יום ראשון, 05 ביולי 2020, י"ג תמוז ה' תש"פ
לפרסום חייגו: 054-430-0186

תרבות ופנאי במבשרת ציון

שבוע קולנוע תורכי בסינמטק ירושלים

הקולנוע התורכי חושף את הצופים, מזוויות ראייה מעניינות וייחודיות, אל סיפורם של האתגרים שחווה תורכיה מאז היווסדה כרפובליקה חילונית בשנת 1923 ועד ימינו

פורסם בתאריך:


נכתב על ידי

מערכת 'מבשרנט'

"שבוע קולנוע תורכי", שייערך זו השנה השנייה בסינמטק ירושלים, בשיתוף מכון ון ליר בירושלים, בתאריכים 12-24 ביוני 2019, יביא אל הצופים בישראל סרטים ממיטב היצירה הקולנועית האמנותית התורכית: מעט מן המראות, הנופים, הטעמים, המוזיקה והפסיפס האנושי של תורכיה בעבר ובהווה.

ההקרנות ילוו בהרצאות מפי חוקרי תורכיה אשר ידונו בסוגיות החברתיות, התרבותיות והפוליטיות הרחבות העולות מן הסרט ויציעו נקודת מבט מקורית וחדשנית להתבוננות ביצירה.

הקולנוע התורכי חושף את הצופים, מזוויות ראייה מעניינות וייחודיות, אל סיפורם של האתגרים שחווה תורכיה מאז היווסדה כרפובליקה חילונית בשנת 1923 ועד ימינו.

הרפובליקה התורכית החדשה, זו שקמה על חורבותיה של האימפריה העות'מאנית, מתמודדת בעיקר עם אתגרים מבית, עם מתחים ושסעים חברתיים, פוליטיים ואתניים עמוקים המאיימים למוטט את ההסדרים הישנים ולכונן מציאויות שונות.

ההפיכות הצבאיות ובייחוד ניסיון ההפיכה האחרון ב-2016, גלי ההגירה, הסכסוכים האתניים, אירועי הטרור הקשים – כל אלה מדגישים יותר מכול את חולשותיה של מדינת הלאום ואת המתח המתמיד שמוסיף להתקיים בין ישן לחדש, בין דתי לחילוני ובין לאומי לרב-תרבותי בתורכיה של ימינו.

"למרות קרבתה לישראל, תורכיה ותושביה זוכים לתשומת לב מועטה בלבד בהקשרים תרבותיים, אמנותיים וחברתיים. 'שבוע הקולנוע התורכי' מבקש להביא לפני הצופה הישראלי סרטים ממיטב היצירה הקולנועית האמנותית התורכית" – ד"ר צמרת לוי-דפני, מנהלת הפורום לחוקרי תורכיה, מכון ון ליר ירושלים.

לצד המשברים והקשיים ברפובליקה, הקולנוע התורכי הצליח להוציא מתוכו בעשור האחרון קולנוענים בולטים, לגרוף פרסים ועניין בפסטיבלים בינלאומיים ולמשוך קהל בבתי הקולנוע ברחבי העולם.

הסרטים וההרצאות יתקיימו בסינמטק ירושלים. הקרנות נוספות בסינמטקים בתל-אביב, הרצליה וחולון.

להלן הסרטים שיוקרנו:

 

 

יום רביעי, 12.6.2019 בשעה 20:30 – סינמטק 1

דברי פתיחה: ד"ר אסף דוד

מופע מוסיקלי: טורקולר- שירים עממיים מטורקיה. בהשתתפות: הדס פל ירדן- בשירים מן המסורת שבעל פה של כפרי טורקיה, אליהו דגמי- גיטרה מזרחית, בגלמה, יניב עובדיה- בגלמה, זורנה, שירה, אביעד בן יהודה- כלי הקשה

הרצאה: שורקים נגד הרוח: על כפריות ונשיות במרחב הכפרי תורכי/ ד״ר צמרת לוי-דפני

 

סיבל  (Sibel)  , תורכיה 2018

בימוי: גיום ג'ובאנטי, צ'אלה זנג'ירג'י (Guillaume Giovanetti, Çagla Zencirci)

משחק: דמלה סונמז, אמין גורסוי

סיבל היא אישה אילמת המתגוררת עם משפחתה בכפר המרוחק בצפון תורכיה. עם קרוביה היא מתקשרת באמצעות שפת שריקות שרק מעטים עוד מבינים. בעיני בני הכפר היא נחשבת סימן רע, ואת זמנה היא מבלה בשוליו, מנסה ללכוד את הזאב שמאיים על האזור. כאשר היא נתקלת בפליט פצוע, כל חייה משתנים. "סיבל" הוא דיוקן יפה של התעוררות נשית, על רקע מחסומים תרבותיים. הנופים האנושיים והגאוגרפיים, ההופעה המעולה של דמלה סונמז המרשימה בתפקיד הראשי מעניקים לסרט את כוחו. (95 דקות. תורכית, תרגום לעברית ולאנגלית).

 

 

יום חמישי, 13.6.2019 בשעה 20:30 – סינמטק 3

הרצאה: לחפש את הטרור בתוך הבית: מלחמתו של השלטון באויביו לאחר ניסיון ההפיכה והשפעתו על החברה התורכית/ רמי דניאל

 

אלמנט הפשע (The Element of Crime) תורכיה 2019

בימוי: סולימן ארדה אמינצ׳ה (Süleyman Arda Eminçe)

משחק: אפה ג׳אן ארדל, בולנט צ'ולק

שני צעירים איסטנבוליים מתעוררים לקול דפיקות על הדלת. המשטרה באה לערוך חיפוש. מישהו אמר משהו ועכשיו צוות משטרתי חמוש וממוגן הופך את הדירה. מהלך השעה וחצי הבאה ינסו צ'לאל ובוגרה – שני היפסטריים עם אספרציות אמנותיות וגישה לעומתית – לשכנע את קצין המשטרה הספקן שיעזוב אותם בשקט. על בסיס חוויה שעברו יוצרי הסרט נכתב תסריט יעיל המשתמש בלוקיישן אחד ובשחקנים מדוייקים כדי להביא למסך דיוקן מוצלח, קצבי ומשועשע לפרקים, של תורכיה העכשווית שבמרכזו העימות של היומיום הפרטי בחודרנות של הממשל. (81 דקות. תורכית, תרגום לעברית ולאנגלית)

 

יום ראשון, 16.6.2019 בשעה 20:30 – סינמטק 1

הרצאה:  עולם נבנה, עולם נהרס: תורכיה, הגלובליזציה ומשבר הפליטים/ מרצה עמרי אילת

סאף  (Saf) – תורכיה 2018

בימוי: עלי ואטנסבר  (Ali Vatansever)

משחק: ארול אפסין, סאדת אקסוי

קאמיל ורמזיה מתגוררים בשכירות ברובע עני של אסטנבול. יזמים מקומיים מבקשים להרוס את בתיהם כדי להקים במקום רבי-קומות, ומעוררים תסיסה בשכונה. כדי לשלם בכל זאת את שכר הדירה, כאמל מוצא עבודה אצל אחד היזמים, ומוכן להסתפק בשכר הנמוך המשולם לפליטים סוריים. גם צעד זה לא עובר בשקט. "סאף" עוסק במתחים החברתיים שמטלטלים את תורכיה – קליטתם של מיליוני פליטים סוריים ותנופת פיתוח ששוחקים מעמדות רבים. "סאף" מציג זאת כאודיסאה זוגית, ובעזרת הנוכחות השקטה של צמד השחקנים הראשיים, התוצאה היא דרמה ריאליסטית ישירה. (102 דקות. תורכית וערבית, תרגום לעברית).

 

יום חמישי, 20.6.2019 בשעה 19:00 – סינמטק 3

הרצאה: האגס שנפל רחוק מן העץ: נורי בילגי ג׳יילאן והקולנוע האמנותי התורכי החדש/ ד״ר צמרת לוי-דפני

עץ האגס הפראי 

The Wild Pear Tree 

טורקיה/צרפת/גרמניה/בולגריה/מקדוניה/בוסניה והרצגובינה/שבדיה  2018)

בימוי: נורי בילגי ג'יילאן (Nuri Bilge Ceylan)

משחק: דוגו דמירקול, מוראט ג'מצ'יר, בנו ילדירימלר

סינאן סיים את לימודיו באוניברסיטה. הוא שב מהעיר אל הכפר שבו נולד, כשהוא נחוש לגייס את הכסף הדרוש כדי להוציא לאור את הרומן הראשון שלו. אלא שהמצב בבית לא מזהיר; היחסים בין ההורים לא בשיאם, ואביו הססגוני שקוע בחובות עקב חולשתו להימורים. בסרטו החדש ממשיך נורי ביילג'ה ג'יילן לעסוק בשאלות שהעסיקו אותו כל הקריירה, במתח בין הורים ובני זוג, בהשתקעות באמנות או בחיי מעשה. במיומנות של מאסטר הוא מצליח לשלב בין הנעלה ליומיומי, והתוצאה היא יצירת מופת. (188 דקות. טורקית, תרגום לעברית ולאנגלית).

 

יום שישי, 21.6.2019, בשעה 10:00 – אודיטוריום ון ליר / הכניסה חופשית

הרצאה: החוויה הכורדית בצל המלחמה בתורכיה של שנות ה-90/ דויגו אטלס

COLORLESS DREAM , תורכיה 2017

Director: Mehmet Ali Konar

(78´ / Kurdish; Turkish)

על רקע האירועים הפוליטיים של שנות התשעים, שיאו של העימות בין המדינה התורכית לכורדים במזרח תורכיה הילד מירזה אינו יכול שלא להיות קורבן לאירועים הרסניים. מירזה הצעיר, המצוי בתחושת אומללות עמוקה במיוחד בעקבות מות אמו, הופך להיות אדיש ומופנם, לעתים קרובות נאבק עם סיוטים. עם זאת, חייו משתנים עם הגעתו של אורח בשם מיר אחמד. הסרט ״חלום ללא צבע״  מספר סיפור של ילדות, אבל וחלומות דרך חייו ותודעתו של ילד, כשברקע מגולל הסרט את סיפורם של  הכורדים בדרום מזרח בתורכיה בשנות ה-90.

 

 יום ראשון, 23.6.2019 בשעה 18:00 – סינמטק 1

הרצאה: בדרך לנאט״ו עוצרים בקוריאה: תורכיה ומעורבותה במלחמת קוריאה/ ד״ר נדב סולומונוביץ

איילה, בת המלחמה ( Ayla: The Daughter of War) -  תורכיה 2017

בימוי: ג'אן אולקאי  (Can Ulkay)

משחק: אסמעיל הג'יואולו, צ'טין טקינדור

בשנת 1950 הצטרפה תורכיה לכוח המשימה של האו"מ ושלחה חיילים למלחמת קוריאה. לאחר אחד הקרבות מוצא סולימאן בין ההריסות פעוטה קוריאנית שאיבדה את הוריה. הוא מאמץ אותה ובין השניים נקשרת חיבה של אב ובתו. כאשר חוזרים החיילים לארצם, הוא נאלץ להיפרד ממנה. חולפות 50 שנה, ולפתע שב העבר ומפתיע את סולימאן. על בסיס סיפור אמתי יצר ג'אן אולקאי אפוס קולנועי שהיה להצלחה כבירה בארצו. (124 דקות. תורכית, תרגום לעברית).

 

 

יום שני, 24.6.2019 בשעה 20:30 – סינמטק 1

הרצאה: "לראות את הבוספורוס, אפילו מרחוק": כיצד נטע אורהאן פאמוק את איסטנבול בלב העולם/ אור־אל ביילינסון

אורהאן פאמוק – איסטנבול, זיכרונות והעיר (Orhan Pamuk: A Strange Mind) -

בריטניה 2018

 

בימוי: ג'יל ניקולס (Jill Nicholl)

הסופר התורכי אורהאן פאמוק, זוכה פרס נובל לשנת 2006, מארח את אלן ינטוב מהבי.בי.סי באיסטנבול. למרות שהצליח להרגיז את המשטר והיה קרוב מאוד לגירוש, פאמוק ממשיך לגור בעירו האהובה, שהיא הרקע לרומאנים שלו, וההשראה הגדולה של חייו. פאמוק, יליד 1952 מטייל ברחובות העיר, ומסביר את השפעתם של מקומות ואירועים על ספריו הידועים, "שמי הוא אדום", "המבצר הלבן" וכמובן – "מוזיאון התמימות", הספר שבמרכזו מוזיאון שמקים אהוב כדי לזכור את אהובתו, ואולי הספר היחיד בעולם שהפך למוזיאון ממשי. (68 דקות. אנגלית, תרגום לעברית). באדיבות פסטיבל אפוס.

תגובות

captcha
הקלד את המספרים שאתה רואה בתמונה: