יום שישי, 10 ביולי 2020, י"ח תמוז ה' תש"פ
לפרסום חייגו: 054-430-0186

תרבות ופנאי במבשרת ציון

המנדולינה של קפטן קורלי

על הקונצרט הקרוב של תזמורת הבארוק ירושלים עם יצירות מהבארוק האיטלקי לתזמורת ולדואו מנדולינות

פורסם בתאריך:


נכתב על ידי

מערכת 'מבשרנט'

בקונצרט הקרוב, תארח תזמורת הבארוק ירושלים את צמד המנדולינות '16 מיתרים' - יקי ראובן ומארי כרמן-סימון - שיופיעו כסולנים בתכנית איטלקית אביבית עם מבחר יצירות קלאסיות. על התכנית ינצח דוד שמר.

מקור ההשראה לתכנית הקונצרט - ספרו הנפלא של הסופר הבריטי לואי דה ברנייר, 'המנדולינה של קפטן קורלי', שיצא לאור ב–1994, והפנה את אור הזרקורים הן אל המנדולינה והן המלחין ארקאנג'לו קורלי, מהחשובים והמשפיעים שבמלחיני הבארוק, שאמנם לא מופיע בספר אולם הגיבור הראשי, אנטוניו קורלי, קצין בצבא איטלקי בתקופת מלחמת העולם השנייה הוא צאצא רחוק של המלחין וללא ספק אהבתו למוסיקה (וסלידתו משירותו הצבאי שנכפה עליו) היא בין המאפיינים המשמעותיים בעיצוב דמותו. המנדולינה, שזכתה לפופולאריות במידה רבה בזכות הספר, תקבל את הבמה המרכזית בקונצרט.

תכנית הקונצרט: קונצ'רט גרוסו בפה מג'ור אופ. 6 מס. 2 מאת ארקאנג'לו קורלי, קונצ'רטו בסול מג'ור לשתי מנדולנית ולתזמורת, ר"ב 532 מאת אנטוניו ויוואלדי, קונצ'רטו גרוסו ברה מינור ה.143 "לה פוליה" (על-פי סונטה לכינור ולבאסו קונטינואו אופ.5 מס. 12 מאת קורלי) מאת פרנצ'סקו ג'מיניאני, קונצ'רטו גורסו בסי במול מג'ור אופ. 6 מס. 11 מאת ארקאנג'לו קורלי, וטריו סונטה במי מינור מאת קרלו אריגוני.

 

מדברים בארוק

הרצאת קדם קונצרט מאת עודד פוירשטיין ('היסטוריה גדולה בקטנה') והפעם: המוזיקה של האנשים הקטנים: איטליה והבארוק. בשנת 1993, הסופר לואי דה ברנייר צייד את החייל האיטלקי שלו, קפטן קורלי, במנדולינה. זו לא הייתה בחירה מקרית: כלי הנגינה הפשוט הפך במרוצת השנים לאחד הסמלים המוכרים ביותר של התרבות האיטלקית, אובייקט סביבו ניתן לבנות סיפור על האנשים הפשוטים, שחיו ופעלו בשעה שהפוליטיקאים הגדולים עסוקים במלחמות. אין זה מפתיע, אפוא, שהמנדולינה עצמה צמחה בתקופה פחות מוכרת בהיסטוריה של איטליה, בה המגף שימש כזירת מאבק בין כוחות גדולים יותר והסיפורים של האנשים הפשוטים פשוט נשכחו. ההרצאה תעסוק בתקופה זו בדיוק - ועל הקשרים המפתיעים שבין מוזיקה, אומנות וההיסטוריה של כל אותם אנשים קטנים שחיו במגף האיטלקי במאות ה-17 וה-18.

 

דואו '16 מיתרים'

הרכב זה מאופיין בסאונד חדשני ורפרטואר שאפתני המותח את גבולות הנגינה במנדולינה. הדואו הוקם על ידי הנגנים יעקב ראובן ומארי כרמן סימון, שמעיזים להגיע למחוזות שבהם לא ביקר עד כה אף נגן מנדולינה אחר. דואו '16 מיתרים' נקרא כך בשל הכיוון המיוחד של המיתרים ומשנה את הכיוון המסורתי של המנדולינה מארבעה מיתרים כפולים לשמונה מיתרים בעלי גובה שונה, וכך דוחס מנעד של רביעייה שלמה לתוך שני כלים מרהיבים. הדואו מבצע בעיקר רפרטואר שנכתב במקור לשני כינורות, כמו דואטים של איזאיי ושל ברטוק, אך גם מוזיקה בת זמננו שנכתבה במקור לשתי מנדולינות. הדואו נמצא בחיפוש מתמיד אחרי רפרטואר חדש ומלחינים לא מוכרים, ומקדמים בברכה הזדמנויות לגלות מוזיקה שזה עתה הודפסה.

 

מועדי הקונצרטים

ראשון, 19.5, בשעה 20:00 – ימק"א ירושלים (הרצאת קדם קונצרט בשעה 19:15 בחדר הכנסים של ימקא). לרכישת כרטיסים: https://tinyurl.com/yxcjz96h.

שני, 20.5, בשעה 20:00 - אולם צוקר, היכל התרבות תל אביב (הרצאת קדם קונצרט בשעה 19:15 באולם). לרכישת כרטיסים: https://tinyurl.com/y33q279v.

ניתן לרכוש כרטיסים גם בטלפון: *6119.

מחירי כרטיסים: 140 שקלים. הנחות לגמלאים, ידידי תזמורת הבארוק ירושלים, סטודנטים וילדים.

פניות לתזמורת: 02-6715888, www.jbo.co.il.

תגובות

captcha
הקלד את המספרים שאתה רואה בתמונה: