יום חמישי, 24 בספטמבר 2020, ו' תשרי ה' תשפ"א
לפרסום חייגו: 054-430-0186

תרבות ופנאי במבשרת ציון

יום המוזיאונים ללא תשלום: חלק ב' - אזור ירושלים

בל"ג בעומר (23.5) המוזיאונים ברבי הארץ יהיו פתוחים ללא תשלום

פורסם בתאריך:


נכתב על ידי

מערכת 'מבשרנט'

איגוד המוזיאונים הישראלי והמוזיאונים השונים ברחבי הארץ מזמינים את הציבור הרחב לבקר בעשרות מוזיאונים ללא תשלום לרגל יום המוזאונים הבין-לאומי. השנה, יום המוזיאונים הבין-לאומי יהיה בסימן המוזאון כחממה תרבותית - העתיד של העבר. נושא זה נבחר במטרה להפנות זרקור אל תפקידם החשוב של המוזיאונים בשימור המסורת, העברתה מדור לדור והתאמתה לדור העתיד. במסגרת יום זה יתקיימו במוזיאונים השונים מגוון פעילויות ייחודיות בהשראת הנושא השנתי הנבחר. כמו כן, יתקיימו סיורים מיוחדים והדרכות, מפגשי שיח, חשיפה לתערוכות חדשות ולמיצגים ייחודיים, פעילויות לילדים, סדנאות יצירה ועוד. יום המוזיאונים הבין-לאומי נחגג מידי שנה ברחבי העולם במהלך חודש מאי במטרה להגביר את המודעות של הציבור לחשיבות תרומתם של המוזיאונים לחברה, לעודד אותו להרחיב את אופקיו ולהנגיש לקהל הרחב את תחומי המדע, האמנות, האדריכלות ומורשת התרבות - המוצגים במוזיאונים.

יום המוזיאונים הבין-לאומי נחגג מדי שנה החל משנת 1977 וזוכה להצלחה רבה ברחבי העולם. בשנת  2017, הגיע מספר המשתתפים לשיא של כל הזמנים, מעל ל-36,000 מוזאונים מ-157 מדינות ואזורים השתתפו ביום הפתוח, וארגנו פעילות ואירועים לציבור שביקר בתערוכות.

יו"ר איגוד המוזיאונים, נאוה קסלר: "ביום המוזיאונים הבין-לאומי אלפי מוזיאונים בעולם מעלים על נס את תרומת המוזיאונים לציבור בקשת רחבה של נושאים ומזמינים את הציבור לקחת חלק בחגיגה תרבותית, חווייתית ומעשירה. למוזיאונים בישראל ובעולם תרומה חברתית גדולה והם עוסקים בנושאים חברתיים, מעלים סוגיות שבמחלוקת, ועוסקים במחקר, חינוך והעשרה".

 

מוזיאון ישראל

שעות הפעילות: 10:00-17:00.

פעילות מוצעת: שני שיחי גלריה ללא עלות בתערוכה 'חי בחלל: יומן אילן רמון ומגילת חנוך מקומראן'. התערוכה תיפתח ב-21.5 ובה יוצגו דפי יומן החלל של אילן רמון, האסטרונאוט הישראלי הראשון, ששרדו אחרי אסון המעבורת קולומביה בשנת 2003 וקטעי 'ספר חנוך' שנמצאו בין המגילות הגנוזות לפני כ-70 שנה. התערוכה היא חלק ממיזם משותף של מוזיאון ישראל וסוכנות החלל הישראלית במשרד המדע והטכנולוגיה.

במסגרת שיחי הגלריה יוכל הקהל לשמוע ממקור ראשון מאוצרי התערוכה - ד"ר אדולפו רויטמן, חגית מעוז ומיכאל מגן - על מוצגי התערוכה, הבאתם למוזיאון ישראל, ותהליך העבודה שהתלווה להקמת התערוכה.

שיחי הגלריה המתכוננים: בשעה 12:30, בשפה האנגלית, ידריכו חגית מעוז ומיכאל מגן; בשעה 15:00, בשפה העברית, ידריכו ד"ר אדולפו רויטמן ומיכאל מגן.

הגילאים להם מוצעת הפעילות: מבוגרים.

פרטי התקשרות: 02-6708811, www.imj.org.il.

כתובת: שדרות רופין 11, ירושלים.

 

מוזיאון המדע על שם בלומפילד

שעות הפעילות: 10:00-18:00.

פעילות מוצעת: הפנינג אביבי במסגרת התערוכה פלסטיקולוג'י, שמטרתה להעלות את המודעות ליתרונות ולחסרונות הטמונים בפלסטיק. הפעילות תכלול סדנאות בנייה, הדגמה מדעית, הצגה מקורית וגם סרט תלת מימד חדש. הכניסה לסרט בעלות של 10 שקלים.

הגילאים להם מוצעת הפעילות:  החל מגיל 4.

פרטי התקשרות: 02-6544888, www.mada.org.il.

כתובת: שדרת המוזיאונים 3, גבעת רם, ירושלים.

 

מוזיאון חצר היישוב הישן על שם יצחק קפלן

שעות הפעילות: 10:00-17:00.

פעילות מוצעת: המוזיאון נמצא בבית עתיק בן 500 שנה ברובע היהודי בירושלים ומאפשר הצצה נדירה על הווי החיים של אנשי היישוב הישן הירושלמי. מבעד לחפצים עולה סיפורם של בעליהם וקורם עור וגידים: על נישואין ולידה, על שמחות ועצב, על התמודדות יומיומית עם קשיי החיים, ההסתפקות במועט והאמונה בבורא עולם.

המוזיאון מקיים תצוגת קבע ותערוכות מתחלפות השופכות אור על הווי החיים בירושלים מהתקופה העותומנית ועד לנפילת הרובע בתש"ח.

11:00, שיח גלריה בתערוכה החדשה 'ממשבר לתקומה' - סיפורם של מפוני העיר העתיקה עם אוצרת המוזיאון.

הגילאים להם מוצעת הפעילות: כל המשפחה.

פרטי התקשרות: www.oyc.co.il  , 02-6276319.

כתובת: אור החיים 6, הרובע היהודי, העיר העתיקה ירושלים.

 

מוזיאון 'על התפר'

שעות הפעילות: 10:00-17:00.

פעילות מוצעת: סיור חופשי בתערוכה וסיור אוצר.

הגילאים להם מוצעת הפעילות: 20 ומעלה.

פרטי התקשרות: 02-6281278, www.mots.org.il/Eng/Index.asp.

כתובת: חיל ההנדסה 4, ירושלים.

 

מוזיאון ארצות המקרא

שעות הפעילות: 9:00-17:30.

פעילות מוצעת: מסלולים ואפליקציות למשפחות מסורת של חדשנות שישה מוצגים, שישה נושאים - במסלול סטאטרט-אפ ארצות המקרא מסלול מיוחד של עמדות מידע אינטראקטיביות, המשולבות בתוך המוזיאון, שמפגיש בין החדשנות והגילויים של העולם הקדום לבין סטארט-אפים ישראלים מובילים של השנים האחרונות. המסלול מעניק למבקר נקודות מבט מפתיעות על מהפכות גדולות של העולם הקדום ואלו של העידן החדש בחמישה תחומים מרכזיים: עיור, ארגון ושמירת מידע, מים, סביבה ובריאות – ומעורר מחשבה לגבי אתגרי העתיד.

#Fun2C: אפליקציה מוזיאונית חדשנית משלבת מציאות רבודה (AR) עם מציאות וירטואלית (VR) ומזמינה את הקהל לחזור לרגע אל עולמות עתיקים ולחוות אותם כאילו היה שם בעצמו. כמו בקסם, מוצגים נבחרים בשתי גלריות במוזיאון - מתעוררים לחיים ומדמות את המקדש בשומר וקבר במצרים העתיקה.

מסלולים ואפליקציות למשפחות, סיור מודרך למבוגרים בתערוכות המוזיאון, אפליקציית המשחק 'המרוץ למוזיאון' ועוד מגוון חוברות לפעילות עצמית לילדים ולכל המשפחה

הגילאים להם מוצעת הפעילות: החל מגיל 9.

פרטי התקשרות: 02-5611066, www.blmj.org.

כתובת: שמואל סטפן וייז 21, ירושלים.

 

המוזיאון לאמנות האסלאם 

שעות הפעילות: 10:00-19:00.

פעילות מוצעת: המוזיאון יקרין שתי עבודות וידאו של האמנית נבט יצחק אשר הוצגו בתערוכה 'אוריינט אקספרס' שהתקיימה במוזיאון ב 2014. עבודות הווידאו מתבססות על תצלומי רפרודוקציה צבעוניים של פריטים מתוך אוסף המוזיאון, המשמשים במקור לצורך תיעוד, רישום וקטלוג האוסף. בעבודות אלה, מציעה יצחק פרשנות רפלקטיבית על מהותו של אוסף המוזיאון כמייצג עבר ומסורת ומעלה שאלות ביחס לתפקידו של המוזיאון כלפי העתיק לבוא כמרחב המשמר זמן, מנכיח ומנחיל ידע. עוד בתוכנית: בשעה 13:00 יתקיים סיור מודרך במוזיאון ובגלריות הנבחרות וכן במהלך היום יתקיימו סדנאות יצירה לילדים ברוח אמנות האסלאם (הכניסה חינם אך הסדנאות בתשלום).

הגילאים להם מוצעת הפעילות: מבוגרים וילדים (החל מגיל 4).

פרטי התקשרות: www.islamicart.co.il.

כתובת: הפלמ"ח 2, ירושלים.

 

מוזיאון אסירי המחתרות

שעות פתיחה: ראשון–חמישי: 9:00 -17:00,

טלפון: 02-6233166, 02-6233167.

דוא"ל: Hamachtarot_Jerusalem@mod.gov.il.

כתובת: משעול הגבורה 1, מגרש הרוסים, ירושלים.

 

 

 

 

תגובות

captcha
הקלד את המספרים שאתה רואה בתמונה: