיע על סף דלתו סבסטיאן, בחור צעיר ומופנם, שהיה המאהב של אשתו בחמשת החודשים שקדמו למותה, עם בקשה מוזרה: לעזור לו להתגבר על מות האישה שאהב. קומדיה שחורה. 119 דקות, סינמטק חולון, 22.4.

סיפור אהבה של קיץ: פטרו בן ה–42 הוא מרצה למתמטיקה באוניברסיטה בבוקרשט המנהל את חייו על מי מנוחות. בערב הוא מחלק את זמנו בין בילוי עם חבריו הטובים על כוס בירה לבין בילוי עם חברתו, אירינה, עימה הוא נמצא בקשר פתוח. הוא מתלבט האם להיפרד ממנה משום שאינו מצליח להגיע דווקא איתה לסיפוק מיני וכל זאת משתנה כאשר היא מודיעה לו שהיא בהריון ועתה עליו להחליט מה לעשות עם חייו. הבחירה הרשמית בפסטיבל טאלין. 100 דקות, סינמטק ירושלים, 23.4.

ביש מזל: כל מה שרוברט רוצה זה להגיע בזמן לאודישן שיקבע את מהלך חייו והצלחתו בעתיד. חרף כל ניסיונותיו להגיע בזמן למקום, כל האירועים הכי דרמטיים ולא צפויים קורים לו בדרך והוא מרגיש שחוסר המזל הוא זה שרודף אותו… קומדיית מצבים. 90 דקות, סינמטק ירושלים, 22.4.

 

 

 

 

תגובות

captcha
הקלד את המספרים שאתה רואה בתמונה: