יום שני, 23 בספטמבר 2019, כ"ג אלול ה' תשע"ט
לפרסום חייגו: 054-430-0186

תרבות ופנאי במבשרת ציון

פסטיבל ישראל 2019: מופעי השבוע השני

המופעים יתקיימו בין ה-31.5 וה-6.6 במספר מוקדים בירושלים וגם לידינו - בבית נקופה

פורסם בתאריך:


נכתב על ידי

מערכת 'מבשרנט'

פסטיבל ישראל ה-58 מציע תכנית אמנותית מקורית, חדשנית, עשירה ומגוונת, שממשיכה לקבע את מעמדו כפסטיבל הרב תחומי החשוב בישראל. השנה מציג הפסטיבל חגיגה של מופעים בינלאומיים נועזים ופורצי גבולות, שלא ניתן לראות במסגרות אחרות בארץ לצד יצירות מקור ישראליות בבכורה, מופעים תלויי אתרים , מופעים לכל המשפחה ועוד.                        

מרכז 'עדן תמיר': חגיגת ברהמס עם הפסנתרן פיטר פרנקל וחברים  (הונגריה/אנגליה/ישראל), רסיטל לשני פסנתרים ליצירות של דביסי. שישי, 31.5, 12:00.

100 שנה ל'כוכבי לכת': יצירת המופת האייקונית של המלחין גוסטב הולסט. להפקה מקורית זו חוברים שני ההרכבים המוזיקליים: אנסמבל הפסנתרנים 'מולטיפיאנו' והרכב הנקשנים 'טרמולו' בהובלתם של הפסנתרן תומר לב ואמן כלי-ההקשה תומר יריב. היצירה, שמציגה דיוקן בצלילים של כל כוכבי הלכת, חוללה מהפכה גדולה בכתיבה לתזמורות. המופע יציג עיבוד מיוחד, פרי עטם של שבעה מלחינים ישראליים מובילים  שחזרו אל היצירה המקורית ותזמרו אותה מחדש  (יוסף ברדנשווילי, אבנר דורמן, אבנר חנני, תומר יריב, אודי פרלמן, זיו קז'וקרו, ישראל שרון). בנוסף, יבוצעו בקונצרט 'רפסודיה ספרדית' של ראוול ו'לילה על הר קרח' (הגרסה המקורית והאבודה משנת 1867 של מוסורגסקי). ראשון, 2.6, 21:00, אולם הנרי קראון, תיאטרון ירושלים:  120 דק', כולל הפסקה.

קבוצת זיק – 'במחשבה שנייה': מופע חדש שמבקש לעורר הרהור אל מול תמונות נוף משתנות, ומעניק לצופים חוויה של תנועה בזמן ובמרחב. בתהליך מרתק יוצרים חברי הקבוצה על הבמה סדרות של דימויים פרפורמטיביי, שמבוססים על צירוף של אלמנטים פלסטיים שונים המשתנים לאורך המופע ומגדירים מחדש את המרחב סביבם. מתוך האבולוציה החיה של האובייקטים מתחדד הקונטקסט של כל אחד מהם, והשכבות שנוצרות מציגות יחסים מורכבים בין אובייקט לפעולה, בין יצירה להכחדה, בין אמן לפועל ובין נוכחות להיעדר. מועדי המופע: שישי, 31.5; שבת, 1.6; ראשון, 2.6 ושני, 6.3. שעה 21:00, 60 דק' ללא הפסקה, 'סטודיו זיק', בית נקופה, מקומות לא מסומנים.

;

'תיקון חצות': מקהלת גיא בן הינום שהוקמה על ידי נועם ענבר, סולן להקת 'הבילויים' לשעבר, תקיים את המופע 'תיקון חצות' - מסע בעקבות שירו המיסטי של דוד אבידן 'תיקון חצות'. השיר, שעוסק בתהליך של פרידה, מהווה עבור המקהלה חוט שני שעובר בין קצוות של חיים ומוות, יצירה ואובדן דרך, נשימה ונשיפה. את יצירתם השיתופית החדשה, מגדירים חברי המקהלה 'טקס הקשבה לבר חלוף' שבמסגרתו נפגשים הקהל והפרפורמרים בזמן ובחלל לחוויה רוחנית, פוליטית, אישית וקולקטיבית. שני, 3.6 ושלישי, 4.6, 21:00, האולפן, תיאטרון ירושלים. 90 דק' ללא הפסקה.

מתוך המופע Figure a Sea של בלט קולברג (צילום: Urban Joren)

בלט 'קולברג' (שבדיה) במופע Figure a Sea: שיתוף פעולה מרגש בין שניים מהקולות הגדולים של המאה ה-20: הכוריאוגרפית דבורה היי והאמנית הרב-תחומית לורי אנדרסון, שיצרה את המוזיקה למופע. בעבודה זו מבקשת היי לאתגר את האינטליגנציה, את הנכונות, את ההומור ואת היופי של רקדני הקבוצה באמצעות האלמנטים המרכזיים שמנחים את עבודתה: נינוחות, דיוק, נראוּת, עמימות ואחידות. לצלילי המוזיקה המדיטטיבית של לורי אנדרסון הופכים הרקדנים והבמה לים של אינספור אפשרויות. רביעי, 5.6, 20:30, אולם שרובר, תיאטרון ירושלים. 60 דק' ללא הפסקה.

;

תיאטרון קליפה – 'השדה': מופע בו הקהל נמצא על גג מרפסת בבניין העיריה בכיכר ספרא ומוזמן להתבונן בהתרחשות מבוימת שנטמעת במרחב האורבני הסואן. הקהל מוזמן להתבונן בקו התפר שבין רחוב יפו לבין הרחובות שנמתחים לאורך חומות העיר העתיקה, בעוד שחברי התיאטרון נטמעים בנוף המונומנטאלי, והופכים לחלק מההתנהלות שמאפיינת את שעת הדמדומים מידי יום. ועם זאת, על אף ההתנהלות השגרתית לכאורה, בשדה העירוני היומיומי פעולות מינוריות ייצבעו באור שונה ויתפסו את תשומת ליבנו בשל נקודת המבט שלנו כקהל, ומתוך הציפייה שמשהו יתרחש. רביעי, 5.6, 18:00 ו-19:30, כיכר ספרא, מרפסת בניין 10, עיריית ירושלים. 40 דק' ללא הפסקה. מומלץ להצטייד בלבוש חם.

תיאטרון 'DAVAI' - Happy Metal: מופע רוק קרקסי ומלא בהומור בו הם מגלמים בשפת ליצנות מושחזת, להקת  מטאל שבדית הנקלעת לבמה הלא נכונה ונאלצת להתאים את המופע הפרוע לקהל של ילדים. רביעי, 5.6 וחמישי, 6.6, 17:00, אולם 'מיקרו' בתיאטרון ירושלים. 50 דק' ללא הפסקה. הפקה: תיאטרון האינקובטור. מיועד לילדים מגיל 4.

מתוך המופע של סטיבן כהן (צילום: Marc Domage)

סטיבן כהן (דרום אפריקה/צרפת) - put your heart under your feet and walk: כהן, שמגדיר עצמו כגבר דרום אפריקאי, לבן, יהודי והומוסקסואל, יוצר דמות פרפורמטיבית מכל אותן זהויות. המופע הוא רקוויאם פרידה מצמרר מבן זוגו לחיים, הרקדן אלו, שהיה אהובו עשרים שנה. היצירה, החלה כתערוכה והפכה לעבודה בימתית ובמרכזה מיצב שבנוי ממאות זוגות נעלי בלט, עשרות פמוטים וחצאית שעשויה מפטיפונים. כהן ניצב ביניהם מאופר ולבוש כמעין פרפר קווירי שברירי ומאחוריו מוקרנות סצנות הכופות אסתטיקה בבית מטבחיים. הקהל מוזמן לקחת חלק באקט אמנותי פואטי, אישי ועצוב שבו החי בוחר להטמיע את המת בגופו ולהמשיך לקיים אהבה שאין לה סוף. חמישי, 6.6, 21:30, אולם הנרי קראון, תיאטרון ירושלים.50 דק' ללא הפסקה. המופע כולל עירום. המופע כולל דימויי וידיאו קשים לצפייה. מתאים לצפייה מגיל 16 ומעלה.

מתוך המופע Protagonist של בלט קולברג (צילום: Urban Joren)

בלט קולברג (שבדיה) במופע Protagonist מאת הכוריאוגרף יפטה ואן דינטר: אן דינטר הוא אחד הכוריאוגרפים המסקרנים ביותר שפועלים כיום. ב-Protagonist, המופע השני שיצר לקולברג, ואן דינטר מכנס את רקדני הלהקה למחול טכנו-שבטי, שעוסק בצורך אנושי בשייכות מצד אחד ובהיבדלות מהצד האחר. ואן דינטר יוצר מרחב שבו חבורה של אנשים זרים לגמרי, מקובצים יחד ונוכחים באופן אינטנסיבי בהווה. ארבעה-עשר הרקדנים יוצרים על במה אפלולית התאספויות קבוצתיות שבאופן פרדוקסלי מעמיקות את תחושת הבדידות. בליווי פסקול שמאופיין בקרירות שברירית מאת היוצר והזמר השבדי Elias Protagonist, מצליח דינטר להעביר את המלנכוליה והאינטנסיביות שבמסיבה, ומעורר מחשבה על אודות חיבה, קרבה והתחברות לצד בידוד, שליטה וניכור. חמישי, 6.6, 20:00, אולם שרובר, תיאטרון ירושלים. 60 דק' ללא הפסקה, המופע כולל עירום.

;

רובין אורלין (דרום אפריקה) And so you see... our honourable blue sky and ever enduring sun... can- only be consumed slice by slice: אורלין הכוריאוגרפית הראשונה שפעלה בניגוד לחוקי האפרטהייד כששילבה יוצרים ושחקנים שחורים ולבנים בעבודותיה. אורלין זוכת פרס אוליבייה, מגיעה עם יצירה שחוזרת לחוקה הדרום אפריקאית שמדברת בין היתר על שוויון זכויות מגדרי, ותוהה כיצד המציאות העכשווית במדינה פוגשת את התקוות הדמוקרטיות שהונחו בחוקה זו. בקולאז' בימתי שממזג עבודת וידיאו חיה והופעה מהפנטת של הפרפורמר-הילר אלברט קוזה, היא מציגה יצירה שנעה בין קברט פוליטי צבעוני לריקוד מלחמה חושני עם הולוגרמה של פוטין, ועוסקת בכל מה שמפחיד, יפה, עצוב ומעונה בזהות האפריקאית העכשווית. חמישי, 6.6, 22:45, האולפן, תיאטרון ירושלים. 60 דק' ללא הפסקה, המופע בשפה אנגלית וללא תרגום. המקומות אינם מסומנים.

;

מחירים והטבות: מחירי הכרטיסים לכל מופעי הפסטיבל - 60-180 שקלים. 20% הנחה לחיילים/ות, סטודנטים/יות ואזרחים ותיקים. חבילות כרטיסים במחירים מיוחדים ברכישת  שני כרטיסים לשני מופעים מרכזיים שונים ב'משמרת לילה' – ימי חמישי ה-6.6 וה-13.6  וכן 'בהצגה יומית' ימי שישי 7.6 ו-14.6. הטבות נוספות במסגרת שיתופי פעולה עם כרטיסי אשראי. מידע מפורט באתר הפסטיבל.

הסעות: פסטיבל ישראל מציע לראשונה הסעות מאורגנות מרחבי הארץ לפתיחה החגיגית ב-30.5 ולשתי משמרות הלילה ב-6.6. וב-13.6.

לרכישת כרטיסים: בטלפון 2168* ובאתר הפסטיבל www.israel-festival.org

 

הפסטיוואן

השנה, מלבד המופעים באולמות ואתרי העיר ירושלים יוצא הפסטיבל בשיתוף עם תיאטרון האינקובטור אל שכונות העיר עם הפסטיוואן - משאית מיוחדת ההופכת לבמה ומפתיעה את עוברי האורח במופעי היפ הופ, ספוקן וורד, רוקנרול מקסיקני ומוזיקת נשמה והכול ללא תשלום.

המופע ינדוד ברחבי העיר ובכל מקום שאליו יגיע יתעורר הרחוב לחגיגה ספונטנית של מוזיקה מעולה. האמנים והמופעים שישתתפו הם: מופע היפ הופ עם  ג'ימבו ג'יי, פדרו גראס, אריק אבר ויונתן בלומנפלד, מופע רוק חוצה תרבויות בין מקסיקו לאיזרביג'אן עם רדיו לונה, קמא קמילה ומאגי חיקרי ומופע סלאם ג'אם שבו יציגו משוררים קטעי פואטרי סלאם מקוריים בהשתתפות אלן פותלס, גלעד בלום, טמיר אהרוני, נועם לביא, יפתח ליבוביץ, יעל שגב ויובל בילגוריי, שיפגשו מוזיקאים לאלתור חי על הבמה.

המופעים יתקיימו בין ה-3-12.6, בכיכר ציון, כיכר צה"ל, קריית מנחם, קריית היובל (פארק דניה) ומתחם התחנה הראשונה.

שעות ומיקומים מדויקים: באתר הפסטיבל. המופעים פתוחים לקהל הרחב ללא תשלום.

תגובות

captcha
הקלד את המספרים שאתה רואה בתמונה: